“Ja paliec nekustīgs, tad jau cauri ir!” 90 gadus vecs veloentuziasts aicina seniorus kustēties

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

0 Komentāru

Nodarboties ar sportu un vispār piekopt veselīgu un kustīgu dzīvesveidu var jebkurš – neatkarīgi no vecuma un fiziskās sagatavotības. Uz šīs pasaules nodzīvotie gadi nebūt nav iemesls, lai apstātos. Un to lieliski pierāda divi kungi, kuri sasnieguši ļoti cienījamu un nopietna vecuma slieksni.

90 gadus vecajam Edgaram no Rīgas vairāk nekā pusi no mūža labākā drauga vietu ieņem velosipēds. Pensionārs esot arī labi zināms velobraucēju vidū, jo arī šogad, gluži kā iepriekšējos 30 gadus, izdodas sasniegt tradicionālā Vienības brauciena finišu.

Edgars Račs
veloentuziasts

Es katru dienu braucu. Citi pensionāri staigā ar sunīšiem. Nu, mans sunītis ir velosipēds. Tieši priekš vecuma, tieši priekš fiziskās formas uzturēšanas braucu katru dienu. Nu, tā 20, 30, 40 kilometrus.

Edgars ir uzskatāms piemērs, ka vecums nav šķērslis, lai veltītu sevi un laiku aktīvam dzīvesveidam.

Edgars Račs
veloentuziasts

Nu, jākustas ir senioriem, ļoti jākustas. Un, kas paliek jau nekustīgs, tad jau cauri ir. Vecums ir aizraujošs. Jo vecāks kļūsti, jo vecāks vēlies būt. Tā saka, tāda paruna ir.

Lai aktīvo rosību padarītu interesantāku, Edgars dodas arī izbraucienos kopā ar domubiedriem. Tādos brīžos velosipēdisti viens otru motivē, lai ceļš vieglāks.

Edgars Račs
veloentuziasts

Nu, jā, mums ir visādi faktiski pensionāri. Sievietes varbūt ir jaunākas, arī 50 gadi. Bet tā visi ap 80, 70 gadiem. Tas nu ir ideāls veids, kā sevi uzturēt formā. Galvenais, ka tu vari izbraukt un apskatīties dabu, tev nav garlaicīgi.

Edgars arī parāda velosipēda spidometrā, cik šogad kilometru jau atstāti aiz muguras. Un skaitlis ir pārsteidzošs – 90 gadu vecumā jau nobraukti vairāk nekā 7500 kilometru, bet gads jau vēl nav beidzies.

Ķirurgs, visnotaļ aktīva dzīvesveida piekritējs un arī Eiropas Sporta nedēļas patrons Dainis Kalns slavē gan Edgara, gan arī citu senioru nenogurstošo garu. Padoties ir vienkārši, saka Dainis.

Dainis Kalns
Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis

Ja viņi [seniori] sēdēs dīvānā, skatīsies seriālus un dīvānā “bezdēs”, tad ir nāve klāt.

Dainis, kura dzīvē sportam atvēlēta īpaša loma, uzsver, ka nav obligāti jāizvēlas kāds konkrēts sporta veids.

Dainis Kalns
Eiropas Sporta nedēļas vēstnesis

Nav jau obligāti tā sportošana. Ir vajadzīga tā fiziskā aktivitāte. Un vislabākais ir rušināties dārzā. Pensionāram dārzs ir tas pats, kas jauniem cilvēkiem fitnesa zāle. Tikai atšķirība tā, ka fitnesa zālē ir sviedri un sasmacis gaiss, bet dārzā ir svaigs gaiss. Kad esi saelpojies skābekli, vakarā esi nemierīgs. Tātad, ja tu gribi un gribi dzīvot pilnvērtīgi, tev ir jāpārliecina sevi – ja es kustēšos, tad es kļūšu par pilnvērtīgu cilvēku, ar mani viss būs kārtībā. Tas ir jāsaprot. Un tad ir jāpiespiež sevi nedaudz. Galvenais ir uzsākt. Kaut vai pagalmā iziet ārā pastaigāties. Viena stunda un tu jutīsies priecīgs, ka šo laiku nepavadīji dīvānā. Var arī sēnes lasīt. Pēc tam jau var arī pievērsties nelieliem skrējieniem.

Ārsts un sportiskā dzīvesveida atbalstītājs vēl piebilst, ka svarīgi ir katram atrast savu fiziskās aktivitātes nišu un nepārtraukt darboties un kustēties.

No 23. līdz 30. septembrim Latvijā un visā Eiropā notiks #BeActive jeb “esi aktīvs” sporta nedēļa, un tās mērķis – mainīt iedzīvotāju paradumus un aicināt būt fiziski aktīvākiem.

Eiropas Sporta nedēļas ietvaros līdz pat 5. oktobrim Liepājā, Kuldīgā, Rīgā, Sabilē, Salaspilī, Ikšķilē, Skrīveros, Cēsīs un Limbažos notiks bezmaksas atvērtie treniņi senioriem.

Visa informācija par un ap Sporta nedēļas aktivitātēm atrodama mājaslapā: beactivelatvia.lv.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks