“Man ir augsts antivielu līmenis. Vakcinēties negrasos!” Māmiņa pārliecināta, ka ir drošībā pēc Covid-19 izslimošanas

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

7 komentāri

Ja vēlamies malkot tēju un smalkmaizītes kafejnīcā, baudīt koncertu vai mācīties klātienē atsevišķās izglītības iestādēs, bez derīga Covid-19 sertifikāta neiztikt. Esošajos apstākļos nesen ieviestais dokuments paver daudzas durvis. Tomēr “Bez Tabu” skatītāja Laila ir apmulsusi un nokļuvusi vakcinēšanas krustcelēs.

Laila

Pagājušā gada augustā mana ģimene izslimoja un līdz ar to arī es izslimoju [Covid-19]. Un, tā kā tajā laikā nebija nekādu vakcīnu, nekas tamlīdzīgs, es par to nedomāju. Man radās jautājums, cik liels, cik augsts man tas antivielu līmenis ir asinīs, tāpēc izdomāju, ka vajadzētu aiziet pārbaudīt.

Laboratorijā veiktais antivielu tests pēc darbinieces sacītā esot reti labs. “Ja man šis antivielu līmenis asinīs ir augsts, man principā vakcinēšanās šobrīd nav vajadzīga,” tā uzskata “Bez Tabu” skatītāja.

Laila nosūta “Bez Tabu” arī analīžu rezultātus. Tur redzam dažnedažādus ciparus un uzrakstus. Lai viestu skaidrību, vai tiešām Laila ir superiedzīvotāja, kura var nevakcinēties, pamatojoties uz antivielu daudzumu organismā, protams, vērsāmies pie eksperta – virusoloģijas eksperta.

Profesore, Rīgas Stradiņa universitātes Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras vadītāja Juta Kroiča, aplūkojot analīžu rezultātus un arī konsultējoties ar vēl trim Latvijā vadošiem ekspertiem, konstatēja pretrunas. Proti, analīzēs fiksētās antivielas atbilst cilvēkam, kurš ir saņēmis vakcīnu, nevis izslimojis Covid-19. Tam, protams, Laila kategoriski nepiekrīt un paliek pie sava.

Tomēr profesorei ir zināms gadījums Latvijā, kad organismā ir izveidojies tūkstošiem augsts antivielu līmenis. Lailas gadījumā ir vairāki simti. Līdz ar to tas nav uzskatāms par ievērības cienīgu rezultātu.

Skaitlis pēc references lielumiem ir augsts, bet nekur nav pateikts, nevienā informatīvajā materiālā, – cik daudz ir jābūt antivielām, lai tās pasargātu. Šis ir skaitlis, abstrakts skaitlis. Vai tas pasargās? Otrs jautājums, cik ilgi pasargās šīs antivielas. Es ieteiktu nenodarboties ar pašdarbību. Ja ir noteikts, ka ir šādi intervāli, kad ir jāiet vakcinēties, cik ilgi antivielas saglabājas vidē pēc pārslimošanas. Un tas ir zināms, tās ir 180 dienas, kad vairāk vai mazāk cilvēki ir pasargāti. Un cilvēki tad iet un saņem šo vakcīnas devu. Ja negrib cilvēks iet vakcinēties, tā ir viņa brīva izvēle, bet cerēt, ka šīs antivielas pasargās, – nevar.

Laila gan nezina, kāda situācija būs vēlāk rudenī, kādi būs ierobežojumi un cik svarīgs būs Covid-19 sertifikāts. “Šobrīd es neredzu iemeslu vakcinēties, tajā pašā laikā es vakcinācijas sertifikātu nevaru iegūt.”

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Ginta Ozoliņa apstiprina, ka pašreiz spēkā ir trīs tipa sertifikāti: par veikto vakcināciju, par COVID-19 laboratorisku analīžu rezultātu un pārslimošanas fakta sertifikāts. Ja ir beidzamais no tiem un 180 dienu laikā pēc pārslimošanas tiek veikta viena vakcinācija, automātiski tiekot piešķirts vakcinācijas sertifikāts.

Profesore Kroiča uzsver, ka Covid-19 ir ārkārtīgi bīstams vīruss un īpašs ar to, ka neviens nevar prognozēt vai paredzēt sekas. “Tiem, kuri iet ar karogu “es esmu jauns un stiprs”, nolaidiet to karogu, ir jārespektē tomēr šī nejaukā vīrusa daba.”
7 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks

Tikai katrs trešais Saeimas deputāta palīgs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu