Ar šašliku aizrijies arī pusotru gadu vecs bērns! Mediķi atklāj patieso gaļas upuru skaitu Jāņos

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

7 komentāri

“2012. gads – aizrijas ar gaļas gabalu un nosmok… 2013. gads – aizrijoties ar šašliku, mirst 38 gadus vecs vīrietis… 2014. gads – aizrijas ar gaļu; vienā gadījumā iznākums letāls…” Tā katru gadu, uzreiz pēc Jāņiem sabiedrību pāršalc pa kādai traģiskai vēstij. Diemžēl arī šogad līdz galam nenorīts gaļas gabals laupījis dzīvību.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests svētkos saņēmis piecus izsaukumus par aizrīšanos. Vienā gadījumā tas bija 1,5 gadus vecs bērns, kuram dots gaļas gabals, kā rezultātā viņš aizrijies. Līdz mediķu ierašanās brīdim palīdzību snieguši paši vecāki, mediķi konsultējuši pa telefonu.

Inga Vītola
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve

Četros gadījumos aizrijušies pieaugušie. Divos gadījumos cietušajiem pašiem izdevies kumosu atklepot, trešajā gadījumā cilvēks pēkšņi kļuvis zils un nokritis. Blakus esošie zvanījuši ātrajai palīdzībai, un, klausoties, kas jādara, veiksmīgi veica reanimācijas pasākumus. Diemžēl ceturtajā gadījumā palīdzēt vairs nebija iespējams.

Vairums gadījumos dzīvību glābj apkārtējo cilvēku zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu. Pirmā lieta, kas jādara, ja rodas aizdomas, ka cilvēks ir aizrijies – jāļauj pašam kumosu atklepot.

“Tā ir kļūda, kuru bieži vien pieļauj blakus esošie, viņi sāk raustīt cietušo, vēlēties “uzsist”, bet visas šīs darbības tikai mazina spēku, ar kuru, iespējams, šis cietušais varētu pēdējo kumosu pats atklepot,” norāda eksperts pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis!

Ja cietušais pats to nespēj izdarīt – viņš stingri jānoliec uz priekšu un turot pie krūtīm, veikt piecus sitienus starp lāpstiņām. Ja tas nelīdz, jāizmanto Heimliha paņēmiens. Starp nabu un krūšu kaula izaugumu jāievieto dūres augšējā daļa, un jāveic vairāki rāvieni.

Nepieciešamības gadījumā atkārtot var abus paņēmienus, piecus sitienus starp lāpstiņām, un piecus Heimliha spiedienus. Ja cilvēks zaudē samaņu, jāveic atdzīvināšanas pasākumus, līdz ierodas mediķi.

Ja pārtikas kumoss ir neliels, tas nonāk elpceļos un cilvēka dzīvība netiek apdraudēta, letāls iznākums draud, ja ēdiens iesprūst galvenajā elpceļā jeb trahejā. Pēc statistikas, visbiežāk cilvēki aizrijas tieši ar gaļas gabalu.

Ainārs Zariņš
“Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas” bronhoskopijas kabineta vadītājs

Tad, kad mēs rijam, “uzbalsenis” aizveras priekšā balsenei, un pārtika “aiziet” uz barības vadu. Ja kaut kāda iemesla dēļ tas “uzbalsenis” neaizveras, piemēram, vienlaicīgi mēģinot norīt kumosu un ievilkt gaisu, tad pastāv varbūtība, ka aizsargmehānisms nenostrādā, un tas, kam jānonāk kuņģī, nonāk elpvados.

Dakterim ir vesela kolekcija ar lietām, kuras ar speciālu instrumentu palīdzību izvilktas no cilvēku elpceļiem, visbiežāk tie esot zobi un zobu kronīši. Dakteris uzsver, cilvēki gaļas kumosu dēļ mirst ne tikai Jāņos, tas var notikt jebkurā dienā, tāpēc nemēģināsim ēšanu apvienot ar citām blakus nodarbēm.

Foto

7 komentāri