Kuldīgā skola nesagaida analīžu rezultātus un ļauj kārtot eksāmenu Covid-19 pozitīvai skolniecei

2 komentāri

Vidusskolās jau sācies eksāmenu laiks. Ļoti nopietna un svarīga lieta. Kā nu ne, tūdaļ, tūdaļ 12 mācību gadi būs pabeigti un varēs doties, tā sacīt, plašajā pasaulē. Tiesa gan, ne viss rit tik gludi un labi.

Skolēna mamma

Kuldīgas skolā… sakarā ar to, ka vakardien nesagaidīja vienai meitenei testa rezultātus. Un skolotāja pateica, ka ir derīgs iepriekšējais tests – nedēļu vecs. Tas viss pēc Ministru kabineta noteikumiem. Es, pirmkārt, neticu, ka ir tādi MK noteikumi, kas atļauj izmantot iepriekšējo testu. Un tagad 20 bērniem tiek atcelti visi eksāmeni uz divām nedēļām. Es vienkārši nesaprotu to bezatbildību, kāpēc var bērnu pielaist bez testa, un pēc tam saistībā ar to, ka vienam ir pozitīvs, visi 20 pārējie bērni uz divām nedēļām eksāmenus nevar likt.

Skola, par kuru runā “Bez Tabu” skatītāja, ir Kuldīgas Centra vidusskola. Aptuveni 20 audzēkņu cītīgi gatavojas angļu valodas eksāmenam. Tiesa gan, vienam puisim nākas palikt tepat uz soliņa ārpus skolas, jo vēl nebija saņemti Covid-19 analīžu rezultāti. Tikmēr kādai klasesbiedrenei, kura arī vēl nebija saņēmusi testa rezultātus, ar skolas vadības svētību tika ļauts piedalīties eksāmenā. Tomēr vēlāk izrādījās, ka konkrētā skolniece ir Covid-19 pozitīva. Un tagad aptuveni 20 audzēkņu atrodas pašizolācijā, bet viss eksāmenu maratons draud izgāzties kā veca sēta.

“Bez Tabu” ierašanās brīdī skolas direktori sastapt neizdodas, strādā attālināti no mājām, taču klātienē satiekam direktora vietnieci, kura atklāja, ka sākumā darbiniekiem katru nedēļu bija jāveic tests, bet skolēniem – reizi divās nedēļās. Tomēr skola esot vienojusies, ka testu veiks katru nedēļu. Drošībai.

Saskaņā ar epidemiologu sagatavoto testēšanas stratēģiju centralizētajiem eksāmeniem, ja skolēni testu nodeva 7., 8. vai 9. maijā, tiktu nosegts viss eksāmenu periods līdz pat 21. maijam. Siekalu testa izpildes laiks ir aptuveni 24 stundas, tāpēc testēšanu varēja veikt arī 10. maijā jeb dienu pirms angļu valodas eksāmena vidusskolēniem. Speciālisti gan to uzskatīja par riskantu. Un tieši šo ceļu izvēlējās Kuldīgas Centra vidusskola.

Kamēr puisis ārpusē gaidīja ziņu no laboratorijas un pie eksāmena kārtošanas tā arī netika, tikmēr skolas telpās atradās klasesbiedrene, kura arī vēl nebija saņēmusi 10. maija testa rezultātus. Tiesa gan, skolniecei bija negatīvs 5. maija rezultāts. Par spīti tam, ka skolniecei vēl nebija atsūtīti rezultāti, kamēr pārējie tos saņēma [izņemot vēl pieminēto puisi], skolas vadība nolēma pamatoties uz iepriekšējo testu.

Jau pēc eksāmena skolnieces vecāki ziņoja direktorei, ka meitenei ir konstatēta inficēšanās ar Covid-19.

Atklājas, ka vienīgais aizkavējušais testa rezultāts e-pastā tika atsūtīts aptuveni 20 minūtes pēc eksāmena sākuma. Skolas vadība neuzskata, ka rīkojusies pretstatā noteikumiem, kā arī nemaz nepieļāva, ka rezultātu aizkavēšanās varētu nozīmēt iespējamas problēmas.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta Uzraudzības departamenta direktors Juris Zīvarts uzskata, ka šī ir rūgta mācība. Ja tests tiktu veikts vismaz vēl dienu ātrāk, skolā būtu jau cita situācija.

Arī Zīvarts ar kolēģiem neuzskata, ka skolas pieņemtais riskantais lēmums ir vērtējams kā pārkāpums. Tiesa gan, rūgtā mācība tagad ietekmējusi teju 20 skolēnu eksāmenu plānus. Valsts izglītības satura centrs mierina skolēnus un vecākus, ka bērni bez vidējās izglītības nepalikšot. Eksāmeni tikšot pārlikti uz jūniju. Eksāmena atlikšana nebūt nenozīmē, ka skolēniem tiks tie paši eksāmena jautājumi, kas bija un būs grafikā plānotajā eksāmenā. Atbildīgās iestādes ir laikus sagatavojušās šādām situācijām, izveidojot rezerves variantus.

Pārliktos eksāmenus pašizolācijā esoši Kuldīgas Centra vidusskolas audzēkņi varēšot nokārtot turpat savā skolā vēl pirms izlaiduma un sertifikātu saņemšanas.

2 komentāri