Lai pierakstītu bērnu bezmaksas vizītē pie ārsta, rindā jāgaida pusgads! Vecāki šokā

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

18 komentāri
Lai pierakstītu bērnu bezmaksas vizītē pie ārsta, rindā jāgaida pusgads! Vecāki šokā

Kamēr rīdzinieces meita gaidījusi, kad pienāks viņas rinda pie speciālista Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, viņai radušies nopietni veselības sarežģījumi, kuru dēļ nācies veikt operāciju.

Rīdzinieces meitu ārstējošā daktere nosūtījusi uz sonogrāfijas izmeklējumu tajā pašā bērnu slimnīcā. Uz valsts apmaksāto pakalpojumu bijis jāgaida pusgads, tāpēc jūlijā mamma pieteica meitu uz izmeklējumu par maksu, kas bija iespējams septembrī. Gaidot, kad pienāks izmeklējuma diena, meitenei cista plīsusi un nācies veikt operāciju.

Mamma ir sašutusi, jo mūsu valstī bērniem medicīna skaitās bez maksas, taču speciālistu konsultācijas nav iespējamas un jāgaida rindā mēnešiem ilgi. Ir pārsteigta, ka tajā pašā slimnīcā par maksu speciālisti pieņem un rindas ir krietni mazākas. Ir neizpratnē, kā tas iespējams un kāpēc dakteri nepieņem pacientus, kuru vizītes apmaksā valsts, bet tajā pašā kabinetā tie paši ārsti pieņem pacientus par maksu? Slimnīcā sanākot kā inkubatorā, – radīta labvēlīga vide, lai speciālisti labprātāk sniegtu pakalpojumus par maksu?!

Cita trīs bērnu māmiņa sūrojas, ka pie acu ārsta bērnu gribējusi pierakstīt maijā, bet saņēmusi atbildi, ka tuvākais valsts apmaksātais vizītes laiks ir vien decembrī. Arī pie citiem speciālistiem nākoties gaidīt rindā mēnešiem.

Gan BKUS vadība, gan Nacionālā veselības dienesta pārstāvji  problēmu nenoliedz. Rindas tiešām esot garas, īpaši pie kardiologa, oftalmologa, arī uz valsts apmaksātajiem sonogrāfijas izmeklējumiem.  Problēma esot ārstu trūkums un nekonkurētspējīgās algas ar privātā sektorā strādājošiem. Ārsti neizvēlas strādāt bērnu veselības aprūpē, jo darbs ir sarežģītāks un laikietilpīgāks, finansiāli tas nav izdevīgi.

Pēc rezidentūras ārsta pienākums ir vien trīs gadus sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus. Ja pēc šā perioda beigām viņš to vairs nevēlas darīt, kā tas bieži vien notiek, tad nevar viņu piespiest. Ārsta slodze ir 168 stundas mēnesī (tai skaitā konsultācijas, mājas vizītes, darbs stacionārā). Kā paskaidroja Bērnu slimnīcas administrācija, ja ārsti slimnīcā sniedz pakalpojumus par maksu, tad viņi saņem piemaksu pie darba algas no slimnīcas par katru nostrādāto stundu, un tā neesot ārstu privātprakse. Ja slimnīca nepiedāvātu maksas pakalpojumus, tad uz valsts apmaksātajām speciālistu konsultācijām būtu jāgaida vismaz divreiz ilgāk. Nākotnē uzlabojumus šai jomā nesola, rindas pie speciālistiem, visticamāk, nemazināšoties.

Steidzamākai vizītei vai izmeklējumiem pie speciālista bērnu var pieteikt viņa ģimenes ārsts.  Neatliekamā palīdzība tiekot sniegta nekavējoties.

Meitenes mamma sastapās arī ar citu problēmu. Proti, pa telefonu viņai divreiz sacīts, ka sonogrāfijas izmeklējums, kāds meitai bija nepieciešams arī pēc operācijas, maksāšot 25 eiro, bet, kad meita ieradusies klātienē, reģistratūrā pateikts, ka tas maksā 28 eiro. Izrādās, cenas mainījušās jau pirms 9 mēnešiem. Tā kā mamma meitai bija iedevusi vien 25 eiro, viņa pie speciālista tai reizē nav tikusi. Uzzinot par šo gadījumu, Bērnu slimnīcas vadība atvainojas ģimenei par šo nepatīkamo starpgadījumu.