Tirgotāji, neraugoties uz aizliegumu, pārdod enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem!

1 komentārs
Tirgotāji, neraugoties uz aizliegumu, pārdod enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem!
Foto: Ekrānuzņēmums

Bez Tabu eksperimentā atklāj, ka pārdevēji ignorē enerģijas dzērienu aprites likumā noteiktos ierobežojumus. Tie nosaka, ka enerģijas dzērienus nedrīkst iegādāties personas, kuras nav sasniegušas astoņpadsmit gadu vecumu. Policija šo pārkāpumu novēršanā nevar iesaistīties, jo likums viņiem neļauj enerģijas dzērienu kontrolpirkumu veikšanā iesaisīt nepilngadīgos.

Līvai tikai vienā no pieciem veikaliem paprasa dokumentu un viņa nenopērk enerģijas dzērienu. Andrim trīs veikalos prasa dokumentus un dzērienu nepārdod.

Eksperimenta dalībnieku skaits – divi, eksperimenta laikā apmeklēto veikalu skaits – pieci. Septiņpadmitgadīgais Andris un četrpadsmitgadus vecā Līva apņēmības pilni dodas uz tirgotavām, ar vienu mērķi – nopirkt enerģijas dzērienu. Eksperimenta uzdevumu apgrūtina enerģijas dzērienu aprites likums, kas stājies spēkā kopš 2016. gada pirmā jūnija un noteic, ka līdz 18 gadu vecumam aizliegts iegādāties enerģijas dzērienus.

Foto

Eksperimenta rezultāti pārsteidzoši – Līvai tikai vienā no pieciem veikaliem paprasa dokumentu un viņa netiek pie enerģijas dzēriena. Andrim trīs veikalos prasa dokumentu un dzērienu nepārdod.

Sešas enerģijas dzērienu bundžas nepilnas stundas laikā. Eksperimenta guvumu Bez Tabu nogādā policijā. Atklājas, ka polcija nevar leopties ar šādiem guvumiem, jo viņiem rokas sasien kāds likuma robs. Proti, likumā par kontrolpirkumu veikšanu noteikts, ka policija nepilngadīgos drīkst piesastīt tabakas izstrādājumu un alkohola kontrolpirkumiem. Likumā nav ne vārda par enerģijas dzērieniem.

Ja vien mainītu formulējumu likumā, ka policija drīkst piesaistīt nepilngadīgos arī enerģijas dzērienu kontrolpirkumiem, situācija noteikti mainītos. Policija varētu kontrolēt un sodīt. Sods par enerģijas dzērienu tirgošanu nepilngadīgajiem ir gan pārdevējam, gan veikalniekam. Sods- fiziskām personām no 140-170 eiro, bet juridiskām personām no 350-700 eiro.

Komentāros dalies ar vietām, kur Tu zini, ka tirgotāji ignorē enerģijas dzērienu aprites likumu un tirgo tos nepilngadīgajiem.

Video