“Nolēmu vakcinēties, taču nevaru to izdarīt!” Ziņo, ka ārstniecības iestādēs neesot vakcīnu pret vējbakām

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

1 komentārs

“Esmu divu bērnu māmiņa un strādāju bērnudārzā, neesmu izslimojusi vējbakas, tāpēc nolēmu veikt šo vakcināciju. Taču esmu “atdūrusies” pret to, ka nevaru to izdarīt, jo vakcīnas nav pieejamas. Zvanu jau no maija sākuma gan uz Infektoloģijas centru, gan medicīnas iestādi “ARS”, gan “VC4″. Visur man atbild, ka vakcīnu nav un nespēj prognozēt, kad vispār būs. Vēlos uzzināt, kas tam par iemeslu, jo pieaugušam cilvēkam šī vējbaku saslimšana var būt bīstama dzīvībai,” ziņo “Bez Tabu” skatītāja.

“Bez Tabu” dodas divu bērnu māmiņai “pa pēdām” un arī cenšas sazināties ar Latvijas Infektoloģijas centru, Medicīnas centru “ARS” un “Veselības centra 4” Vakcinācijas dienestu. Tomēr sazvanīt izdodas vien Medicīnas centru “ARS”. “Nav vakcīnu, es domāju, ka nekur nav, jo sen jau nav,” norāda ārstniecības iestādes pārstāve.

“Veselības centra 4” Vakcinācijas dienesta mājaslapā gan norādīts, ka vakcinēties pret vējbakām šobrīd nav iespējams, savukārt Latvijas Infektoloģijas centra cenrādī nekādu paskaidrojumu nav. Zāļu valsts aģentūrā gan valda pārliecība, ka šobrīd vakcīnas Latvijā ir pieejamas. Vēl 26. novembrī ievesti 3000 papildu iepakojumu, vakcīnas pieejamas zāļu lieltirgotavās.

Dita Okmane
Zāļu valsts aģentūras pārstāve

Vakcīnas ir ļoti specifisks produkts, tās tiek iepirktas valsts iepirkumu programmā un atbilstoši pieprasījumam. Pēdējo divu gadu laikā pieprasījums ir ļoti palielinājies, jo mainījās vakcinācijas noteikumi un bērniem jāveic arī revakcinācija. Pastāv iespēja, ka ir bijuši īslaicīgi piegādes pārtraukumi, bet lieltirgotavas katru mēnesi sniedz atskaiti par to, ka šīs vakcīnas tiek izplatītas Latvijā.

Zāļu valsts aģentūras pārstāve norāda, ka pacientam, kurš vēlas vakcinēties pret vējbakām, jāvēršas vakcinācijas kabinetā un jālūdz ārstniecības iestādei sagādāt vakcīnu no ražotāja, savukārt ražotājam no lieltirgotavas, jo vakcīna Latvijā ir pieejama. Ja zāles nav pieejamas, ir iespēja iegādāties nereģistrētas zāles, tādā gadījumā jāvēršas pie ģimenes ārsta, lūdzot izrakstīt medikamentu recepti, un ar recepti jādodas uz jebkuru Latvijas aptieku.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš norāda, ka lielākā daļa pieaugušo jau pārslimojuši vējbakas bērnībā un atkārtoti ar tām saslimt nevar, jo imunitāte saglabājas uz mūžu, tāpēc vakcinācija nav nepieciešama.

Dr. Māris Liepiņš
Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs

Pieļauju, ka ir tādi cilvēki, kuri nav apmeklējuši bērnudārzus, kuri tiešām bērnībā nav pārslimojuši vējbakas, tad viņi varētu saslimt, tādā gadījumā viņus var pasargāt vienīgi vakcinācija. Jo pieaugušākā vecumā slimo ar bērnu infekcijām, jo smagāk tas norit. Bērnam parasti tās ir pāris dienas ar temperatūru un pumpām, taču pieaugušajiem tas var beigties ar slimnīcas apmeklējumu.

Varētu būt situācija, ka kāds gluži vienkārši nezina, vai bērnībā ir slimojis ar vējbakām, tādā gadījumā laboratorijās ir iespēja veikt analīzes, lai par to pārliecinātos.