4 komentāri

Ir tūkstošiem dažādu ieteikumu, kā mazināt dzemdību sāpes. Viens no tiem – lietot smieklu gāzi jeb slāpekļa oksidulu, ko kā anestēzijas līdzekli dzemdību laikā pasaulē izmanto jau astoņdesmit gadu, bet medicīnā šī gāze pazīstama divsimt gadus.

Tagad globālajā tīmeklī ir parādījusies informācija, ka smieklu gāze dzemdībās tomēr ir neefektīva. Tā secināts Stenforda Universitātes zinātnieku veiktajā pētījumā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tam daļēji piekrīt arī mūsu speciālisti. Latvijā sievietēm tiek piedāvāts lietot smieklu gāzi jeb slāpekļa oksidulu četrās slimnīcās. Ir dzemdētājas, kas to arī izmanto un nesūdzas, taču pie mums slāpekļa oksiduls nav uz izķeršanu.

Piemēram, Dzemdību namā smieklu gāzi izvēlas tikai viena vai divas dzemdētājas mēnesī. Par šo prieku ir arī jāsamaksā 70 eiro. Stradiņa slimnīcā procedūra ir bezmaksas, taču arī nav populāra.

Tiklīdz sākas kontrakcijas, sievietei ir jāelpo oksiduls, kad sāpes pierimst, smieklu gāzes maska tiek noņemta.

Foto

Svarīgi ir nepārdozēt. Procedūras laikā sievietei nav skaļi jāsmejas, bet sajūtas esot kā reibuma stāvokli.
Uz gaidāmo mazuli un dzemdētāju slāpekļa oksiduls nekādu nelabvēlīgu ietekmi neradot, taču daļai sieviešu tas izraisa nelabu dūšu un vemšanu. Citas blaknes neesot novērotas.

Visiedarbīgākais pretsāpju līdzeklis dzemdībās ir epidurālā anestēzija. Tās efektivitāte esot 80-90 procenti, bet smieklu gāzes efektivitāte esot vien 10-30 procenti.

Sievietes sūrojas, ka slāpekļa oksiduls nelīdz un pieprasa striprākus pretsāpju līdzekļus. Tiek uzskatīts, ka smieklu gāze darbojas arī kā pašiedvesmas avots, un sievietēm šķiet, ka sāpes mazinās.

Starp citu, slāpekļa oksidulu gan pasaulē, gan Latvijā izmanto arī stomatoloģijā, tostarp Rīgas Stomatoloģijas institūtā bērnu zobārstniecībā.

Retos gadījumos arī pieaugušie lūdz, lai arī viņiem iedod jautrības gāzi, jo ir paniskas bailes no zobārstniecības procedūras. Parasti tas palīdzot tikai mazināt trauksmi un nepieciešams arī cits anestēzijas līdzeklis.

TOP komentāri

 • Mamma
  +2 +2 0

  Mamma

  Es dzemdēju UK un man nebija jāmaksā par atsāpināšanas metodēm. Izmantoju tikai smieklu gāzi, nebija arī tādas maskas kā bildē, bet jāelpo no trubińas, par cik bija jāielpo jāizelpo tad bija ar ko nodarboties un uz ko koncentrēties, līdz ar to viskaz psihalogiski palīdzēja!!! es par!! un par briivu !!!
 • Lesa
  +2 +2 0

  Lesa

  Nezinu gan, vai šī informācija ir pilnīga.. Es, piemēram, dzemdēju Liepājā, kur par smieklu gāzi nebija jāmaksā ne centa! Un tā palīdz, psiholoģiski vismaz!
 • pārdozēju
  +1 +1 0

  pārdozēju

  dzemdeju liepājā!tā gāze neko lieliski nelīdzēja tā kā bija arī magnija pārdozēšana ko man neviens nevēlējās apstiprināt nonācu arī reanimācijā hi 10 stundas pie tās gāzes ir sviesta!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Itālijas virtuve! Truša gaļas ragū ar pastu un gailenēm

Šī būs klasiska ragū recepte, kuras pamatā izmantosim truša gaļa. Jārēķinās, ka ragū pagatavošana prasīs salīdzinoši ilgu laiku, taču nekā sarežģīta šī ēdiena pagatavošanā nav, un zemāk esošajā video Uģis Veits no ”Gatavo 3” to parādīs.

Lasi vēl