“3,5 tūkstoši eiro par šo?!” Ģimenes milzu “ieberziens” bēdīgi slavenā Jelgavas autoservisā

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

29 komentāri

Pēc nodzīvotiem 10 gadiem Lielbritānijā ģimene atgriežas Latvijā, līdzi ņemot arī Britu salās iegādāto automašīnu ”Volvo”. Sludinājumu portālā noskata Jelgavas autoservisu ”Noka”, kam uztic parbūvēt stūri kreisajā pusē. Ģimene samaksā 3,5 tūkstošus eiro un ar nokavēšanos saņem no servisa automašīnu ar ļoti pavirši veiktu pārbūvi, sašutusi ir spēkrata saimniece. Tāpat servisu vaino atsevišķu sarunāto darbu neveikšanā un automašīnas sabojāšanā.

Simona Lielbritānijā dzīvoja 10 gadus. Šogad ar ģimeni atgriezās dzimtenē, ņemot līdzi visu iedzīvi, tai skaitā ”Volvo XC60” automašīnu. Sludinājumu portālā noskatīja autoservisu ”Noka” Jelgavā, kas apņēmās pārbūvēt spēkrata stūri uz kreiso pusi. Simona pēc ļoti rūgtās un varen dārgās pieredzes nožēlo, ka neielūkojās internetā, kur par šo servisu lasāmas ļoti daudzas sūdzības. Arī “Bez Tabu” pirms diviem gadiem un aizvadītajā ziemā stāstīja par citu klientu rūgto pieredzi.

Simona
samaksājusi 3,5 tūkstošus par apšaubāmu auto remontu

”Sludinājumā viņi sevi reklamēja kā profesionāļus ar vairāku gadu pieredzi. Kopā mēs viņiem samaksājām 3,5 tūkstošus eiro: 2 tūkstošus eiro par komplektu, kurā teica, ka ietilpst spoguļu un lukturu saregulēšana; par darbu – 1,5 tūkstošus eiro. Nodevām automašīnu servisā 1. aprīlī, solīja, ka būs gatava 4. jūnijā. Darbi viņiem kavējās, aizbraucām pakaļ 8. jūnijā.”

3,5 tūkstoši par remontu, kas liedz auto piedalīties satiksmē

Ieradušies pakaļ automašīnai, Simona ar dzīvesbiedru paši saskatījuši 11 nebūšanas. Simona stāsta, ka auto panelī paziņojumi mirdzējuši kā lampiņas Ziemassvētku eglītē, nedarbojusies kruīza kontrole, kondicionieris, pārliktā stūre esot bijusi šķība, ap stūri esošās plastmasas detaļas saliktas ļoti nerūpīgi, tāpat lukturi un spoguļi neesot pārregulēti, kā to pieprasa noteikumi. Ģimene darbu nepieņēma un pieprasīja savest visu kārtībā.

Pēc nedēļas lampiņas panelī vairs nemirdzēja, tomēr vairākas nebūšanas nebija novērstas, pabeigtas, sūkstās Simona.

Simona
samaksājusi 3,5 tūkstošus par apšaubāmu auto remontu

Nesaregulēja, nepārtaisīja spoguļus un lukturus, un vēl šo to. Tad es aizdzinu uz CSDD ekspertīzi, kur atklājās ir sabojāts stūres mehānisms. Viņi man solīja, ka izdarīs to visu – uzliks stūri, sataisīs pareizi spoguļus un lampas, bet saņēmu šo, satiksmei nederīgu auto! Vēl piedevām tas stūres mehānisms! Samaksāju 3,5 tūkstošus par šo?

Simona uz servisu Jelgavā devās jau trešoreiz, kur pārmeta nerūpīgu darbu. Vienīgais dokuments, ko Simonai servisā ”Noka” izsniedza ir kvīts par maksājuma veikšanu. Kvītī gan nav precizēts, tieši kādus darbus apņēmās veikt, kaut gan, kā stāsta Simona, esot solīts salabot gan lukturus, gan spoguļus. Spogulis esot noregulēts, bet pēc labojumiem vairs nestrādā mehānisms – nav iespējams pārregulēt citā pozīcijā.

Simona
samaksājusi 3,5 tūkstošus par apšaubāmu auto remontu

Es viņiem piedāvāju kopā aizbraukt uz CSDD, kur pateiks, ka tā automašīna nav satiksmei derīgā stāvoklī, bet tur izturējās pret mani ļoti rupji. It kā serviss paredz divu gadu garantiju, bet tagad viņi neliekas ne zinis. Tagad viņi man saka, ka lampas un spoguļi neietilpa darbos. No sākuma gan teica ko citu, teica, ka visu pārbūvēs, lai varu iziet tehnisko apskati.

Lai gan Simona apgalvo, ka samaksājusi 3,5 tūkstošus par auto remontu, kvītī ierakstītā summa ir vien 1,5 tūkstoši eiro. Tāpēc sieviete vērš uzmanību uz iespējamu krāpšanos ar nodokļu nomaksu. Simona paguvusi patērēties vēl vairāk – citā servisā par 150 eiro salabojusi stūres mehānismu.

“Teātra” izrāde servisa pagalmā?

Uzdodoties par potenciālo servisa ”Noka” klientu, ”Bez Tabu” sazinās ar autoservisa saimnieku Normundu, kurš piekrīt par 3 tūkstošiem eiro pārbūvēt 2012. gada izlaiduma “Vauxhall” spēkrata stūri un saka, ka visu izdarīs kā nākas, tai skaitā summā būšot iekļauta arī spoguļu un lukturu pārregulēšana.

Normunds
Servisa “Noka” vadītājs

Nu, kādi 3000 eiro ar darbu un rezerves daļām. Tā būs mašīnas pārbūve. Jūs dabūsiet tādu mašīnu, kādai tai jābūt. Mēs spoguļus iestādām pareizajā leņķī, visu laiku tehniskajās apskatēs gāja cauri, un lampas var pārtaisīt. Tas ir tajā cenā.

Vēlāk ”Bez Tabu” dodas uz servisu ”Noka”, kas atrodas Jelgavas nomalē, nesakārtotā teritorijā ar pamestām ēkām. Pie servisa piestājis sudrabots ”Chevrolet” spēkrats, pie kura rosās sieviete un vīrietis. Viņi apgalvo, ka esot vien klienti. Vēlāk gan Simona informē, ka sieviete ir tā pati pārstāve, kas viņai izrakstīja kvīti un izsniedza auto. Teritorijā sastaptie cita servisa darbinieki stāsta, ka vīrietis esot tas pats meklētais Normunds, arī sudrabotais ”Chevrolet” esot pāra automašīna.

Kad ”Bez Tabu” vēlreiz vēlas uzklausīt skaidrojumu par ”Volvo” spēkrata remontu, duets turpina noliegt, ka viņiem ir saistība ar autoservisu un aizbrauc prom.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) atgādina, ka autoservisu klientiem jābūt uzmanīgākiem.

Santa Zarāne
PTAC pārstāve

Ar servisu jāvienojas, jābūt rakstveidā aprakstītam visam, kas tiek labots, kādas ir cenas. Servisiem vajadzētu būt cenrādim, ar ko patērētājs var iepazīties, nevis pēc sejas noteikt cenas. Tam jābūt sastādītam tāmē pirms darbu veikšanas, jāvienojas par veicamajiem darbiem, cik tie maksās.

PTAC pārstāve Santa Zarāne arī piebilst, ka parasta kvīts ar ierakstu ”stūres pārbūve” sasien patērētājtiesību aizstāvjiem rokas, jo ir ļoti apgrūtinoši noskaidrot, kādus darbus komersants bija apņēmies veikt. Tāpat Zarāne informē, ka konkrētais serviss ir PTAC redzeslokā, kāds klients iesūdzējis autoservisu tiesā un pierādījis savu taisnību.

Santa Zarāne
PTAC pārstāve

Ja patērētājs uzskata, ka darbs veikts nekvalitatīvi, tad var risināt strīdu sarunu ceļā vai rakstiski, vēršoties pie komersanta. Ja tas nedod rezultātu, var vērsties PTAC. Ja patērētājs izvēlas doties uz kādu citu servisu, lai labotu cita servisa pieļautās kļūdas, tie jau būs zaudējumi, kurus var censties piedzīt tiesas ceļā.