Konflikts Rēzeknes slimnīcā: ārsts nosauc pacientes tēvu par “pe***u” un sūta uz Krieviju

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

122 komentāri

Pavadot laiku rotaļājoties, Taisijas mazmeita pamatīgi satraumē pirkstu. Radiniece momentā izlemj doties uz tuvāko ārstniecības iestādi – Rēzeknes slimnīcu, kur pacienti un viņas vecmāmiņu pieņem dežurējošais traumatologs.

Taisija
pārdzīvo tikšanos ar ārstu

Viņš runāja latviešu valodā. Es nekādas pretenzijas neizvirzīju, jo, jā, skumīgi, ka nezinu šo valodu. Bet mazmeita visu saprata, atbildēja ārstam bez problēmām. Aizveda meitenīti veikt rentgenu.

Vecmāmiņa pacietīgi gaida rezultātus un ļoti vēlas uzzināt, kas tieši noticis ar mazmeitu. Tomēr ārsts atsakās komunicēt ar Taisiju krievu valodā.

Taisija
pārdzīvo tikšanos ar ārstu

Godīgi sakot, es tiešām ļoti ciešu no tā, ka nezinu latviešu valodu. Ne jau principiāli nezinu, es to vienkārši nevaru iemācīties. Esmu Krievijas pilsone, neesmu mācījusies Latvijā. Apmeklēju valodas kursus, bet dzīvojam krievvalodīgo ciemā, tāpēc nav iespējams nostiprināt zināšanas, nav rezultāta. Es pati ciešu no tā.

Un, kad es pajautāju, dakter, kāda ir diagnoze, pasakiet, ko uzrādīja rentgenā, man neko citu no jums nevajag, viņš sāka kliegt, – Krievijas fašiste, krievu valodā pateica – brauc uz Krieviju un tur izvirzi savas tiesības.

Es visu laiku domāju, ko tādu esmu noziegusies, taču neko tādu neizdarīju. Es neko neizdarīju. Es tikai pajautāju, vai tiešām nevar pateikt krievu valodā, ko uzrādīja rentgens. Es neko citu no viņa neprasīju.

Vecmāmiņa ar mazmeitu pārrodas mājās un notikušo izklāsta savam dēlam, kurš, nevēloties atstāt visu nebūtībā, dodas uzreiz uz slimnīcu, vienlaikus informējot arī policiju.

“Iegāju slimnīcā. Veicu audioierakstu, pat brīdināju personālu par to. Tur bija medmāsiņa, viņa pasauca ārstu. Atnāca ārsts. Un īsti nekāda dialoga nemaz nebija. Tur jau pirmajās sekundēs viņš sāka mani ar ķermeni grūst ārā no kabineta,” atminas pensionāres dēls Andrejs.

fragments no Andreja audioieraksta

Ārsts: Ko jūs gribat no manis? Medicīniskā palīdzība vajadzīga? Nav vajadzīga, viss!

Andrejs: Stop, stop, stop! Stop, stop, stop! Kāda ir adrese Krievijā, uz kurieni jābrauc? Kāda ir adrese Krievijā?

Ārsts: Tur, kur ar krievu fašismu nodarbojas.

Andrejs: Kāda bija? Kāda?

Ārsts: Tur, kur ar krievu fašismu nodarbojas.

Andrejs: Ja? Labi!

Ārsts: Labi, viss!

Andrejs: Kāda konkrēti adrese? Kāda konkrēti adrese? Kāda konkrēti adrese?

Medmāsa: Mieru, mieru, mieru, nomierināmies.

Konfliktā iesaistīts dakteris Ints Vēveris. Pēc saķeršanās ar Andreju, arī mediķis izsauc policiju, ziņojot par it kā piekaušanu. Aplūkojot Vēvera profilu sociālajā tīklā “Facebook”, noprotams, ka mediķim itin nemaz nav problēmu ar krievu valodu. Liela daļa no pārpublicētajiem ierakstiem ir rakstīti kirilicā.

“Un tad es sapratu, ka man ar šo cilvēku [ārstu] nekāds dialogs neizdodas, es principā apklusu un gaidīju policijas ierašanos. Meita tomēr nenoturējās un piegāja pie ārsta,” turpina Andrejs.

“Viņam atkal kaut kas nepatika. Viņš sāka bļaut ļoti skaļi, manuprāt, tas bija ļoti skaļi. Un sāka apsaukāt vēl sliktāk manu tēti. Pat nezinu, vai to vispār var pateikt kamerā,” norāda meita Anna.

fragments no Andreja audioieraksta

Anna: Jūs tik tikko viņu nosaucāt par  pe***u. Variet, lūdzu, manu tēti…

Dr. Vēveris: Tāpēc, ka viņam patīk sūdu smaka un viņš man solīja nolikt četrāpus un izvarot.

Anna: Kas to teica?

Dr. Vēveris: Viņš netiek tualetē iekšā, tā ir viņa problēma. Viss! Labi! Ejiet prom!

Anna: Jūs tik tikko manu tēti aizsūtījāt uz ”d***u”, piedodiet par maniem vārdiem.

Sarunas ierakstu atskaņojam arī Rēzeknes slimnīcas pārstāvjiem, kuri tobrīd par konfliktu ārstniecības iestādes telpās dzirdēja tikai nostāstus.

Ivars Zvīdris
Rēzeknes slimnīcas valdes loceklis ārstniecības jautājumos

Nē, pagaidām paskaidrojums no ārsta nav saņemts. Mums ir zināms tikai atstāsts no atsevišķām personām, kas tajā laikā bija kopā, strādāja, apmēram par šo te situāciju.

Mēs šobrīd gaidām arī policijas slēdzienu par šo te gadījumu, lai varētu veikt kaut kādas savas darbības attiecībā – vai nu pret šo ārstu, vai kāda citāda veida darbības.

No drošiem avotiem zināms, ka dakteris Vēveris jau iepriekš iekļuvis līdzīgos konfliktos gan ar pacientiem, gan arī ar kolēģiem. Arī internetā atrodamas vairākas sūdzības. Līdz nokļūšanai Rēzeknes slimnīcā, ārsts Vēveris esot strādājis vairākās citās ārstniecības iestādēs, taču vēlāk darbavietu nomainījis. Sazinoties ar iesaistīto mediķi, plašāki komentāri gan izpalika.
Ivars Zvīdris
Rēzeknes slimnīcas valdes loceklis ārstniecības jautājumos

Ir bijuši gadījumi, kad varbūt ir bijušas nelielas komunikācijas problēmas. Bet mums ir veiktas pārrunas, un komunikācijas problēmas ir būtiski mazinājušās.

Valsts policijā saņemti iesniegumi no abām iesaistītajām pusēm un ir uzsākta izmeklēšana. Tikmēr slimnīcas vadība veikšot savu – iekšējo – izmeklēšanu.

Latvijas Ārstu biedrības Ētikas komisijas komentārs

122 komentāri