“Bisfenols A – viela, kas spējīga izraisīt ar dzimumorgāniem saistītu vēzi!” atzīst profesors Kalviņš

15 komentāri

Plašsaziņas līdzekļos parādījusies informācija, ka daudzkārt lietojamie polikarbonāta ūdens trauki, kura sastāvā ir bisfenols A (kas padara trauku cietāku, līdzīgāku stiklam), varot nodarīt nopietnu kaitējumu mūsu veselībai. To izlasot, satraucies ir arī raidījuma Bez Tabu skatītājs Indulis. Vēl jo vairāk tādēļ, ka šādus traukus izmanto ne tikai mājsaimniecībās un birojos, bet arī skolās un bērnudārzos.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs, zinātniskās padomes priekšsēdētājs Ivars Kalviņš brīdina, ka iepakojumi, kuros izmantots bisfenols A, patiešām varot kaitēt mūsu reproduktīvajai veselībai, tostarp veicināt dažādu slimību un audzēju rašanos.

Ne velti visā Eiropā un citviet pasaulē zīdaiņu pudelītēs šī viela jau ir aizliegta.

Uzņēmēji, kas pilda ūdeni traukos, kuru sastāvā ir bisfenols A, mierina, ka ir sacelta vētra ūdens glāzē un bažām nav pamata. Vielas daudzums iepakojumos ir krietni mazāks par pieļaujamo normu un trauks, tāpat kā ūdens, ir drošs un nekaitīgs. Tas regulāri tiekot kontrolēts. Ir visi Eiropas direktīvām un regulām atbilstošie sertifikāti.

Iepakojuma ražotājus uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests. Veicot pārbaudes vismaz reizi gadā, neesot konstatējis, ka šīs ķīmiskās vielas norma būtu pārsniegta. Ūdens iepakojumi aizvesti arī uz sertificētu Vācijas laboratoriju, kur veiktas pārbaudes, taču rezultāti apliecinājuši, ka viss atbilst normām un bisfenola A klātbūtne ir ļoti minimāla.

Neesot arī nekādu trauksmes zvanu no Eiropas pārtikas nekaitīguma iestādes, ka šī ķīmiskā viela iepakojumu saturā apdraudētu mūsu veselību.

Foto

Ivars Kalviņš gan stāsta, ka, piemēram, Francijā bisfenols A ir aizliegts pārtikas iepakojumos. Uzņēmēji to vairs neizmanto arī Japānā, jo baidās, ka produkciju, kuras iepakojums satur šo ķīmisko vielu, neviens nepirks. Bisfenols A aktivizējoties pie paaugstinātas temperatūras, bet daudzkārt izmantojamās pudeles ir pakļautas termiskai apstrādei.

Ūdens ražotāja “Venden” pārstāvis šādu varbūtību noliedz, jo tvaicēšanas temperatūra neesot tik augsta, lai viela varētu radīt kaitējumu veselībai. Alternatīva ir stikla trauki, taču tie maksās vismaz piecreiz vairāk.

Ir ražotāji, kas ūdens iepakojumā izmanto nevis bisfenolu A, bet tritānu, taču neesot zinātnisko pierādījumu, ka šī viela iepakojumos ir nekaitīga vai droša.

Kamēr tiek lauzti šķēpi par bisfenola A ietekmi uz mūsu veselību, kustība “Par veselīgu Latviju” jau uzsākusi parakstu vākšanu par vielas aizliegumu pārtikas produktu iepakojumos.

Video

TOP komentāri

 • idid
  +4 +3 -1

  idid

  Venden u.c. ūdeņu piegādātāji, lūdzam nodrošināt iespēju iegādāties Jūsu ūdeņus citos taras veidos - kaut vai stikla un 5x dārgāk (!), bet lai ir iespēja izvēlēties. Katrs tad varēs pats lemt, vai ir ar mieru riskēt ar "Eiropas normām" vai nav.
 • Megija
  +3 +3 0

  Megija

  Kalvītim taisnība. par raundapu arī ilgu laiku neviens neko, bet beigās tomēr kaitīgs un aizliedz...
 • Rozete
  +3 +2 -1

  Rozete

  Ļoti elementāri, uz pārtikas taras jābūt "dakšiņa-karotīte", sliktākajā gadījumā trijstūrī "1"nieks, bet šīm cietām tarām ir trijsturī 2 vai 3! No atkritumiem ražota PET tara, tādas, kā pārstrādā piem.auto logu šķidruma pudeles, antifrīzus utt., vai vnk siļķes maiziņš

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl