Paraksts pret katru izprintētu lapu jeb veids, kā uzņēmēja Marika Ģederte cīnās par papīra taupīšanu

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

1 komentārs

Uzņēmēja un Starptautiskās kosmetoloģijas koledžas valdes priekšsēdētāja Marika Ģederte sevi sauc par minimālisti, kurai rūp bezatkritumu dzīvesveids. Marika, ieviešot savā mājā bezatkritumu filozofiju, nonākusi pie secinājuma, ka pamatīgi ietaupīt var, arī uzsākot zaļi domāt biznesa vidē.

Uzņēmēja Marika Ģederte ikdienā mājās gan šķiro atkritumus, gan veido komposta kaudzes un apgalvo, ka “zero waste” domāšana pamazām pārņem viņas ikdienu. Bet, kad dodas uz darbu, no Ādažiem uz Pārdaugavu un ik dienas ceļā pavada pusotru stundu vienā virzienā, tad atliek laiks pārdomām, kā kompensēt nodedzināto degvielas daudzumu. Un viens no veidiem ir ieviešot zaļo domāšanu savā darbavietā starptautiskajā kosmetoloģijas koledžā.

Tieši te plecu pie pleca ar Mariku strādā projektu koordinatore Elizabete Lībiete, kura piekritusi līdz ar Mariku iesaistīties “zero waste” izaicinājumā, tāpēc abas vēlreiz noklausās Arnicānu ģimenes sagatavotos uzdevumus.

 

Andis Arnicāns
“zero waste” vēstnesis

Tavs galvenais uzdevums ir šīs nedēļas laikā nepaņemt nevienu jaunu plastmasas maisiņu.

 

 

Gan Marika, gan Elizabete tikai nosmaida par šo uzdevumu, jo kā viena, tā otra jau sen neņem maisiņus. Toties otrs uzdevums Marikai ir kā saldais ēdiens un viņa priecīgi ar to iepazīstina kolēģi.

 

Andis Arnicāns
“zero waste” vēstnesis

Speciālais izaicinājums saskan ar “zero waste” otro soli, proti, samazināt drēbes mūsu skapī. Tāpēc izaicinājums ir tāds –  iztikt turpmākās piecas dienas ar 15 drēbju gabaliem, tostarp apavi, drēbes, aksesuāri. Tā, lai veidotos pēc iespējas vairāk kombināciju.

 

 

Marika atzīst, ka jau sākusi pildīt uzdevumu un darbā ieradusies kapsulas garderobes apģērbā un galvā jau zina vēl vairākas kombinācijas, kā to mainīt un papildināt.

Ja kapsulas garderobe Marikai jau padomā, tad kolēģei tas vēl priekšā, kamēr pati “zero waste” filozofija Elizabetei nepavisam nav sveša.

 

Elizabete Lībiete
kopā ar Mariku pilda “zero waste” uzdevumu

Arī šeit un draugu vidū esmu cilvēks, kurš citiem liek justies vainīgiem par plastmasas pudelēm. Pilsētā ir izaicinājums par kompostu, tam es vēl neesmu gatava. Es cenšos dzīvot, ievērojot “zero waste” principus – vispirms samazināt un lietot mazāk, pārdomāti iepirkties, lietot mazāk.

Kā smej uzņēmēja Marika Ģederte, tad katrā darbavietā vajadzētu pa tādai Elizabetei, kura kurbulē un līdzi parauj kolēģus.

 

Elizabete Lībiete
Starptautiskās kosmetoloģijas koledžas projektu koordinatore

Kolēģi dusmojas, ka es neļauju printēt. Man galds ir tādā leņķī, ka redzu printeri, un ikreiz es jautāju, vai tiešām to lapu nepieciešams printēt.

 

 

Pirms astoņiem mēnešiem koledžā ieviesta sistēma, ka jāparakstās par katru izprintēto lapu un, pateicoties šai iniciatīvai, izdevies samazināt papīra patēriņu par 30 procentiem.

Tieši tāpēc tagad virkne lekciju skolā pieejamas digitāli, un tas ļauj vispār iztikt bez papīra tērēšanas.

Kosmetoloģijas koledžas administrācijā papīra šķirošana ir ikdiena, atteikušies no vienreizējo trauku lietošanas, jo katrs taču savu glāzi vai krūzi var nomazgāt. Roku mazgāšanai izmanto klasisko ziepju gabaliņu, slauka tās auduma dvieļos, bet mācību klasēs izvietotas atkritumu šķirošanas kastes. Ir kaste atsevišķi papīram, plastmasai un stiklam.

Skolai mācību stundas nereti notiek brīvā dabā, lekcijas jebkurā brīdī ir atrodamas virtuālajā vidē, tas viss papīra resursu taupīšanas nolūkos, bet korporatīvās dāvanas radītas, ievērojot “zero waste” filozofiju – tās ir garšvielas stikla trauciņos, ko var lietot atkārtoti.

Izrādās, ka zaļi dzīvot var arī darba vidē, bet jau rīt abas kolēģes, pirms ķerties klāt kapsulas garderobei, dosies izzināt, kā atpazīt ilgtspējīgu un dabai draudzīgu apģērbu.