Pārbaudi, vai Tu sniegu tīri pareizi! Veselībai drošas šķūrēšanas ABC!

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

0 Komentāru

“Sniega tīrīšana ir smaga fiziska slodze, un tā arī šis process ir jāuztver,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs Artis Kalniņš. Sniega tīrīšanu var salīdzināt ar malkas skaldīšanu vai zemes rakšanu.

Ja cilvēkiem iepriekš jau bijušas problēmas ar sirdi, tad smags fizisks darbs nav ieteicams un daudzos gadījumos pat aizliegts.

Kā var kaitēt veselībai?

Ja cilvēki šo aizliegumu neievēro, rezultāts var būt letāls. Latvijas slimnīcās diemžēl katru gadu nonāk sniega tīrīšanas upuri. Jebkura smaga fiziska slodze, īpaši pensijas vecumā, var būt provocējošs faktors nopietnai, akūtai sirds saslimšanai.

Brīdinoši uz šo nodarbi raugās arī fizioterapeiti. Agnese Pildere apstiprina, ka nepareiza sniega tīrīšana kaitē veselībai. Var rasties muguras un muskuļu sāpes, elpas trūkums, tāpēc pirms pagalma uzkopšanas katram pašam jānovērtē sava fiziskā sagatavotība.

Biežākās kļūdas?

Lai apjaustu biežākās sniega tīrīšanas kļūdas, esam pieaicinājuši trīs mūziķus. Grupas Dzelzs Vilks solists Juris Kaukulis regulāri tīra savas privātmājas pagalmu. Viņam pašam ir trīs sniega lāpstas. Parasti sniegu tīra laicīgi, lai nenāktos rakt dziļas kupenas.

Līdz šim neesot sanācis iepazīties ar pareizas sniega tīrīšanas noteikumiem, bet parasti nedaudz iesēžas ceļos. Fizioterapeite to vērtē atzinīgi, tādā veidā svars tiek sadalīts uz visu ķermeni. Nepareizi ir tas, ka Juris met sniegu uz sāniem, tādā veidā sagriežot ķermeni. Sniegs būtu jāliek sev priekšā.

Savas sniega tīrīšanas iemaņas demonstrē arī mūziķi no grupas Astro’n’out. Grupas soliste, dziedātāja Māra Upmane-Holšteine sniega tīrīšanu parasti uztver vairāk kā izklaidi, un dara to ļoti reti. Savukārt ģitāristam Jurim Kalnišam esot lielāka pieredze – viņam arī nācies vairākas stundas sniegu tīrīt no jumta.

Māra uzskata, ka ērtāk tīrīt sniegu, piepalīdzot ar kāju. Fizioterapeite uzskata, ka tas par sliktu nenāk, labāk palīdzēt ar kāju, un sadalīt svaru, darbā izmantojot visu ķermeni. Viņa gan piebilst, ka sniega tīrīšanai jāizmanto divas lāpstas – vienu šķūrēšanai, otru rakšanai.

Diezgan ekstrēmu tīrīšanas veidu piekopj ģitārists Juris Kalnišs, viņš sniegu met pār plecu. To gan fizioterapeite neatbalsta, jo tas ir traumējoši ne tikai mugurai, bet arī plecu locītavām.

Kā pareizi tīrīt sniegu?

Lāpsta nedrīkstētu būt ar pārāk īsu kātu, lai nebūtu visu laiku jāpieliecas, un neradītu papildus slodzi mugurai un jostas daļai. Optimāli, ja lāpsta ir krūšu augstumā. Lāpstai noteikti jābūt ar rokturi, kuru var satvert. Nozīme ir arī roku attālumam, jo tālāk rokas viena no otras, jo vieglāk pacelt lāpstu, un mazāka slodze jostas daļai.

Noteikti vajadzētu ietupties ceļos un sniegu mest uz priekšu, vai vēl labāk – nemest, bet vienkārši nolikt. Sniegu vispareizāk celt mazām porcijām, īpaši, ja tas ir slapjš.

Svarīgi pirms sniega tīrīšanas iesildīties – 10 minūtes, tīrot sniegu ik pēc 15 minūtēm vajadzētu atpūsties. Savukārt pēc darba vajadzētu pastiept muskuļus.

Foto

0 Komentāru