“Nācās izmest gultas!” Bulduru Dārzkopības vidusskolas cīņa ar gultas blaktīm

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

4 komentāri

Bulduru Dārzkopības vidusskolas audzēkņi ziņo par nelūgtiem apakšīrniekiem dienesta viesnīcā. Istabiņās iemitinājušās gultas blaktis. Vēstulē, kuru saņēma “Bez Tabu”, rakstīts, ka uz skolēnu un viņu vecāku lūgumiem cīnīties ar parazītiem skolas vadība atbild ar finansējuma nepietiekamību.

“Bez Tabu” kopmītnēs ierodas nepieteiktā vizītē. Ne vārda nesakot, kopmītņu sardze uzmeklē tehnisko darbinieku, kurš ir manāmi neapmierināts ar “Bez Tabu” ierašanos, taču ved pie skolas vadības. Dienesta viesnīcas vadītāja gan par raidījuma apmeklējumu nav izbrīnīta, jo blaktis bijis nepatīkams pārsteigums gan skolēniem, gan darbiniekiem.

“Reaģējām momentāni, tā kā mums ir noslēgts līgums ar dezinfektoriem, burtiski nākamajā dienā kompānija bija klāt un veica darbus,” stāsta Bulduru Dārzkopības vidusskolas pārstāve Ingrīda Egle. Noteiktais 10 dienu gaidīšanas periods bija vien pusē, kad kukaiņi atkal uzdarbojušies. Konsultējoties ar dezinsekcijas uzņēmumu, nolemts veikt tīrīšanu abos stāvos.

Ingrīda Egle
dienesta viesnīcas vadītāja

Tad mēs palūdzām bērnus, lai savieto personīgās mantas maisos. Un veicām dezinsekciju visās gultās, gultas ir jaunas, bet tās galīgi neder šai situācijai, jo ar kniedēm piestiprināts audums, un šajās vietās blakšu bija ļoti daudz. Tā kā dezinfekcija tika veikta kopumā par 3,5 tūkstošiem, tā ir ļoti liela nauda mūsu skolai, tad mēs tomēr izmetām visas gultas ārā, kas bija šajās istabiņās, labāk izmest nekā riskēt, ka tas viss turpināsies.

Šobrīd istabiņas, kurās konstatētas blaktis, pilnībā atbrīvotas un drīz atkal gaidāma dezinsekcija. Kopmītņu vadītāja cer, ka nu problēmu būs izdevies novērst, bet sola turēt roku uz pulsa un uzklausīt audzēkņu sūdzības. “Neticu, ka mēs esam vienīgie, kas satikušies ar šo problēmu, tāpēc iesaku, ka nekādā gadījumā nevajadzētu ļaut ņemt no mājas siltās segas vai citas lietas, kur blaktis varētu dzīvot, ar gultas veļu un segām mēs nodrošinām audzēkņus,” iesaka Ingrīda Egle.

Veselības inspekcija regulāri veic plānveida kontroles dienesta viesnīcās, arī Bulduru Dārzkopības vidusskolā jau iepriekš bijusi pārbaude, tomēr, saņemot sūdzību, inspektori devušies atkārtotā vizītē un tik tiešām konstatējuši blaktis. “Viesnīcas vadībai ir dots uzdevums kukaiņus iznīcināt. Kā tas tiks izdarīts un vai tas tiks izdarīts, tas paliek Veselības inspekcijas kontrolē, inspekcija dosies vēlreiz un pārbaudīs, vai viss ir kārtībā,” norāda Veselības inspekcijas pārstāve Saiva Luste.

Kukaiņu pētnieks Uģis Piterāns ievērojis, ka mūsdienās atkārtoti sācies gultas blakšu uzvaras gājiens, jo saņem aizvien vairāk ziņu par šiem asinssūcējiem. “Ne īpaši sanitāri un higiēniski apstākļi, ja mēs gultas veļu mainām vienu reizi mēnesī, tā būs piemērotākā vide gultas blaktīm, jo mēs tīrīgāki esam, jo mazāka iespēja, ka gultas blaktij pie mums patiks,” skaidro Latvijas Dabas muzeja entomologs Uģis Piterāns.

Uģis Piterāns
entomologs

Ir pētīts, ka blaktis tomēr nepārnēsā slimības, par to nav jāuztraucas, ja tā sūc asinis, tad vairāk tas ir diskomforts, jo niez, bet citādi bīstamas it kā tās nav. Blaktis var pieķerties pie drēbēm, nokrist un meklēt nākamo cilvēku pie kā pieķerties un doties uz viņa dzīvokli.

Protams, draudzīgi ar tām sadzīvot nevajadzētu, jo gultas blaktis vairojas visu cauru gadu un dažu mēnešu laikā var radīt vairākus desmitus vai pat simtus jaunu blakšu. Šiem kukaiņiem nav spārnu un pārsvarā to pārnēsātājs ir cilvēks. Latvijā ir 480 dažādas blakšu sugas, kas dzīvo dabā, un tikai viena no tām ir cilvēkam nepatīkamā gultas blakts – asinssūcēja.