Sapelējusi maize pusdienās? Jaunās māmiņas atklāj Rīgas dzemdību nama ēdināšanas aizkulises

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

86 komentāri

Jaunās māmiņas ziņo par aplamībām, kas saistītas ar ēšanu Rīgas dzemdību namā. Raugi, pēc dzemdībām ārsts vai vecmāte brīdina par produktiem, kurus nav vēlam ēst ar krūti barojošai mammai, tikmēr dzemdību namā pusdienās un vakariņās maltītes sastāv tieši no “aizliegtajiem” produktiem.

Dzemdību nama galvenā ārste un uztura speciāliste gan mammas mierina, sakot, ka pēc bērna piedzimšanas, ja sieviete ir vesela, drīkst ēst visu, galvenais uzsvars tiekot likts uz veselīgu pārtiku. Tai pat laikā, mammas sūtītā fotogrāfija liecina, ka viņai pusdienās piedāvāta sapelējusi maize.

Ja jūsu bērns pasaulē nāk ārstniecības iestādē, tad pēc dzemdībām jauno māmiņu kāds no ārstniecības personāla izglītojot uztura jautājumos, visticamāk iepazīstina arī ar zīdītājai nevēlamajiem produktiem. Un liels ir mammu pārsteigums, ka turpat Dzemdību namā maltītē piedāvā ēdienu, kura sastāvā ir neieteicamie produkti.

Mammas dalās savā pieredzē:

“Atceros, ka bērnu daktere DZN man teica- tikai neēdiet piparkūkas (bija Ziemassvētki). Un tieši vēlāk atnes mannas putru ar uz šķīvja malas glīti saliktām piparkūkām.”

“Dzemdību namā vakariņās bija kūka. Pēc tam bērnam izmetās pumpas un daktere pārmeta, ka esmu ēdusi saldumus. Atbildēju, ka tā bija kūka, kuru deva vakariņās. Daktere teica, ka jādomā ar galvu un nebija jāēd. Tas likās ļoti nejauki pārmest tikko dzemdējušai māmiņai par ēdiena ēšanu, kuru dod dzemdību iestāde.”

“Katru dienu bija kas tāds no kā jāatsakās, vēlāk vēl atnāk māsiņa un pasaka, ka nevajadzēja to ēst, tu taču dzemdēji tikko … man likās, ja jūs man to nesat, tad tas ir piemērots jaunajai māmiņai…”

“Kāpostu salāti, tomāti,un rasoļņiks nu nav tas, ko vajadzētu dot barojošai mammai. Vienu vakaru atnesa biezpienu ar gurķiem un tomātiem, nu nakts mums negulēta, dakterei no rīta saku, šī atbild, ka nevajadzēja ēst biezpienu uz nakti. Diezgan nepārdomāta ir tā ēdināšana.”

“Saprotu, ka Dzemdību nams nav restorāns, bet nu tomēr – barot jauno māmiņu ar baltmaizi un biezpiena sieriņiem tomēr nav prātīgi, vēl jo vairāk tāpēc, ka turpat Dzemdību nama ārsti iesaka izvairīties no šāda veida pārtikas ar krūti zīdošām mammām.”

Tie ir tikai daži no Facebook atsaucīgo māmiņu forumā komentāros rakstītiem piedzīvojumiem Rīgas Dzemdību namā, ko papildina arī mammu klāt pieliktās fotogrāfijas. Komentāros lasāmais apliecina, tā ir ikdiena, ka mammai pasaka, to un to ēst nevajag, bet maltītē atnes tieši to ēdienu.

Dace Rezeberga
Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste

Jā, tā varētu būt. Neskatoties uz to, ka mūsu uztura speciālists strādā arī ar aprūpes sniedzējiem, lai mēs visi runātu vienā valodā, katram ir sava empīriskā pieredze, tas, ko mēs esam mācījušies institūtā, kā mums mācīja… jo uzskati mainās, jautājums vai mēs to pieņemam vai nē.

Papildina Rīgas Dzemdību nama uztura speciāliste Liene Sondore: “Mums arī dzemdību namā visi speciālisti ir informēti, ir noklausījušies uztura lekcijas un zina vadlīnijas, kā mums būtu jāēdina. Protams, mēs nevaram izslēgt kādu cilvēcisko faktoru.”

Tāpēc, ja mamma ir apjukusi vai neziņā, viņai ir iespējas turpat Rīgas dzemdību namā saņemt bezmaksas uztura speciālista konsultāciju. Uztura speciāliste uzsver, ka Pasaules Veselības organizācijas ieteikumi jau sen neierobežo nule kā dzemdējušas sievietes ēdienkarti:

“No uztura viedokļa man kā uztura speciālistam un triju bērnu mammai ir skaidrs, ka sieviete pēc dzemdībām, ja vien nav citu problēmu, ir vesela un nav slima, un uztura ziņā var ēst pilnīgi visu.”

Uztura speciālistei piekrīt zīdīšanas konsultante Sandra Lase: “Ja mēs runājam par dzemdību nodaļu, kur mamma uzturas pirmās trīs dienas, tad pirmajās dienās mammai nemaz piena vēl nav. Viņai ir pirmpiens un ar to ietekmēt bērna vēderiņu un alerģiskos momentus, nu, faktiski nav iespējams.”

Tajās pirmajās trīs dienās, kamēr atnāks piens mamma var ēst pilnīgi visu. Ja grib viņa var ēst arī šokolādi, lai atgūtu spēkus, jo pienā tas nemaz nenonāks.

Arī Dace Rezeberga, Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste norāda, ka pēc dzemdībām var ēst visu, ko saprotam ar veselīgu uzturu, tikai jāsaglabā mērenība, it visā. Dzemdību namā ēdienkarti sastāda pēc Ministru kabineta noteikumiem nr. 172 “Noteikumi par uztura normām izglītības iestāžu izglītojamiem, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem un ārstniecības iestāžu pacientiem” .

Uztura speciāliste norāda, ka tiek darīts viss, lai maltīte būtu sabalansēta un uzturvielām bagāta. Piemēram, filmēšanas dienā pusdienās ir miežu putraimu zupa, zivs kotlete ar kartupeļiem un mērci, ķīnas kāpostu salāti ar papriku. Izskatās gardi, nudien. Tomēr, ja šķiet, ka dzemdību nodaļas ēdnīca nav uzdevumu augstumos un vajag saukt palīgus.

Veselības ministrijas pārstāve Lāsma Piķele: “Ja liekas, ka prasības neatbilst, vispirms jautājumu vajag risināt ar slimnīcas vadību, ja neizdodas vienoties, tad var vērsties Pārtikas un veterinārajā dienestā, kas veic uztura normu kontroli, lai viņi veic kārtējo pārbaudi.”

Var arī vērsties Veselības ministrijā. Tikmēr fotogrāfiju ar sapelējušo maizi, kuru 7. septembrī mamma saņēmusi pusdienās slimnīcas vadība skaidro kā pārpratumu, kam nevajadzēja notikt. Tā droši vien varētu būt piegādātāju vaina un katru šķēlīti jau nevarot pārbaudīt.

Dzemdību namā vēl uzsver, ka ir atkarīgas arī no finansējuma un protams, viņus ierobežo tas, ka nākas pakļauties likumam par iepirkumu.

86 komentāri