Rucavas novada iedzīvotāji nobažījušies – grants ieguves dēļ apdraudēta branga kadiķu audze

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

1 komentārs

Tautā ir ticējums, ka kadiķis ir maģisks koks un zibens spēriens tam nevar kaitēt. Bet tas gan nenozīmē, ka citas dabas likstas un galvenais cilvēka pirksts tam pāri nodarīt nevar. Par to noraizējušies arī Rucavas novada iedzīvotāji. 

Jau aptuveni gadu, šeit, Rucavas novada Liepienos, notiekot spraigi karjeru rakšanas darbi. Vietējie iedzīvotāji pa ausu galam dzirdējuši, ka, grants karjeru paplašinot, plānots izrakt un nozāģēt arī pļavā esošo brango kadiķu audzi. Vietējais iemītnieks Rendijs pamanījis, ka daļa koku jau gājusi bojā – izgāzti, izrakti ar visām saknēm.

Rendijs
VĒLAS, LAI KADIĶI TIKTU SAGLABĀTI

“Bažas ir par to, ka rok karjerus, bet nevienu… nav nekādas informācijas, vai tiem kaut kādas atļaujas ir vai nav. Tas pirmais jau ir – te tie koki, kadiķi! Tas ir aizsargājams augs un šeit aug, un te viņš ir vairumā, un viena daļa jau, kā saka, jau ir izrakti, vienā pusē ceļa. Vai tie tiks izzāģēti, vai vienkārši viņus izraks ārā, ja viņi to slānīti pirmo zemes ņem nost, jo tas jau viņiem nebūs traucēklis, es domāju.”

Rendijs stāsta, bieži draugi un paziņas braucot ciemos, lai pabūtu pie dabas krūts un aplūkotu kadiķus. Vīrietis ir drošs, ka vajadzētu darīt visu iespējamo, lai kokus saglabātu un pasargātu.

Latvijas Dabas muzeja pārstāve Lauma Miķelsone gan skaidro, ka kadiķi Latvijā ir bieži sastopami – galvenokārt priežu un piejūras mežos, izcirtumos. Kadiķis nav aizsargājams augs, un, kā izrādās, arī brašā kadiķu audze Liepienos nav aizsargājama. Valsts vides dienests jau tālajā 2003. gadā izsniedzis atļauju aptuveni septiņus hektārus plašo lauksaimniecības zemi pārvērst par grants karjeru.

Valsts vides dienesta pārstāvis Andris Junkurs skaidro, ka zeme, kur notiek rakšanas darbi, pieder pašvaldībai, kas noslēgusi līgumu ar uzņēmumu SIA “CTB” par materiālu izstrādi.

Andris Junkurs
VALSTS VIDES DIENESTA PĀRSTĀVIS

“Jā, tur ir atsevišķās vietās skraji saauguši kadiķi, bet kadiķi visi ir maza izmēra. Pēc normatīvajiem aktiem, lai varētu runāt par šādu kadiķu vērtēšanu, tad būtu jābūt to apkārtmēram 1,30 m augstumā 30 centimetriem. Tie jau ir iespaidīgi kadiķi. Šie ir tādi smalki saauguši. Pēdējie saskaņojumi un nepieciešamie dokumenti kārtoti 2017. gadā, kad VVD ir izsniedzis limitus, pasi šai atradnei, ir arī slēgts līgums tālāk ar pašvaldību par karjeru tālāku izmantošanu.”

Valsts vides dienests gan secinājis dažus pārkāpumus, proti, pie karjeriem nav izvietots stends, kas informētu par darba veicējiem teritorijā, atbildīgajām personām un viņu kontaktinformāciju. Tāpat aizmirsies uzstādīt teritorijas robežzīmes. SIA “CTB” ražošanas direktors Kārlis Žāžis gan sola, – rakšanas darbiem karjerā drīz pienākšot gals. Tie tiekot veikti, pamatojoties uz līgumu ar Rucavas novada pašvaldību, un tā termiņš beigsies 2020. gada nogalē. Grants ieguvi neesot plānots turpināt.