“Deva tikai zāles, zāles, zāles!” No slimnīcas 2. stāva loga Ventspilī izkāpj pacients; mazmeitai aizdomas par sazāļošanu

8 komentāri

82 gadus vecs pacients Ventspils slimnīcā, atrodoties otrā stāva palātā, nolemj pamest ārstniecības iestādi, neizmantojot durvis. Pensionāra radiniece uzskata, ka viss noticis izrakstīto medikamentu iespaidā.

”Mans vectēvs ir īpatnēja personība – viņam nepatīk iet pie ārstiem, līdz ar to visu kārtoja viņa sieva un bez viņa klātbūtnes. Un, ko darīja daktere [ģimenes ārste], vienmēr izrakstīja viņam zāles, viņam klāt neatrodoties. Un visām sāpītēm, visām problēmām netika tālāk sūtīts pie ārstiem, ko vajadzēja darīt, bet tikai zāles, zāles, zāles,” atklāj mazmeita Anna.

Pensionārs Agris ģimenes ārstes norādījumus izpilda, taču veselības stāvoklis pasliktinās. Slimnīcā Rīgā atklājas, ka vectēvs sirgst ar plaušu karsoni un urīnceļu iekaisumu. Nepieciešamo operāciju veikt nedrīkst. Agri drīz vien nogādā slimnīcā Ventspilī.

”Plaušu karsonis tikai pastiprinājās, un kaut kādā momentā izskanēja versija, ka viņam esot plaušu vēzis, kaut gan tas vispār netika apstiprināts,” turpina radiniece.

Mazmeita vēlāk izpēta tuviniekam izrakstītos medikamentus un uzskata, ka ārsti te pieļauj liktenīgu kļūdu

Anna

sasirgušā Agra mazmeita

Tas ir ”Lunaldin 200”, ”DHC 20” un ”Dolferin 25” [pretsāpju un sāpju remdinoši medikamenti], un sāka ar ”Lunaldin”, kas ir ļoti spēcīgas zāles, un cilvēks ir jāsagatavo – dod pakāpeniski, pakāpeniski. Kā ārsts pats pateica, tās ir zāles, kuras izvelk cilvēkam pēdējos dzīvības spēkus, lai viņš spētu mobilizēt sevi un spētu nodzīvot kaut kā. Bet šīs zāles viņu novedušas līdz tādai stadijai, ka viņš vispār nav spējīgs nekam, kaut gan pāris nedēļas atpakaļ viņš vēl brauca ar mašīnu un bija spējīgs runāt un komunicēt. Šobrīd viņš vairs nespēj komunicēt vairāk.

Pēdējais piliens Ventspils slimnīcā piedzīvots vēl augustā. Agris uzkāpj uz palātas palodzes un sper soli ārā pa logu. Lai arī runāt par konkrēto pacientu Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca atsakās, aizbildinoties ar datu aizsardzību, šis gadījums ārstniecības iestādē ir zināms.

Slimnīcas vadītāja atklāj, ka 82 gadus vecais Agris izkāpj pa otrā stāva logu un nostājas uz nojumes. Notiekošo pamana cits pacients, uzreiz ziņojot personālam. Ierodas ne tikai medicīnas darbinieki un apsargs, bet arī pašvaldības policija. Kopīgiem spēkiem izdodas pensionāru nomierināt un nogādāt atpakaļ palātā.

”Bet es pati personīgi izskatīju šo gadījumu, diagnoze jau bija noteikta vairākus gadus atpakaļ. Vienkārši slimība progresē, un pacients saņēma visu nepieciešamo terapiju, kas ir nepieciešama pēc visām gan starptautiskajām, gan Latvijas vadlīnijām,” uzsver Kurzemes reģionālās slimnīcas galvenā ārste Linda Mičule.

Ārste apstiprina, ka Agrim doti smagi, stipri medikamenti

”Bija nepieciešami, mēs taču nevaram pieļaut, ka pacients mokas sāpēs, ja,” nosaka Mičule. Viņa vēl norāda, ka slimnīca tikai turpināja dot tos medikamentus, ko izrakstījuši Agra iepriekšējie ārsti, pat neraugoties uz to, ka spēcīgās zāles rada halucinācijas.

Slimnīcas galvenā ārste arī uzsver, ka, tuvojoties tuva cilvēka dzīves pēdējam mirklim, radinieki atrodas četrās, tā saucamajās samierināšanās, stadijās, kur pirmā ir noliegums, tad seko dusmas, trešā ir tirgošanās, bet ceturtā ir samierināšanās.

”Tad, kad es aizbraucu pie viņa 18. augustā ciemos, redzēju, kādas zāles viņam tiek dotas, ka cilvēks nespēja tās panest, ka gandrīz kā narkomāns, kad viņš pārdozē, – viņš nav spējīgs ne runāt, acis krīt augšā gandrīz kā krīt komā iekšā, tajā brīdī sapratām, ka ir jāiejaucas. Tāpēc mēs viņu aizvedām uz pansionātu, lai viņš tiek aprūpēts, lai tiešām dot to, kas viņam ir jādod.

82 gadus vecā Agra gadījums gan liek slimnīcai izvērtēt visus drošības apstākļus paliatīvajā nodaļā

Tagad katrā palātā logu rokturi ir ar atslēgu. Tikmēr mazmeita Anna ir gatava vērsties Veselības inspekcijā, lai Ventspils slimnīcā tiktu veikta pārbaude.

”Tur ir patvaļa. Arī tajā brīdī, kad bijām Ventspilī, redzējām, kā cilvēks ar pārsietu galvu un pidžamā ar čībiņām staigā pa pilsētas galveno ielu. Un neviens nav pamanījis, ka viņš ir pusotru kilometru aizgājis prom no slimnīcas… Pārbaudes tur ir ļoti nepieciešamas,” akcentē Anna.

Jau pēc sižeta parādīšanas Anna vēlreiz sazinājās ar “Bez Tabu”, atsūtot arī dokumentus, kuros minēts, ka vēzis Agrim konstatēts tikai pirms mēneša, nevis kā sacīja Ventspils slimnīcas ārste – vairākus gadus atpakaļ.

Piektdien vectēvs uzsācis ārstēšanos Ogres rajona slimnīcā, un ārsti šeit nedod nekādus opioīdus, jo tie nemaz neesot vajadzīgi.

Kas attiecas par sūdzības iesniegšanu Veselības inspekcijā – arī to mazmeita Anna jau ir paveikusi.