Māmiņas satraukušās. Ziņa sociālajos tīklos brīdina: pēc zāļu lietošanas nomiruši vairāki bērni

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

4 komentāri

Inga ir divu bērnu māmiņa un, ieraugot, ka populārajā interneta vietnē Facebook.com, lietotāji dalījušies ar ziņu, ka pēc vairāku medikamentu lietošanas nomiruši divpadsmit bērni vecumā no trim līdz divpadsmit gadiem, ir satraukusies.

Sarakstā minēti arī vairāki Latvijā populāri medikamenti, tostarp vienu no tiem Inga iegādājusies arī savam mazulim. Zāļu valsts aģentūras pārstāve Ilga Namniece mierina, ka mūsu aptiekās tiek tirgoti medikamenti, kas ir zāļu reģistrā.

Tas nozīmē, ir pārbaudīti un droši. Interneta vietnē ievietotajā ziņā nav minēts, ne kāda ražotāja zāles tās bijušas, ne kur un kad iegādātas. Iespējams, tas bijis Krievijā vai Ukrainā, taču arī tas maz ticams, jo rakstā esot daudz pretrunu, un, visticamāk, tā esot viltus ziņa.

Turklāt ne tikai visās Eiropas Savienības valstīs, bet arī Krievijā un Ukrainā ir regulatorā iestāde, kas seko zāļu apritei. Ja tiešām bērni būtu aizgājuši bojā pēc medikamentu lietošanas, ziņa būtu arī šo iestāžu mājaslapās, bet tādas informācijas neesot.

Veselības inspekcijas Zāļu uzraudzības un kontroles nodaļas vadītājs Rihards Burmistris raidījumu Bez Tabu informē, ka pārkāpumus zāļu apritē un tirdzniecībā visbiežāk atklāj interneta vidē, interneta aptiekās:

Šādu gadījumu nav maz, ņemot vērā, ka internets visiem ir pieejams un internetam robežu nav. Problēma ir visā Eiropas Savienībā, un Latvija nav izņēmums. Cilvēks domā, ka viss, kas ir nopērkams internetā, tas viss ir legāls, bet tā vis nav.

Vienīgā iespēja, kā pārliecināties, vai internetā nepērk zāles pie viltus pārdevējiem, ir to pārbaudīt Zāļu valsts aģentūras mājaslapā, kur redzams visas piecas legālās Latvijas aptiekas, kas drīkst izplatīt bezrecepšu zāles internetā, kurām, tāpat kā ārvalstu legālajām vietnēm, ir logotips: balts krustiņš uz zaļa fona, zem kura konkrētās valsts karodziņš.

Uzspiežot uz logotipa, var pārliecināties, vai aptieka ir reģistrēta konkrētajā valstī, tas nozīmē, droša! Otrs, kā iespējams nopirkt zāles, kas ir kaitīgas veselībai – tās pirkt uz ielas no privātpersonām vai pēc sludinājumiem. To noteikti nevajadzētu darīt, lai nekaitētu veselībai.

Nereģistrētu medikamentu lietošanas dēļ nāves gadījumi Latvijā gan neesot zināmi.

Foto

4 komentāri