Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Komentāri

Mēslainē, citiem pieejamā vietā, izmestas daudzas aizpildītas īpašās receptes, tādējādi tiek apdraudēti desmitiem cilvēku, ziņo Bez Tabu skatītājs. Šo likumpārkāpumu, iespējams, pastrādājis kāds no Latvijas lielākā medikamentu vairumtirdzniecības uzņēmuma.

Ivans savā īpašumā Ikšķiles novadā, kur veic būvniecības darbus, uzgājis vairākus desmitus aizpildītu īpašo recepšu. Šokēts par to ziņo raidījumam “Bez Tabu”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ivans

Pa nakti šeit tika atvesti aptuveni 50 kubikmetri gružu. Starp gružiem atradu īpašās receptes, kuras būtu korekti jāglabā un jāiznīcina. Bez maz var palabot datumus un iet uz aptieku pirkt zāles.

Visi medicīnas darbinieki, ar kuriem runāju, saka, ka šausmīgi. Nav ko teikt, ja šādi var mētāties ar cilvēku datiem.

Izmestajā īpašajās receptēs izrakstīti narkotiskie, psihotropie un valsts apmaksātie medikamenti. Uz tām gan pacientu, gan mediķu dati.

Uzraugošās iestādes vienisprātis – notikušais ir bezatbildība. Veselības inspekcijā norāda, ka īpašās receptes jāglabā piecus gadus un jādara viss nepieciešamais, lai dati netiktu izmantoti pretlikumīgi.

Vēlāk tās jāiznīcina

Savukārt Datu valsts inspekcijā norāda uz nopietnām pretlikumībām:

“Secinām, ka konkrētajā gadījumā, persona (pārzinis), kura ir izmetusi medicīnisko dokumentāciju, tai skaitā receptes, ir pārkāpusi Fizisko personu datu aizsardzības likumu. [..] Veikusi nelikumīgas darbības ar fiziskās personas datiem un sensitīvajiem personas datiem, tādējādi izdarot administratīvo pārkāpumu, par kuru ir paredzēta atbildība Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā.”

Par šādu pārkāpumu fiziskām personām draud sods 700 eiro apmērā, bet juridiskām personām – līdz pat 14 000 eiro.

Receptēs figurē divas aptiekas, kas gan vairākus gadus vairs nedarbojas, tomēr kopā ar receptēm izmesti arī Latvijā lielākā zāļu vairumtirgotāja “Recipe Plus” grāmatvedības dokumenti, pārsvarā iepirkumu pavadzīmes, kurām vieta ir tikai un vienīgi uzņēmumā, nevis aptiekās.

Arī Ivana uzrunātie aptieku pārstāvji norāda, ka izmestajām receptēm būtu jāglabājas “Recipe Plus” arhīvā.

Vairumtirdzniecības uzņēmumā gan neviens nevēlas runāt kameras priekšā, tomēr telefoniski apstiprina, ka vismaz viena no aptiekām, kas figurē izmestajās receptēs, ir lieltirgotavas klientu lokā, un tajā nogādātajām receptēm būtu jāglabājas arhīvā.

Dins Šmits, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs

Receptes tiek arhivētas. Mans viedoklis: iekšējās procedūras ir adekvātas. Protams, tā kā ir šāda informācija, pārliecināsimies, kā lietas notiek.

Ja kādam bijis uzticēts kāds dokuments kaut kur vest, bet tas nav noticis, tā atbildība tad ir tur. Nākotne uz priekšu ir svarīgāka nekā pagātne. Ir bijuši notikumi, kuri nav labi. No tā neatsakos.

Ivans gan pēc sarunas ar uzņēmuma priekšniecību šaubās, ka vairumtirgotājs meklēs vainīgos.

“Uzņēmuma saimniecības daļas vadītājs bija atbraucis, paskatījās, paplātīja rokas un teica, ka meklēs vainīgos. Pēc nedēļas es viņam prasīju, kādi jaunumi. Viņš teica, ka neviens neatzīstas. Viņi apstiprina vainu, bet nezina, kurš to izdarījis. Teica, ka nespīdzinās grāmatvežus, lai pateiktu, kurš izmeta,” atminas Ivans.

Foto

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl