“Personāls izturējās kā pret suni!” Ģimene vaino Valmieras slimnīcu tuvinieces fiziskā un emocionālā iespaidošanā

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

31 komentārs

Ģimene vaino Valmieras slimnīcas personālu tuvinieces bojāejā – mirušās sievietes ģimenes locekļi stāsta, ka 70 gadus veca sieviete rupji apsaukāta, raustīta un fiksēta pie gultas. Tāpat tuviniekiem esot aizdomas par nepamatotu medikamentu došanu, jo pēc zāļu lietošanas sieviete kļuvusi vārga.

Ģimene vēlas palikt anonīma, jo pārdzīvojums esot pārāk liels. Mirusī sieviete bija māte meitām, kuras arī sazinājušās ar raidījumu “Bez Tabu”. Abas atklāj, ka slimnīcā nonākusī sieviete regulāri ģimenei teikusi, ka ārstniecības iestādes personāls viņu fiziski un morāli iespaido.

Mamma tika terorizēta – viņu sauca par cūku. Vienreiz viņai pie zemes nokrita papīri, slimnīcas darbiniece lika tos pacelt, neņemot vērā, ka mamma knapi varēja piecelties.

Tuvinieces nespēj valdīt asaras – ir pārliecinātas, ka mammas veselības stāvoklis krasi pasliktinājies, jo 70 gadus vecā sieviete jutusies iebiedēta, brīžiem licies, ka ir depresijā.

Mamma zvanīja, raudāja un teica: “Meitiņ, lūdzu, palīdzi man! Man sasista roka, mani sēja naktī pie gultas, mani mētāja. Izrīkojās kā pret suni!”

70 gadus vecā kundze slimnīcā nonākusi ar nopietnām veselības problēmām. Bijusi pirmās grupas invalīde – cietusi no elpas trūkuma, regulāri kājās krājies ūdens, tāpēc mediķu palīdzība bijusi regulāri nepieciešama. Pēc sarunas ar meitu, kurā mamma apgalvojusi, ka cietusi no fiziskas vardarbības, viņa nekavējoties ieradusies slimnīcā.

Personāls teicis, ka sieviete uzvedusies nevaldāmi, tāpēc nācies fiksēt viņas roku. Meitas nespēj tam noticēt, jo iepriekšējā vakarā mamma neesot varējusi piecelties, bijusi ļoti vārga. Meitas mammu barojušas ar karoti, tāpēc netic, ka viņa varētu būt uzvedusies tā, lai viņu fiksētu.

Šobrīd māmiņa devusies viņsaulē – meitas uzskata, ka veselības stāvokli pasliktinājusi rupjā attieksme no personāla puses. Kopš 2018. gada Veselības inspekcija par Valmieras slimnīcu saņēmusi 30 iesniegumus – starp tiem arī par šo situāciju, kas sākta izvērtēt.

Pagaidām Veselības inspekcija no komentāriem par konkrēto situāciju izvairās, jo izmeklēšana vēl esot procesā. Tomēr Veselības inspekcijas pārstāve Dace Roze stāsta, ka inspekcijas darbinieki bijuši Vidzemes slimnīcā, runājuši ar ārstējošajiem ārstiem un iepazinušies ar ārstēšanas dokumentiem.

Veselības inspekcija norāda, ka likums ļauj psihiatriskajās ārstniecības iestādēs fiksēt personu, savukārt par cilvēka ierobežošanu slimnīcās nav izstrādāti noteikumi. Kārtību, kādā personāls rīkojas ārkārtas gadījumos, ja jānomierina pacients, izstrādā pati slimnīca. Veselības inspekcija apstiprina, ka Vidzemes slimnīcā ir izstrādāta atbilstoša dokumentācija gadījumiem, ja pacients ir jāfiksē.

Vidzemes slimnīcas kvalitātes vadības nodaļas vadītāja Inga Zariņa norāda, ka gadījums ar kolēģiem ir izrunāts. Slimnīcas pārstāve nenoliedz, ka pacientei bijusi fiksēta roka, taču noliedz, ka personāla attieksme bijusi rupja un paciente citādi fiziski iespaidota.
Inga Zariņa
Vidzemes slimnīcas pārstāve

Sieviete uzvedās neadekvāti savas slimības dēļ. Lai viņai palīdzētu, personālam nācās fiksēt roku manipulācijas veikšanas laikā. Šī fiksācija ir dokumentāli pierādāma.

Jau tuvākajā laikā Veselības inspekcija noslēgs šīs situācijas izvērtēšanu, ziņojot tuviniekiem gala slēdzienu.