Brīvības svētki, kas tie tādi?

Komentāri
Brīvības svētki, kas tie tādi?
Foto: Toms Norde

Tagad reklāmās aicinājumi svinēt 4. maiju, Brīvības svētkus, Galdauta svētkus un ko tik vien ne, izskan jo dienas, jo uzstājīgāk. Bet ko šie vēstījumi nes sev līdzi? Kā tas attiecas uz mani personīgi? Un, vai vispār tas ir par MANI?

Kā vajadzētu svinēt 4. maiju? Ko man tas nozīmē? Kā manā izpratnē tas atšķiras no 18. novembra? Hmm, labi jautājumi. Laikam jāiesāk ar to, ka dzīvoju interesantā laikā, jo esmu paspējis izbaudīt komunistu laiku bērnību. Ar visām no tā izrietošajām sekām.

Skolas formas, oktobrēni, pionieri, deficīta prece utt. Atmiņu kambaros vēl saglabājusies tā sajūta, kas virmoja gaisā, kad sāka jukt un brukt caurtrupējusī lielvara un parādījās pirmie iedīgļi idejai, ka Latvija atkal var būt brīva. Lai arī tolaik bijām sīkie, atmiņā palicis gan tas, kā mēs 1989. gadā braucām piedalīties Baltijas ceļā un stāvējām rokās sadevušies.

Arī tas, kā 1991. gadā stopējot garām braucošos auto, piķa melnā tumsā devāmies uz Kuldīgas raidstaciju, kur bija barikādes. Tālākā neatkarības atgūšana, juku laiki, taloni utt. Bet tam visam pa vidu bija 1990. gada 4. maijs, kad pieņēma ”Deklarāciju par Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu”. Atminos, ka kaut ārā bija jau silts, meža ielokā esošajam dīķim paēnī vēl bija nedaudz ledus.

Mēs, mazpuikas, slidinājāmies pa to un dzīvi apspriedām šo jaunumu. Varbūt tamdēļ man šis datums ir ne mazāk svarīgs par 18. novembri. Jā, 1918. gada 18. novembrī tika pieņemts konstitucionālais akts, kurš vēstī, ka Latvija ir suverēna valsts. Jā, tā ir mūsu Valsts dzimšanas diena. Bet šo brīvību nenosargāja. Savukārt pirms 26 gadiem, šī brīvība tika atgūta! Tādēļ šis datums nekādi nevar būt mazsvarīgāks par otru.

Iespējams, ka tamdēļ, ka pats esmu piedzīvojis šos laikus, man šķiet, ka 4. maijs ir uzskatāms par otro Latvijas dzimšanas dienu. Varam būt lepni, ka SAVAS VALSTS DZIMŠANAS DIENU varam svinēt divas reizes gadā!

Kā svinēt? Tas protams ir jāizvēlas katram pašam, bet ne būt ne svinīgi-nopietni-sērīgās noskaņās. Ja gribas – jestri! Ar dančiem, dziesmām! Ja gribas – apceļojot Latvijas āres. Ja gribas – vienkārši mājās ar lepnumu sirdī. Galvenais, lai, par spīti visām politiskajām negācijām un spieķbāžu replikām, šis lepnums ir mūsu sirdīs.

Priecīgus svētkus!

Lasi vēl