“Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!” “Bez Tabu” pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid‑19 sertifikātus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

36 komentāri

“Bez Tabu” noskaidrojis ārstniecības personu, kura pret atlīdzību nelikumīgā ceļā sagādājusi vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātus, potēšanu nemaz neveicot. Vēlāk sadarbībā ar Valsts policiju noskaidrots, ka sabiedrības veselību apdraudošajā rūpalā iesaistīti četri medicīnas darbinieki. Izmeklēšanā iegūta informācija, ka viens šāds sertifikāts maksājis 400 eiro. 

Pirms kāda laika ar raidījumu “Bez Tabu” sazinājās skatītājs, kurš vēlējās palikt anonīms. Atsaucoties uz kādu savu paziņu, viņš raidījumam stāstīja par ārstniecības personu, kura var sagādāt sadarbspējīgu sertifikātu negodīgā ceļā tiem, kuri nevēlas vakcinēties.

Ziņo par Covid-19 sertifikātu sagādnieci

Mana nepotētā paziņa zina ārstniecības personu. Stāstīja, ka šī ārstniecības persona piedāvājusi sertifikātu par 400 eiro. Nevarēja saprast, vai tieši viņa taisa tos sertifikātus, bet piedāvāja caur viņu šādu darījumu. Stāstīja, ka arī savai māsai to izkārtojusi. Ja par to saņem 400 eiro, skaisti!

Vakcīnpretiniekiem viltus sertifikāts par 400 eiro

Ar ārstniecības personu, par kuru informēja ziņotājs, raidījuma žurnālists sākotnēji sazinājās rakstveidā, uzdodoties par vakcīnpretinieku, kurš negrasās vakcinēties, bet labprāt iegādātos dokumentu, jo vēlas ceļot bez ierobežojumiem. Neiesaistoties sarakstē, ārstniecības persona uzsāka telefonsarunu.

Ārstniecības persona, var sagādāt sertifikātu nelikumīgā ceļā

Šādas lietas vispār nedrīkst reklamēt. Es jums tiešām varu uzticēties? Tā ir nopietna lieta. Šīs lietas es daru tikai tiem cilvēkiem, kuriem uzticos, jo redzat, kas notiek tagad. Ziņās taču visu stāsta: tāds ārsts, šāds ārsts.

Sākotnēji nedroši, ārstniecības persona sarunas gaitā tomēr atklāja darījuma detaļas. Turpinājumā sarunas fragments.

Ārstniecības persona: Es nezinu, kāda pote būs. Ja būs ”Pfizer”, tas nozīmē, ka būs viena pote, pēc divām nedēļām būs otra. Jūs pēc otrās potes varat braukt, kur gribat. Sertifikāts parādīsies pēc divām nedēļām. Ja būs ”Janssen”, tad ir tikai viena pote, tad viss – esat brīvs, būs uzreiz pēc divām nedēļām. [..] Jums vajadzētu atbraukt, jo notiek tikai ar skaidru naudu šādas lietas. Tad iedosiet man savus datus, pārējo visu es jums paskaidrošu.

Žurnālists: Man pašam, tautas valodā runājot, ir “strjoms”, bet vajag man. Man teica kaut ko par tiem 400 eiro. Tad es iekļautos?

Ārstniecības persona: Jā, toreiz bija tāda summa, es nezinu. Iznāks dakteris no atvaļinājuma. Es domāju, tāda pati summa būs.

Žurnālists: Bet mani nepieķers?

Ārstniecības persona: Nē. Ja paziņa iedeva manu numuru, laikam tad viss kārtībā. Viss ir atkarīgs no jums, cik tālu tālāk runāsiet.

Žurnālists: Tad es “točna” varu rēķināties?

Ārstniecības persona: Jā, jūs neesat vienīgais šajā jautājumā.

No medicīnas darbinieces stāstītā bija noprotams, ka ir starpniece: sagādā sertifikātu tīkotājus kādam ārstam, kuram valsts deleģējusi veikt vakcināciju. Nelikumīgajā scenārijā gan vakcinācija nenotiek, pēc naudas saņemšanas vakcīnu noliedzēju datus ievada vakcinēto sistēmā, pēc kā klienti saņem sertifikātus. Uzreiz pēc sarunas ar medicīnas darbinieci, starpnieci, darījums nevarēja notikt, jo ārsts, kuram piekļuve datubāzei, bija atvaļinājumā.

Rūpala shēma: ārsts ievada datus ar viltu, klientus sagādā trīs citas medicīnas personas

Sarunas ierakstu un citu “Bez Tabu” rīcībā esošo informāciju “Bez Tabu” nodeva Valsts policijā, pēc kā uzreiz tika uzsākts kriminālprocess. Izmeklēšanā izgaismojusies rūpala shēma, kurā iesaistītas četras ārstniecības personas: viens ārsts, kurš veicis nelikumīgu datu ievadi vakcinēto datubāzē, pārējās personas bijuši darbojušies kā starpnieki, sagādājot klientus.

Inga Meikšāne
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja priekšniece

Pateicoties raidījumam “Bez Tabu”, tika uzsākts kriminālprocess. Iegūstot konkrētus pierādījumus, noskaidrots, ka tas noticis. Tika aizturēti četri medicīnas darbinieki, tai skaitā viena ārste, kura nodarbojās ar viltotu vakcinācijas sertifikātu izsniegšanu. Personas tika pratinātas. Pateicoties jums, mēs to noskaidrojām un apturējām rūpalu. Tas netika darīts rūpēs par kāda veselību. Tā ir tīrākā peļņa. Runājot par šo rūpalu, viens sertifikāts maksāja 400 eiro. Personas pieņēma naudu un izkārtoja, lai cilvēks, kurš ir tiesīgs ievadīt datus datubāzē, to izdara. Viltus informācija nodrošināja klientiem sertifikātus likumā paredzētajā kārtībā, bet injekcijas nebija.

Par aizdomās turētām atzītas trīs personas, bet vienai noteikts personas, kurai tiesības uz aizstāvību statuss. Trim personām izvirzītas apsūdzības pēc Krimināllikuma 326.2 panta “Prettiesiska labumu pieprasīšana un pieņemšana”, kas likumpārkāpējiem nelabvēlīgākajā scenārijā paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Tāpat likumsargi nostiprina pierādījumus likumpārkāpumam, kas saistīts ar datu ievadīšanu vakcinēto datubāzē. Krimināllikuma 243. pants nosaka, ka par  apzināti nepatiesas informācijas ievadīšanu automatizētā datu apstrādes sistēmā  var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem.

Kriminālprocess kvalificēts arī pēc Krimināllikuma 275. panta otrās daļas – par dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, mantkārīgā nolūkā.

Likumsargi informē, ka veiktas septiņas kratīšanas dažādās vietās Rīgas reģionā, tai skaitā arī ģimenes ārsta praksē. Kratīšanās izņemti nepatiesas ziņas saturoši apliecinājumi par vakcinācijas saņemšanu, noziedzīgi iegūti naudas līdzekļi un citi izmeklēšanai nozīmīgi priekšmeti.

Viena no rūpalā iesaistītajām personām, medicīnas darbiniece, ar kuru sazinājās “Bez Tabu”, kā vēsta publiski pieejamā informācija, nodarbināta Ogres rajona slimnīcā un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā. Likumsargi uzsvēra, ka nevienā no šīm ārstniecības iestādēm nelikumīgās darbības netika veiktas. Ārsts, kuram sagādāja datus nelikumīgai ievadīšanai vakcinēto datubāzē, strādā citviet. Tā kā aizdomās turētajiem kā drošības līdzeklis nav piemērots apcietinājums un aizliegums turpināt strādāt darba vietās, cerībā sastapt vienu no rūpala dalībniecēm “Bez Tabu” ieradās Ogres rajona slimnīcā. Tur raidījuma komandu informēja, ka todien viņai darba vietā nebija jābūt. Ārstniecības personu nebija iespējams sazvanīt. Slimnīcas vadība pauda, ka neesot zinājusi par darbinieces nelikumīgo piepelnīšanos ārpus slimnīcas telpām. Paužot nosodījumu par šādām darbībām, ārstniecības iestāde informēja, ka, sagaidot papildu informāciju no likumsargiem, lems, vai konkrētā darbiniece var turpināt darbu slimnīcā.

Valsts policijā informēja, ka likumsargiem pagaidām zināms par trim personām, kurām konkrētā rūpala darboņi nelikumīgā ceļā izsnieguši vakcinācijas sertifikātus. Darbs rūpala klientu noskaidrošanā turpinās, vienlaikus policijā norādīja, ka šoreiz runas nav par ļoti lielu skaitu viltotu sertifikātu saņēmēju.

Inga Meikšāne
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja priekšniece

Tāpēc netika piemērots drošības līdzeklis, kas saistīts ar brīvības atņemšanu. Mēs vērtējam samērīgumu. Tas nenotika masveidā. Tie bija atsevišķi gadījumi, sertifikāti izsniegti atsevišķām personām.

Valsts policijā nestāstīja detalizēti par metodēm, kā noskaidro viltus sertifikātu saņēmējus, bet norādīja, ka tas nav no vieglākajiem uzdevumiem.

Inga Meikšāne
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes 3. biroja priekšniece

Saprot tas, kurš pats nokļūst slimnīcā, vai tas, kuram tuvs ģimenes loceklis ir smagā stāvoklī. Tikai tad apjauš, ko izdarījis. Žargonā runājot, šie “antivakseri” neatzīstas līdz pēdējam. Atzīstas tas, kurš to darījis [izsniedzis sertifikātu]. Tas, kurš izmanto sertifikātu, veic prettiesiskas darbības, pretojas sadarbībai. Sadarbība ar izmeklēšanu būtu ļoti vēlama. Agri vai vēlu mēs pierādīsim to, tāpēc atnāciet un izstāstiet, ka patiesībā neesat vakcinēts, nevis pretojaties līdz pēdējam, kamēr piespiež pie sienas.

Policijā uzsver, ka pieteikšanās policijā un informācijas par viltus vakcināciju veicējiem izklāsts likumsargiem, var mīkstināt sodu.

Rosina atbrīvot no kriminālatbildības tos, kuri atzīstas un sadarbojas. Ja nesadarbosies, – plāno noteikt bargākus sodus

Lai veicinātu personu sadarbību ar tiesībsargājošajām institūcijām un ziņotu par viltotu sadarbspējīgu sertifikātu izsniegšanu, ir jāparedz, ka no kriminālatbildības atbrīvojamas personas, kas labprātīgi ziņoja par viltota sadarbspējīga sertifikāta iegādāšanos, uzskata Saeimas deputātu grupa, kas ierosinājusi un Saeimā iesniegusi grozījumus likumprojektā.

Tomēr tiem, kuri nevēlas sadarboties, ar Krimināllikuma grozījumiem grasās noteikt bargākus sodus. Krimināllikumā ir paredzēta atbildība par prettiesiska labumu došanu valsts vai pašvaldības iestādes darbiniekam, kurš nav valsts amatpersona, vai valsts institūcijas pilnvarotai tādai pašai personai, lai tā izdarītu kādu nelikumīgu darbību, izmantojot savas pilnvaras. Saskaņā ar šo tiesību normu vainīgo var sodīt ar piespiedu darbu vai naudas sodu. Ar likuma grozījumiem par šādu prettiesisku rīcību plāno noteikt, ka vainīgo var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz vienam gadam.

Likumprojekts paredz arī papildināt Krimināllikumu ar jaunu pantu. Grozījums paredz pilnveidot tiesisko regulējumu, lai noteiktu kriminālatbildību arī par viltota vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegādāšanos, kā arī citai personai izsniegta sadarbspējīga vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta izmantošanu, ja lietotājs pats nav vakcinējies, kā arī atbrīvot no kriminālatbildības personu, kura labprātīgi paziņojusi par viltota vakcinācijas, testēšanas, pārslimošanas sertifikāta iegādāšanos.

Šobrīd Krimināllikuma 275. pantā ir paredzēta atbildība par dokumenta viltošanu un viltota dokumenta realizēšanu un izmantošanu. Apspriežot ar tiesībsargājošajām institūcijām aktuālo situāciju ar viltotu sadarbspējīgu sertifikātu realizēšanu un izmantošanu, esot konstatēts, ka personu saukšanai pie kriminālatbildības jāpierāda vakcinācijas sadarbspējīga sertifikāta izmantošanas fakts, vai vismaz sagatavošanos, vai mēģinājumu to darīt.

Tā kā viltota sertifikāta izmantošanas fakta konstatēšana ir apgrūtinoša un nepārprotami skaidrs, ka to iegādāšanās notiek nolūkā izmanot viltotu dokumentu, lai efektīvi izmantotu tiesībaizsardzības institūciju kapacitāti, kā arī lai novērstu nelikumīgas darbības, kuras var izraisīt smagas sekas (cilvēku inficēšanās ar smagu slimību), ir nepieciešams jau paredzēt kriminālatbildību par sadarbspējīga sertifikāta iegādāšanos, akcentē parlamentārieši.

36 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Ir notikusi loterija." Daudzbērnu ģimenes tēvu pārsteidz rēķins par elektrību

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

Ātri, lēti un garšīgi- iecienīta latviešu kūka

"Vai tā drīkst?" Skatītājs noraizējies, kāpēc tirgotājam nevar atgriezt austiņas

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

"Vai tad tiešām es to visu elpoju? Rīdzinieci satrauc neparasti lielais putekļu daudzums dzīvoklī

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā

"Ļoti labi, ka viņam nav "TikTok"" Stilistes Indras Salcevičas ģimenē ir savi noteikumi

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

"Zēni vēl aizvien gaida vēstules!" Ceļā no Valkas uz Valmieru gaisā izkūp 40 eiro!

"Pa info tālruni atbildēja, - izbraucot no Jūrmalas, nekas nav jāmaksā!" Rīdzinieces nezināšana neatbrīvo no soda!