Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

7 komentāri

Šķietami nekaitīgie uztura bagātinātāji, ko bez jebkādiem ierobežojumiem tirgo arī lielveikalos, kur pircējs nevar saņemt profesionāla speciālista konsultāciju par to lietošanu, var kaitēt veselībai, brīdina ārsti un farmaceiti. Eksperti arī uzskata, ka šāda komercprakse nav atbalstāma.

Ja vienā lielveikalā nopērkams vien validols sirdsmieram, kas izvietots vienuviet ar pārtikas precēm, citā lieltirgotavā ir krietni plašāks uztura bagātinātāju klāsts līdzās pienam, kefīram, maizei. Tāpat nereti tabletes, ziedes un sīrupi izvietoti pie kasēm, blakus dažādiem našķiem. Dažs veikals vietām atgādina aptieku.

Šāda komercprakse neapmierina uzrunātos pircējus, kā arī medicīnas jomas ekspertus, kuri uzsver – uztura bagātinātājiem vieta ir tikai un vienīgi aptiekās, kur speciālists var sniegt konsultāciju par to lietošanu.

Vai pārtikas veikals ir arī aptieka?

Kitija Blumfelde, Latvijas Farmaceitu biedrības prezidente

Cilvēki, īpaši gados veci, visu, kas ir līdzīgs zālēm, pērk un lieto kā maizi. Tā tam nevajadzētu būt. Aptiekās farmaceits var sniegt konsultāciju par to, kāda ir uztura bagātinātāju iedarbība, kāda varētu būt to mijiedarbība ar citām zālēm.

Veikalnieki attaisno uztura bagātinātāju tirdzniecību kopā ar pārtikas precēm, akcentējot, ka tie ir Latvijā reģistrēti un nekaitīgi. Tāpat veikalnieki teic, ka, pārdodot uztura bagātinātājus veikalos, viņi atvieglojot dzīvi tam pircējam, kuram piekļuve aptiekai ir apgrūtinoša.

Tiesa, Bez Tabu novēro, ka ap lielveikaliem aptieku netrūkst. Medicīnas jomas eksperti uzskata, ka veikalu pārstāvji meklē attaisnojumus un turpina pārdot vielas, kas dažkārt tikai formāli ir uztura bagātinātāji.

Pircēj, tu nezini, ko nopērc veikalā

“Jārunā par to, kā tiek reģistrēti uztura bagātinātāji un medikamenti. Nevienam nav noslēpums, ka uztura bagātinātājus piereģistrēt ir vienkāršāk nekā medikamentu. Šī ir tā slidenā robeža, kurā brīdī pircējs nevar zināt, vai konkrētais uztura bagātinātājs nelīdzinās medikamentam, kas varētu atstāt diezgan nopietnu ietekmi uz veselību. Šādi uztura bagātinātāji, kas ir uz robežas ar medikamentiem, ir,” brīdina Ligita Vulfa, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekle.

Bez Tabu veic eksperimentus vairākos lielveikalos, kur pārdevēji bez farmaceita vai ārsta izglītības vai nu nespēj sniegt konsultāciju par piedāvāto uztura bagātinātāju lietošanu, vai izsaka savus pieņēmumus, arī kļūdainus, par to lietošanu.

“Ja cilvēks neadekvāti lieto uztura bagātinātājus, var padziļināties slimība. Sekas var būt arī tad, ja nekontrolēti lieto paralēli jau iepriekš ārsta izrakstītām zālēm. Ziedīšu lietošana var izraisīt alerģijas, var noreaģēt āda,” stāsta Latvijas farmaceitu priekšstāve K. Blumfelde.

Foto

TOP komentāri

 • Vies
  +4 +4 0

  Vies

  Tieši otrādāk :D citas valstīs pilni pārtikas veikali ar zālēm :D
 • Lizete
  +3 +3 0

  Lizete

  Tiešām ārzemēs var nopirkt jebkurā lielveikalā pirmās nepieciešamības zāles un uztura bagātinātājus. Pie mums tas arī ir normāli, jo dažreiz tiešām līdz aptiekai neaiziesi pēc piparu plākstera vai baldriāna. Veikali strādā ilgāk par aptiekām. Neesmu pamanījusi, ka cilvēki tik traki uzklūp šim plauktam. Domāju, ka vienkārši kādam gribas izbļaustīties!
 • Inga
  +3 +3 0

  Inga

  Visa Eiropa var iegadaties bezrecepsu medikamentus un vitaminus jebkura lielveikala un ne tikai. Es to verteju loti pozitivi, jo neturu majas veselu aptiekas kasti,kura lielako tiesu izradas zales kam beidzies deriguma termins. Un ko darit, ja Tevi saaukstesanas parsteidz nakts vidu vai brivdienas, kad aptiekas ir ciet? Ne visur ir pieejamas diennakts aptiekas. Bet ja cilveki sak neadekvati pirkt un est visu pec kartas, ta jau ir vinu problema... Vienmer ir gimenes arsta, ar kuru konsulteties un tad pirkt...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl