Pavasara astēnija – “kas tas ir, un ko tas ziemā ēd”?

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

Enerģijas zudums, miega trūkums, spēku izsīkums, zemas koncentrēšanās spējas, emocionāls vājums, galvassāpes – visi šie simptomi var liecināt par astēniju. Psiholoģijas zinātnē ar vārdu astēnija apzīmē spēka trūkumu.

Ģimenes ārste Dārta Miķelsone novērojusi, ka pēdējo pāris nedēļu laikā ļoti daudz pacientu sūkstējušies par nespēku. Astēnijas cēloņi varot būt visdažādākie, piemēram, tikko beigusies gripas un vīrusu sezona, nepieciešams laiks, līdz organisms atjaunos savas rezerves, tāpēc citām lietām vienkārši trūkst enerģijas.

Visiem ar astēniju sirgstošajiem ieteicams atpūsties, pareizi ēst, sportot, uzturēties svaigā gaisā. Ģimenes ārste neieteiktu aizrauties ar dažādu uztura bagātinātāju/vitamīnu lietošanu. Nogurums jāuztver kā ķermeņa signāls par to, ka jāpiebremzē.

“Parasti tāds vienkāršs pavasara nogurums pāriet, ja nogurums nepāriet ilgstoišā periodā, (vairākas nedēļas) ir jāvēršas pie ārsta, jāmeklē dziļāki cēloņi, varbūt tā ir nopietnāka saslimšana,” uzskata ģimenes ārste.

Bijušais hokejists, šobrīd treneris Herberts Vasiļjevs smaidot atzīst, ka nogurums piemeklē katru pavasari, gan fizisks, gan morāls. “Kad pats vēl spēlēju, pavasara nogurums bija fizisks, jo beidzās garā sezona, tagad kā treneris vairāk izjūtu mentālu nogurumu. Domāju, ka visiem, kas saistīti ar hokeju, tas pavasara nogurums ir ļoti izteikts,” uzskata Herberts Vasiļjevs.

Psihoterapeits Dr. Artūrs Utināns norāda, ka fiziskā astēnja parādās pēc nopietnām slimībām, izsīkstot organisma rezervēm, savukārt neirastēnija ir atsevišķa diagnoze, kas pieder pie psihisko traucējumu klasifikācijas, kas pēc būtības līdzinās izdegšanas sindromam.

Dakteris gan norāda, ka astēniju kā diagnozi daudzviet uzskata par novecojušu, un tās vietā nosaka citas, līdzīgas, piemēram, hroniskā noguruma sindromu, veģetatīvo distoniju.