“Pie kases secināju, mans bankas konts bloķēts,” sieviete šokā par alimentu piedziņu

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

11 komentāri
“Pie kases secināju, mans bankas konts bloķēts,” sieviete šokā par alimentu piedziņu

Zinot, ka bankas kontā ieskaitīti 400 eiro, Ilze devusies iepirkties. Liels bijis sievietes pārsteigums, kad kasiere norādījusi, nepietiek naudas. Ilze šokā, uzzinot, ka parādā valstij vairākus tūkstošus eiro.

Ilze pārbaudījusi tuvējā bankomātā konta atlikumu, arī tas vēstījis, konts tukšs.  Devusies uz banku skaidrot. Saņēmusi informāciju, ka no viņas tiekot piedzīti alimenti. Uzturlīdzekļu garantijas fonds naudu pārskaitījis Ilzes bijušam vīram. Viņš esot bijis tas, kurš iesniedzis prasību, lai Ilze maksātu dēlam uzturlīdzekļus. Viņš esot tas, kurš uzturot dēlu.

Ilze stāsta, kopš 2009. gada, kad abi šķīrušies, saskaņā ar lēmumu meitu uzturējusi viņa, bet dēlu, kuram šogad paliek 18 gadu, Ilzes bijušais vīrs. Viņa ar vīrieti nekomunicējot.

Sieviete neuzskata, ka viņam pienāktos uzturlīdzekļi, ko izmaksājusi valsts un kurus tagad piedzen no viņas. Dēls pie bijušā vīra esot dzīvojis maz, bet uzturējies pie radiem un kādu laiku arī pie viņas un Ilzes vecākās meitas. Ilze iespēju robežās dēlam naudu esot pārskaitījusi. Ja būtu saņēmusi paziņojumu, ka no viņas tiek piedzīti alimenti, lēmumu noteikti apstrīdētu. Paziņojumu neesot saņēmusi.

Raidījums “Bez Tabu” daudzkārt cenšas sazināties ar Ilzes bijušo vīru, taču viņš neatbild ne uz telefona zvaniem, ne ziņām.

Uzturlīdzekļu garantijas fonda juriste skaidro, ka lēmumu par uzturlīdzekļu piedziņu nosūtījuši uz Ilzes norādīto pastāvīgo dzīvesvietu, saskaņā ar informāciju, kāda atrodama Iedzīvotāju reģistrā.

Ilze par to pārsteigta, jo adresē, uz kuru 2017. gadā nosūtīts lēmums, nedzīvojot jau kopš 2016. gada. Jau gadu iepriekš  reģistrējusi savu pastāvīgo dzīvesvietu citviet Lietuvā Kaunas rajonā. Lietuvas ierēdņi norādījuši, ka viņai nav nepieciešams par to atsevišķi ziņot Latvijai, viņi to nokārtošot.

PMLP pārstāvis Ģirts Pommers norāda, ka pastāvīgo dzīvesvietu jāreģistrē pašam iedzīvotājam vai nu vietnē latvija.lv, vai klātienē kādā no PMLP iecirkņiem, citādi varot sanākt pārpratums kā Ilzes gadījumā. Kāda pastāvīgā dzīvesvieta Iedzīvotāju reģistrā norādīta Ilzei, to neesot tiesīgs izpaust.

Ilzei naudu Uzturlīdzekļu garantijas fondam nāksies vien atdot. Tā jau samaksāta no Valsts kases. Iespējams, ka summa varētu būt mazāka, ja vien sieviete spēs pierādīt, ka arī viņa uzturējusi dēlu un uzrādīs maksājuma uzdevumus. Ja procesa gaitā noskaidrosies, ka viņas bijušais vīrs alimentus saņēmis nepamatoti, starpību piedzīs no viņa. Aicina Ilzi rakstīt iesniegumu.