Ultrasonogrāfija bēbītim – lai ar viņu viss būtu kārtībā! Vai tiešām?

6 komentāri
Ultrasonogrāfija bēbītim – lai ar viņu viss būtu kārtībā! Vai tiešām?
Foto: Toms Norde

Pirmais prieks vai pārsteigums par bērniņa pieteikšanos ir garām un drīz vien jaunā mamma sāk uzdot jautājumu: vai ar viņu viss ir kārtībā?. Es nedomāju, ka tas satrauc sievietes tikai mūsdienās, kad tiek piedāvātas iespējas ar dažādu izmeklējumu palīdzību noskaidrot atbildi uz šo jautājumu. Tāpat jutās jaunās māmiņas pirms simts, divsimt un tūkstoš gadiem.  Taču par šo iespēju uzzināt mēs maksājam neiedomājamu cenu – sastapšanos ar izvēli – BŪT VAI NEBŪT MŪSU BĒRNAM?

No vienas puses, mēs dodamies uz šiem izmeklējumiem, lai gūtu apstiprinājumu, ka viss ir kārtībā, bet, no otras – mēs riskējam iekrist lamātās un savu sirdsmieru pazaudēt pilnībā. Jo retais no mums jau skaidri ir atbildējis sev, kas būs, ja izmeklējums neatbildīs normai?

Kā minēja gan daktere Rezeberga, gan daktere Matule, šie izmeklējumi nesniedz simtprocentīgi drošu atbildi – tas atkarīgs gan no tā, cik izmeklējuma aparāts ir jauns, cik pieredzējis speciālists un noteikti vēl virkne subjektīvu un objektīvu faktoru.

Nedomājiet, neviens mediķis nav ieinteresēts pacientu mānīt vai nodarīt tam ļaunu – visi vecāki ir informēti, cik procentu drošs ir katrs izmeklējums. Un tieši tie desmit, divdesmit vai četrdesmit uzgulstas uz vecāku pleciem un kļūst par viņu negulēto nakšu iemeslu, izraudāto spaiņu ar asarām iemeslu… šaubu, moku, šausmu iemeslu.

Jaunajiem vecākiem Latvijā būtu vērtīgi zināt, ka, piemēram, Dānijā standarta ultrasonogrāfijas izmeklējumi tika likvidēti, Šveice paredz tikai vienu rutīnas izmeklējumu grūtniecības laikā.

Viena no Vācijā zināmākajām vecmātēm Ingeborga Štadelmane skaidro, ka nekad nevajadzētu aizmirst, ka visi šie izmeklējumi nav terapija, bet gan tikai mirkļa stāvokļa konstatācija. Ja izmeklējumi uzrāda nenoteiktus rezultātus vai novirzes no normas, tad bailes un nedrošība bieži vien pieaug! Lai arī izmeklējumi tiek veikti, lai tos likvidētu.

Un tad jau vēl otra puse – ik viena pazīstam vismaz kādu mammu, kurai ir pilns komplektiņš ar bērna katra grūtniecības mēneša bildītēm, un šī sieviete nav atturēta šīs procedūras veikt arī tad, ja tam nav bijis medicīnisku indikāciju.

Sievietes izvēle ir būt informētai, un ideālā variantā rūpīgi kopā ar savu uzticības personu  – mediķi apsvērt, kādi izmeklējumi tiešām ir nepieciešami. Tā ir atbildība, kuru uzņemamies, kad izpelnāmies godpilno iespēju, tapt sauktai par “mammu”.

TOP komentāri

 • pece
  +3 +3 0

  pece

  Nu nezinu. Vai ir kaut kā pietādīts tas ka ir kopsakars. Ka tieši tāpēc bērns dzimst ar kaut kādām nepilnībām. Vairāk var ietekmēt pārtika ko uzņemam, kaut arī tas ir apstrīdams. Veseli bērni dzimst tādām mātēm kas dzer pīpē un lieto narkotikas, turpretīm kas dzīvo veselīgi dzimst slimi- rodas jautājums. Kàpēc tas tā? Tapēc to nevar izskaidrot,tāpat par ultrasonogrāfiju. Domāju ja genētiski ir tendence ka bērnā radīsies nepilnības tad tās radīsies neatkarīgi no tā vai būs 1 vai 4 izmeklējumi, veselīgi dzīvosiet vai nē.
 • Rūķis
  +2 +1 -1

  Rūķis

  Kā mani kaitina Latvijas žurnālisti ar savu tukšmuldēšanu.
  1. Neviena vārda par to, kāpēc USG būtu kaitīga
  2. Ir tikai daži pētījumi, kuri pieļauj varbūtību (miiilzīgs uzvars uz vārda "varbūtība"), ka USG varētu radīt bojājumus auglim.
  Par ko tad cepiens? Pa lielam ir divas lietas par ko raganu mednieki bļauj:
  1. Jā, ir pētījumi, kas apliecina, ka USG var nodarīt nopietnus bojājumus atsevišķiem DZĪVNIEKU sugu augļiem - ne visiem (cilvēki ir "ne visiem" grupā)
  2. USG silda audus. Ir jābūt vājprātīgai apstākļu sakritībai, lai "sildot" ar USG traumētu mazuli puncī - tas ir jādara turpat vai mērķtiecīgi. Pagaidām ir noskaidrots, ka izmantojot Dopplera ultra skaņu tēmētu vienā punktā pret kaulu ilgā par 30sec var pārsniegt drošās temperatūras normas.
  Ja tik ļoti satraucaties par mazuļa drošību, apjautājaties ārstam vai viņa USG aprāts ir Dopplera vai pulsa. Ja ultra skaņa ir pulsa, tad vienīgais veids kā traumēt augli USG laikā, ir brutāli klapēt jaunās māmiņas punci ar pašu aparātu.
 • Elmārs
  +1 +1 0

  Elmārs

  Par grūtnieču sonogrāfisko izmeklēšanu.Neatceros kur,bet lasīju ka viens krievu zinātnieks vai dakteris sludināja,ka auglim,kā jau visam šajā pasaulē ir sava skańa,tonis vai dziesma,var saukt kā grib,bet ultrasonogrāfija šo toni nojauc.Vai tam ir kādas sekas,itkā nav zināms,bet labi tas nevarētu būt.Visu cieńu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl