Nopirktie terases dēļi sveķojas vienā laidā. Klients jūtas aptīts ap pirkstu

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

1 komentārs
Nopirktie terases dēļi sveķojas vienā laidā. Klients jūtas aptīts ap pirkstu

Saulkrastu iedzīvotājs Valdis gribējis aicināt viesus un svinēt savu dzimšanas dienu terasē, taču to, visticamāk, nedarīs, jo raizējas, ka ciemiņu kājas pielips pie terases grīdas, tāpat kā līp viņējās.

Pagājušajā vasarā Valdis iegādājies terases dēļus. Pēc sava sapņu pirkuma pat devies no Saulkrastiem uz Limbažiem. Samaksājis par dēļiem, transportu, skrūvēm; izdevumi lieli, taču prieki par jaunajiem terases dēļiem īsi. Tiklīdz kļuva siltāks, dēļi sāka sveķoties un kājas līp pie tiem klāt. Valdis jūtas aptīts ap pirkstu. Ziņojis pārdevējam par ķibeli, taču saņēmis atpakaļ nevis naudu vai citus dēļus, bet noraidošu atbildi.

Valdis Noriņš
SIA ”Latvia Timber International” valdes loceklis

Saņēmām Jūsu iesniegumu – pretenziju.  Esam pārdevuši Jums ēvelētus un impregnētus priedes koka zāģmateriālus 0,908 m3 apmērā, par summu 360,37 EUR. Iesniegumam – pretenzijai pievienotās fotogrāfijas lūdzām apskatīt un izanalizēt SIA ”Latvia Timber International” speciālistiem, kā arī pieaicinājām sertificētu būvinženieri iesniegtā materiāla izpētei. Secinājums – terases dēļu pastiprinātas sveķošanās iemesls ir tas, ka dēļu klājums ir apstrādāts ar tumšas krāsas apstrādes līdzekli. Skujkoks, kas nokrāsots, noeļļots vai nolakots tumšākā tonī kā sveķi, pastiprināti izdala sveķus, jo tumšā virsma piesaista papildus saules siltumu, kā rezultātā tumša virsma sakarst daudz vairāk, nekā gaišā krāsā apstrādāta virsma. Būvinženiera komentārs – saules siltuma ietekmē virsmas temperatūra krāsainām virsmām var atšķirties līdz pat +40˚C diapazonā (no gaišākas līdz tumšākai), tumšākām krāsām sasniedzot +80˚C un vairāk. Sveķu kušanas temperatūra ir +60-70˚C robežās. Pievienojam informācijai un salīdzināšanai fotogrāfijas no līdzīgas priedes koksnes, profila un impregnējuma terases, kas atrodas pie SIA ”Latvia Timber International” biroja ēkas dienvidrietumu pusē, un tās pašas ēkas fasādes elementus. Priedes koka terases klājs (uzstādīts 2018. gada aprīlī), impregnēts zaļā krāsā, uzstādīts bez tālākas apstrādes. Saules gaismas un siltuma ietekmē izbalējis zaļais pigments, sveķu izdalīšanās nav novērojama. SIA ”Latvia Timber International” Jums pārdevusi atbilstošas kvalitātes ēvelētu un impregnētu priedes koka zāģmateriālu. Skujkoka koksnes ķīmiskajā sastāvā ir ekstraktīvās vielas – sveķi, kuru īpatsvars ir mainīgs, dažādu faktoru, galvenokārt – siltuma ietekmē – sveķi no koksnes izdalās. Sveķošanās nenotiek nekvalitatīva vai neatbilstoša ražošanas tehnoloģiskā procesa dēļ, līdz ar to SIA ”Latvia Timber International” nav pamata kompensēt Jums koksnes pastiprinātas sveķošanās dēļ radušos zaudējumus.

Arī sarunā ar raidījuma “Bez Tabu” žurnālisti uzņēmuma vadītājs  apstiprina, par dēļiem, kas sveķojas, samaksāto naudu Valdim neatdos.

Valdis Noriņš
SIA ”Latvia Timber International” valdes loceklis

Es domāju, ka mums nav jāatdod klientam nauda. Nejūtos vainīgs šai gadījumā. Patiesībā tas ir pirmo reizi, kopš mēs pārdodam terases dēļus. Kļūda ir tā, ka klients ir nokrāsojis terasi tumšāku, nekā būtu jābūt. Mēs parasti neiesakām tādas lietas. Es gribētu ieteikt visiem terašu licējiem, – nevajadzētu terasi krāsot. Ja dēļi nebūtu krāsoti, mēs noteikti būtu samainījuši. Un ja nebūtu ielikti terasē.

Ja priede nokrāsota tumšā krāsā, tā pievelkot sauli, koks uzsilst un sākot izdalīties sveķi.

Būvinženieris Juris Biršs priedes dēļus neiesaka izmantot terasēm. Ja nu tomēr, tad tie jāapstrādā ar nerafinētu karstu lineļļu (70 grādu) un jānobeicē, taču tas izmaksas krietni sadārdzina.

Valdis var mēģināt sveķus notīrīt, taču nav izslēgts, ka sveķošanās turpināsies. Labā ziņa, ka kaut kad dēļi būs pilnībā atsveķojušies un lipīgā viela vairs neizdalīsies. Valdim atliek vien gaidīt, kad tas notiks.