“Ja jums tas zobs netraucē, tad varat gaidīt.” Covid-19 dēļ klīnika Liepājā atsaka pabeigt zoba labošanu

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

Pievienot komentāru

Koronavīrusa pandēmija ietekmējusi mūsu visu ikdienu, tostarp arī dažādu pakalpojumu saņemšanu, tostarp vizītes pie zobārsta. Pēc vairāku “Bez Tabu” skatītāju uzdotajiem jautājumiem nolēmām noskaidrot, vai tiešām pie zobārsta varēsim tikt tikai pēc pandēmijas beigām.

Temperatūras mērīšana un roku dezinficēšana – lūk, tik neierasti šobrīd notiek pacientu pieņemšana pie zobārsta, taču koronavīrusa pandēmijas laikā ne visur ir pieejami zobārstniecības pakalpojumi. Un tieši šādā situācijā ir nokļuvis “Bez Tabu” skatītājs no Liepājas.

Aldis
grib salabot zobus

Ir ieliktas puikam zāles, tāpat ir man ieliktas zāles, bet līdz ar šo koronavīrusu Ministru kabinets pateica, ka visas zobārstniecības tiek slēgtas un jau vairs nepieņem nekur.

Liepājnieks Aldis marta sākumā devās pie zobārsta uz SIA ”Dentists” Republikas ielā. Savukārt septiņus gadus vecajam dēlam zoba labošanu uzsāka klīnikā ”AB Dental” Mirdzas Ķempes ielā. Iztērēti aptuveni 100 eiro. Abas zobārstniecības prakses koronavīrusa pandēmijas dēļ Alda un viņa dēla ārstēšanu nepabeidza.

Aldis
grib salabot zobus

Visi pateica, ka atsaka un neko. Ko tagad, nezinu, līdz kuram mēnesim ir jāstaigā ar zālēm zobos? Tam bērnam jebkurā brīdī var tās zāles izkrist. Ko tad man darīt? Tās ir zāles, un tās taču drūp ārā. Tā nav plomba. Ko man darīt, pilnīgi neviens pat negrib dzirdēt par to. Bāž visu laiku savu kabinetu ministrijas un viss.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apstiprina, ka koronavīrusa pandēmija un ārkārtējais stāvoklis esot būtiski ietekmējis arī zobārstu prakses.

Andis Paeglītis
Slimību profilakses un kontroles centra pārstāvis

Tātad arī pēc mana kā galvenā speciālista lūguma plānveida palīdzība zobārstniecībā tika apturēta. Un paliek tikai akūtā palīdzība un neatliekamā palīdzība. Un neatliekamā palīdzība – tā ir dzīvībai bīstama: traumas, asiņošana. Un tad ir akūtā palīdzība. Tā var būt plašāka un šaurāka. Šeit ir nianses, kas var un nevar būt. Tās ir jāizlemj ārstam. Ārstam ir diploms. Zobārstam ir diploms. Un zobārsts izlemj to. Viņam pilnībā aprakstīt un nolikt uz galda strīpiņu pa strīpiņai [ko drīkst un nedrīkst darīt] – to mēs nedarīsim, tāpēc ka viņš zina, kurā brīdī mēs uzskatām situāciju par akūtu.

Neņemot vērā ārkārtējo stāvokli, vairāk nekā 100 zobārstniecības Latvijā pauda gatavību uzņemt pacientus. Viss saraksts gan pieejams tikai Latvijas Zobārstniecības asociācijas (LZA) mājaslapā. Alda un viņa dēla izvēlēto privātprakšu šajā listē nav.

Nolēmām iejusties Alda un viņa dēla lomā un mēģinājām sazināties ar abām zobārstniecības klīnikām, lai saprastu, ko darīt ar nepabeigto zobu labošanu.

Bez Tabu: Hallo! Vai jūsu klīnika strādā?

”AB Dental”: Nē, diemžēl mēs esam slēgti pagaidām! Nu, oficiāli ir līdz 9. datumiņam (aprīlim), ja, bet pēc tam – pagaidām mēs nezinām. Ja mums valsts iedos tādu iespēju strādāt, tad mēs strādāsim. Ja nē, tad sēdēsim tālāk.

”Dentists”: Diemžēl mēs pieņemam tikai savas firmas pacientus, tikai absolūti neatliekamā situācijā.

Bez Tabu: Cik ilgi es drīkstu staigāt ar tām zālēm zobos?

“AB Dental”: Nu, tas nekas, ar zālēm jāstaigā vismaz divas nedēļas. Pēc tam, ja jūs nevarat atnākt, tas arī nekas traks – divus mēnešus vai trīs mēnešus, tas vienalga. Ja jums tas zobs netraucē, tad jūs variet gaidīt, ja.

“Dentists”: Principā jau var staigāt diezgan ilgi, nekas diži ļauns tur notikt nevar, bet diemžēl tas rīkojums ir tāds, ka tikai absolūti neatliekamās situācijās mēs varam ko darīt un arī tikai savas firmas pacientus.

SPKC Galvenais speciālists zobārstnieciskās aprūpes jautājumos un arī LZA prezidents Andis Paeglītis uzsver, “ja ir sākts kāds ārstniecības process, šis process ir jāpabeidz. Tas varbūt pat attiecas uz kaut kādu zobu, kam ir kanāls ārstēts, mēs tagad ilgstoši neārstēsim, tādā gadījumā būs atkal viens akūts vai pat neatliekams gadījums. Tāpēc šie te procesi ir jāpabeidz.”

Paeglītis aicina šādās situācijās vēlreiz sazināties ar konkrētajām zobārstniecības klīnikām, lai tomēr vienotos, kā pabeigt zobu labošanu. Ja neizdodas vienoties, tad jāizvēlas kāda cita klīnika vai slimnīca, kas strādā akūtajā palīdzībā.

“Bez Tabu” jau pēc sižeta tapšanas saņēma vēstuli no iedzīvotājas Ventspils apkaimē, kura izklāstīja savu stāstu par atteikumu pabeigt zoba labošanu.
Zane
sarūgtinātā māmiņa

Labdien! Redzot reklāmu televīzijā, nolēmu arī es uzrakstīt. 2. martā bērnu vedu pie zobārsta salabot zobiņu (bērnam 5 gadi). Bērns bija priecīgs, gaidīja. Pats sēdēja krēslā, visu atļāva, arī špricēt. Zobam ielika zāles. 26. martā bija jāiet zāles izņemt un ielikt plombu.

Divas dienas pirms vizītes piezvanīja māsiņa un vizīti atcēla, sakot, ka nezina, kad būs nākamā. Saku viņai, ka bērnam labotais zobs jau kādu nedēļu sācis sāpēt. Viņa atbild, ka nezina, kad varētu pieņemt.

Pienāca 3. aprīlis. Bērns saka, ka sāp smagana un liekas, ka tur ir uzpampis. Apskatos un redzu – pie labotā zoba lielu strutu bumbuli. Zvanu atkal dakterei, māsiņa paceļ un mums vizīti atsaka. Pateicoties šim atteikumam, no Puzes pagasta dabūjām braukt uz Kuldīgu pie daktera, jo, apzvanot zināmās klīnikas, mūs tikai Kuldīgā pieņēma.

Rezultāts ir tāds, ka bērns ir tā nomocīts, ka tagad no zobārsta ir paniskas bailes. Bērnam izrāva zobu. Zobārsts, kurš mums atteica savu darbu pabeigt, strādā Ventspilī.