Eksprestesti Covid-19 noteikšanai – domāti mediķiem, bet internetā iegādāties var jebkurš

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

Pievienot komentāru

Kā pārliecināties, vai klepus, paaugstinātas temperatūras un galvas sāpju iemesls nav koronavīruss? “Bez Tabu” skatītāji ziņo, ka internetā piedāvā iegādāties eksprestestus vīrusa Covid-19 noteikšanai par 24 eiro. Klientiem sola iespēju veikt testu mājās un saņemt precīzus rezultātus vien piecpadsmit minūšu laikā. 

“Bez Tabu” skatītāja Egita sociālā medija “Facebook” jaunizveidotā “Solo Lab” lapā nejauši uzdūrusies reklāmai par mājas apstākļos veicamu eksprestestu koronavīrusa IgG un IgM antivielu noteikšanai cilvēka asinīs. Kāds par piedāvājumu  komentāru sadaļā pasmejas, bet kāds – jau paspējis to izmēģināt uz savas ādas, lai gan lietošanas instrukcijā rakstīts, ka to paredzēts izmantot tikai profesionāļiem.

Egita
Neuzticas eksprestestiem

“Es domāju, ka, būtu svarīgi noskaidrot, vai tiešām viņš ir derīgs, ko par to saka mediķi? Vai tas ārsts, vai medicīnas darbinieks ņems par pilnu, ka esmu pašdarbīgi nopirkusi tādus testus? Ja man viņš uzrāda pozitīvu, vai viņš pieņems to testa lēmumu?”

Sazinamies ar interneta veikala “Solo Lab” pārstāvi, kurš paskaidro, ka testu ļauts iegādāties jebkuram, taču tas esot paredzēts izmantošanai tikai veselības aprūpes jomā strādājošajiem. Testa lietošanas instrukcijā esot paskaidrots, ka, lai veiktu testu, nepieciešams paņemt asins paraugu no kapilāriem vai vēnas, ko svarīgi darīt precīzi, citādi sekas varot būt bīstamas.

Internetveikalā “Rovico” uzejam līdzīgu piedāvājumu. Šis asins testeris ir dārgāks, taču arī rezultāti sagaidāmi ātrāk – pat 2 līdz 10 minūšu laikā. Aprakstā  minēts, ka tests paredzēts izmantošanai medicīnas personālam, taču klientu konsultante gatava pārdot to arī mums, paskaidrojot, ka tas esot informatīvs profesionālais tests, kuru iespējams pasūtīt un saņemt ar pakomāta vai kurjera starpniecību.

Veselības Inspekcijas (VI) redzeslokā nonākuši vairāki COVID-19 diagnostikas testu viltojumi un testeri, kuri reklamēšanā izmantota maldinoša informācija. VI Medicīnas ierīču uzraudzības nodaļas inspektore Agnese Elizabete Cērpa paskaidro, ka abi testi ir laisti tirgū atbilstoši MK noteiktajām prasībām, bet, lai gan pats ražotājs lietošanas instrukcijā norādot, ka tos paredzēts likt lietā tikai profesionāļiem, iegādāties to var visi. A. E. Cērpa uzsver, ka internetveikala pārdevējam būtu nodrošina, ka testi nonāk tikai veselības aprūpes darbinieku rokās.

Inspekcijā brīdina, ka eksprestestu rezultātus varot viegli pārprast un tiem nevajadzētu uzticēties.

Dace Roze
VI Veselības aprūpes departamenta vadītāja vietniece

“Ar šiem testiem cilvēka organismā tiek noteiktas antivielas, bet, tā metode, ko pielieto gan References laboratorija, gan Gulbja laboratorija, gan Centrālā laboratorija, tā, kas ir mūsu valstī apstiprinātā un pieņemtā, tā nosaka vīrusa klātbūtni organismā, respektīvi, antigēnu. Jo antivielas ir vielas, kas veidojas pēc tam, kad šis vīruss jau ir organismā iekļuvis, un tā jau ir organisma atbildes reakcija. Nav tā, ka, ja šis tests ir negatīvs, man nekā nav un esmu pilnībā vesels. Tas liecina, ka organismā nav antivielu, bet tas neliecina, ka organismā nav vīruss.”

Latvijas aptiekās testus vīrusa Covid-19 noteikšanai iegādāties neesot iespējams, tāpēc uzņēmēji savus klientus uzrunā tieši interneta vidē. Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Santa Zarāne atklāj, ka līdz šim PTAC darbinieku redzeslokā abi interneta veikali un to sociālo mediju profili nav nonākušas, taču sola, ka jau drīzumā kolēģi sazināsies ar tirgotājiem, lai noskaidrotu, vai viņu sniegtā informācija ir patiesa un korekta.