Pēc slūžu uzbūvēšanas uz upes panākts pretējs efekts – iedzīvotājiem var applūst mājas

Pievienot komentāru
Pēc slūžu uzbūvēšanas uz upes panākts pretējs efekts – iedzīvotājiem var applūst mājas

Carnikavā tapuši trīs jauni, rekonstruēti četri jau esošie aizsargdambji, izbūvētas jaunas slūžas uz Dzirnupes. Tas viss izdarīts par teju četrarpus miljoniem Eiropas naudas, kam Carnikavas pašvaldība klāt pielikusi vēl pusmiljonu no novada budžeta. Daudzi atviegloti uzelpoja, jo katru gadu te ap 5000 iedzīvotāju cieš no plūdiem. Tomēr kā tika pabeigta slūžu izbūve uz Dzirnupes, tā citiem upe sāk ņemt nost zemi.

Nedienas sākušās tā – 2013. gadā Carnikavas puses deputāti atbalstīja ideju, ka gar Gaujas krastiem, lai pasargātu Siguļu ciema iedzīvotājus no plūdiem, vietām ir jāatjauno esošais, bet vietām jābūvē jauns, pamatīgs aizsargdambis.

Būvniecība sākās un ritēja raiti, un pērnā gada otrajā pusē darbi tika pabeigti. Daudzi tās puses iedzīvotāji atviegloti uzelpoja, domādami, – turpmāk nebūs jāsatraucas, ka pavasaros īpašumi pazudīs zem ūdens, izņemot pāris iedzīvotājus, kuriem tieši pretēji – pēc darbu veikšanas upe “ņem nost” zemi.

Foto

Iedzīvotāji uzskata, ka pie vainas ir nepareizi projektētās slūžas. Tās izbūvētas tecei sānos, krasti nav nostiprināti. Tikmēr domnieki saka, ka “domāšot”, ko darīt.

Cilvēki, kuri vislabāk zina stāstīt visu par dambja būvniecības procesu, atzīst, – šobrīd slūžu dēļ straume ir kļuvusi stiprāka, upes vidū grunts izskalojas, kas noved pie tā, ka krasti brūk lejā.

Šobrīd pašvaldība jau ir noskatījusi stiprinājumus, kuri paglābtu īpašumu no pazušanas zem ūdens, bet ātri nekas nenotiks, jo vēl jāprasa Vides dienesta atļauja šiem darbiem.

Kāpēc arī upes otrā krastā nav izbūvēta tāda pat rievsiena, kā otrā pusē, domes uzņēmuma pārstāvim atbildes nav.

Beigu beigās pēc tam, kad Carnikavā viesojas Bez Tabu, izskan versija, ka koku zāģēšanas darbi, lai paglābtu krastu, tomēr, iespējams, notiks tuvākajās dienās. Zemes īpašnieki arī cer uz to, ka domē būs godprātīgi deputāti un pārskatīs arī viņiem piestādīto zemes nodokļa rēķinu, jo nav mierā, ka jāmaksā par zemi, kuras vairs nav pašvaldības vainas dēļ. Vai tas notiks? Tam raidījums Bez Tabu sekos līdzi.

Video!