Covid‑19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

31 komentārs

Par līdzdalību viltoto Covid-19 sertifikātu rūpalā, ko izdevies atklāt ar “Bez Tabu” palīdzību, aizdomās turētie trīs mediķi strādā Ogres rajona slimnīcā, savukārt ceturtais iesaistītais – ģimenes ārsts -, kurš ir aizdomās turētais nelikumīgā datu ievadīšanā vakcinēto datubāzē, strādā Lielvārdē, noskaidrojis raidījums “Bez Tabu”.

Pagājušonedēļ “Bez Tabu” stāstīja par Covid-19 sertifikātu tirgošanu, vakcināciju nemaz neveicot. Sākotnēji avots raidījumam ziņoja par Ogres rajona slimnīcas vecmāti, ar kuras palīdzību vakcīnpretinieki varēja tikt pie vakcinācijas sertifikāta. “Bez Tabu” žurnālists, uzdodoties par sertifikāta tīkotāju, sazinājās ar konkrēto ārstniecības personu un no stāstītā guva apstiprinājumu, ka ar viņas starpniecību iespējams iegādāties vakcinācijas apliecinājumu par 400 eiro. Pēc sarunas ar mediķi iegūto informāciju raidījums iesniedza Valsts policijā. Likumsargi ierosināja kriminālprocesu un pagājušajā nedēļā informēja, ka viltoto sertifikātu rūpalā bijuši iesaistīti četri medicīnas darbinieki. Trīs no viņiem, saņemot atlīdzību, nogādājuši sertifikātu pircēju datus ceturtajam – ģimenes ārstam -, kurš tos prettiesiski ievadījis vakcinēto datubāzē. Vairāk par “Bez Tabu” un policijas atklāto lasi šeit.

Likumsargi aizturējuši un nopratinājuši iesaistītos. Trim personām noteikts aizdomās turēto statuss, bet vienai noteikts personas, kurai ir tiesības uz aizstāvību, statuss. Medicīnas darbiniekiem nav piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis, kā arī nav noteikts aizliegums turpināt darbu medicīnas nozarē.

Ogres slimnīca apņēmusies “attīrīties”

Šīs nedēļas sākumā no neoficiāla avota “Bez Tabu” noskaidroja, ka visi rūpala klientu sagādnieki nodarbināti Ogres rajona slimnīcā. Medicīnas iestādes kapitāldaļu turētāja – Ogres novada pašvaldība – , veicot pārrunas iestādē, arī nonākusi pie tāda secinājuma pēc tam, kad par vienas slimnīcas mediķes iesaisti paziņoja raidījums “Bez Tabu”, veidojot pirmo sižetu par šo tematu. Pašvaldība gaida vairāk informācijas no likumsargiem un paskaidrojumus no konkrētajiem slimnīcas darbiniekiem, bet vietvarā pieļauj, ka darba tiesiskās attiecības ar darbiniekiem drīzumā tiks pārtrauktas.

Dana Bārbale
Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece

Šie darbinieki nav nodarbināti uz pilnu laiku Ogres rajona slimnīcā. Strādā arī citur. Dežūras slimnīcā vēl nav bijušas. Tiklīdz ieradīsies uz dežūru, no viņiem gaidām paskaidrojumus. Ja darbinieki atzīs savu vainu, slimnīca nekavējoties izbeigs darba tiesiskās attiecības, vai ja saņemsim informāciju no Valsts policijas, ka pret darbiniekiem uzsākts kriminālprocess un piemērots aizdomās turētā statuss, slimnīca apņemas atstādināt darbiniekus. Slimnīca ir gatava rīkoties nekavējoties, tiklīdz būs šāda informācija. Līdz šai dienai vēl nebija saņemti paskaidrojumi no darbiniekiem, nebija arī informācijas no policijas. Sazinājāmies ar Valsts policiju, tā mums ir apstiprinājusi, ka sagatavojuši informāciju un centīsies to nosūtīt Ogres rajona slimnīcai šīs dienas laikā. Vadoties no tā, kas būs šajā informācijā, nekavējoties tiks pieņemti rīcības mēri.

Ģimenes ārste savā kabinetā: “Man jums nekas nav jāatbild!”

Par nelikumīgu datu ievadīšanu vakcinēto datubāzē aizdomās turētās ģimenes ārstes kabinets atrodas medicīnas iestādē Lielvārdē, noskaidroja “Bez Tabu”. Raidījuma komandai arī izdevās sastapt aizdomās turēto ģimenes ārsti, kura nevēlējās ielaisties sarunās ar žurnālistiem. Uz vairākkārtējiem lūgumiem komentēt “Bez Tabu” un likumsargu atklāto ģimenes ārste reaģēja ar pieprasījumiem doties prom no kabineta un visa noliegšanu. Turpinājumā sarunas fragments.

Sarunas ar ģimenes ārsti fragments

Žurnālists: Mēs guvām apstiprinājumu, ka jūs bijāt policijā.

Ģimenes ārste: Man pilnīgi neinteresē, kas jums ir zināms un kas jūs tādi esat. Paldies! Man ar jums nav ko runāt.

Žurnālists: Jūs policijā pagājušonedēļ nebijāt?

Ģimenes ārste: Nekur es neesmu bijusi. Liekat man mieru. Ko jūs gribat no manis?  Vai es kur biju vai nebiju – tā ir mana privāta darīšana. Vai policijā, vai autoostā…

Žurnālists: Jūs sakāt par privātu darīšanu, bet ja jūsu darbības skar sabiedrības intereses…

Ģimenes ārste: Es ļoti atvainojos, esiet tik mīļi, atstājiet šīs telpas.

Žurnālists: Mēs nākam pie cilvēka, kurš tiek apsūdzēts noziedzīgās darbībās.

Ģimenes ārste: Vēl neviens nav apsūdzēts [red.- ģimenes ārste palabo žurnālista sacīto, jo apsūdzības kriminālprocesā aizdomās turētajiem tiek izvirzītas vēlāk].

Žurnālists: Tātad jūs zināt kaut ko?

Ģimenes ārste: Kāda starpība, ko es zinu, ko es nezinu. Man tas jums nav jāizpauž.

Žurnālists: Mums nosauca pantus, pēc kuriem ir konkrēti aizdomās turētie.

Ģimenes ārste: Esiet tik labi, atbrīvojiet šo telpu.

Žurnālists: Kratīšana arī šeit [ģimenes ārstes kabinetā] notika?

Ģimenes ārste: Man jums nekas nav jāatbild. Esiet tik laipns, jaunais cilvēk, atbrīvojiet šīs telpas. Es strādāju.

“Bez Tabu” uzrunāja arī Latvijas Ārstu biedrību (LĀB), kurā informēja, ka LĀB kā sertificējošā institūcija noteiktos gadījumos lemj par ārsta sertifikāta darbības apturēšanu vai anulēšanu.

Latvijas Ārstu biedrība

Piemēram, ja ārstam kā papildsods par noziedzīgu nodarījumu piespriests aizliegums nodarboties ar ārstniecību, tad LĀB apturēs sertifikāta darbību uz laiku, kurā ir spēkā tiesību ierobežojums. Vakcinācijas fakta viltošanas gadījumā, saņemot iesniegumu, LĀB Ētikas komisija to izskatīs un, ja tiks atzīts, ka ārsts ir būtiski pārkāpis ētikas normas un ja ir konstatēts arī normatīvo aktu pārkāpums, tad LĀB Sertifikācijas padome var pieņemt lēmumu par sertifikāta anulēšanu ārstam.

31 komentārs

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā