Nežēlīgais mājdzīvnieku bizness: pēc iegādes kaķēni nomirst mokošā nāvē

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Atsaucoties uz sludinājumu internetā, vīrietis iegādājas divus dārgus kaķēnus, kuri pēc iegādes nedēļas laikā nomirst. Izrādās, ka dzīvniekus pirms pārdošanas iepriekšējais saimnieks nav vakcinējis, kas uzskatāms par pārkāpumu. Iespējamais pēkšņais kaķēnu nāves cēlonis, kā norāda eksperti, ir iespējama ķepaiņu mātes tuvradniecīga sapārošana, kas arī ir aizliegta.

Aldis ir kaķu mīlis un audzētājs, dibinājis dzīvnieku mīļu klubu ”Kaķīša dzirnaviņas”. Vīrieša dzīvoklī Rīgā mitinās daudzi vienas krievu zilās šķirnes kaķi, kurus pavairo un pelna naudu. To, ka viņa bizness ir ”tīrs”, apliecina ar kaķu ciltsrakstiem.

Kaķēni nomirst mokošā nāvē

Pirms neilga laika noskatīja divus citas šķirnes kaķēnus sludinājumu vietnē internetā. Tos vēlējies savam un tuvinieku priekam, nevis pavairošanai, tāpēc iegādājies bez ciltsrakstiem, arī cena bijusi zem tirgū noteiktās: par abiem kaķēniem samaksāja 300 eiro.

Atvedot mājās, Aldis novērojis, ka viens no ķepaiņiem bijis savārdzis. Tikko iegādāto dzīvnieciņu nogādājis pie veterinārārsta, samaksājis milzu naudu par izmeklējumiem un ārstēšanu, tomēr velti.

”Viņam sākās nesaturēšana, visas fekālijas krita ārā, viss šķidrums lija ārā. Kauli un āda, pilnīgi skeletu varēja sataustīt! Neviens ārsts neko nevarēja izdarīt! Tā kaķēns nomira. Es darīju visu, ko varēju!” asarām acīs atminas Aldis.

Vēlāk pēkšņi pasliktinājusies otra kaķēna veselība, pēc dažām dienām pēc pirmā kaķēna nāves nomira arī šis.

”Arī viņš izdēdēja, pārtiku un dzeramo neuzņēma. Viņš bija tik gudrs, redzēju, ka viņš visu saprot, skatās man acīs un stāsta, ka ir slikti, bet es teicu pretī: ”Mīļo kaķīti, es nekādi nevaru palīdzēt, tas nav manos spēkos. Tā viņi viens pēc otra arī nomira. Es domāju, ka ar laiku pāries sāpes, bet aizvien kamols kaklā. Sieva vispār katru dienu noraudājusies iet uz darbu,” turpina Aldis.

Abi minči nomira nedēļas laikā kopš iegādes. Aldis vēlas saņemt no tirgotājas 600 eiro (300 eiro, ko iztērēja par kaķēnu iegādi, un vēl 300 eiro, ko samaksāja par veterinārārstu pakalpojumiem). Kaķu ārstēšanas izdevumus var pierādīt ar čekiem, tomēr, sazinoties ar tirgotāju, Aldis saņēmis atraidījumu.

Vai kaķu mamma sapārota ar brāli?

Kā stāsta Aldis, vairāki veterinārārsti konsultācijās stāstījuši, ka kaķēnu iespējamais nāves iemesls ir novājināta imunitāte, kas par sevi likusi manīt, kad kaķēni pārvietoti citviet. Īpaši izteiktas imunitātes problēmas esot kaķēniem, kuri pasaulē nākuši pēc mammas tuvradniecīgas krustošanas, kas ir aizliegta.

”Viens nopērk kaķeni, otrs – kaķi, tad taisa biznesu. Tiem mazajiem kaķīšiem praktiski nav nekādas imunitātes, agri vai vēlu viņi mirst. Cilvēki, kas tā dara [pāro dzīvniekus ar viņu radiniekiem] nedomā par dzīvniekiem, kā viņiem tālāk dzīvot, arī par jaunajiem saimniekiem. Tas ir negodīgs biznesa modelis. Skaidrs, ka šādi, bez ciltsrakstiem, kāds nopirks, jo tā ir lētāk, pēc tuvradnieciskas krustošanas arī neviens neuztaisīs legālus ciltsrakstus. Cilvēki pērk bez papīriem, jo ir lētāk, bet iznākums ir šāds. Es jau to visu zinu, bet nedomāju, ka es būšu tieši tas, ar kuru notiks šādi,” ar nožēlu teic Aldis.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja informē, ka šāds iznākums var būt tuvradniecīgas pavairošanas dēļ. ”Šis dzīvnieku pavairotājs uzņemas atbildību par to. Ir noteikts, ka nedrīkst sapārot tuvradnieciskus dzīvniekus,” teic PVD pārstāve M. Riekstiņa.

Ja persona vēlas tērēt milzu naudu šķirnes dzīvnieka iegādei, eksperti iesaka tos iegādāties no uzticamiem audzētājiem, kuri kaķa izcelsmi var pierādīt ar ciltsrakstiem, pirkums izmaksās dārgāk, bet būs mazāks risks, ka kaķēnu mamma sapārota ar brāli.

Aldis atzīst, ka iegādājies kaķēnus bez dzīvnieku pasēm, tāpat tos iepriekšējā saimniece nav potējusi. ”Es cerēju, ka viss būs kārtībā, jūs man varat pakratīt pirkstu, ka nedrīkst piekrist tādam piedāvājumam, bet likumu pārkāpj šī tirgotāja, jo viņa nedrīkst pārdot kaķēnus bez pases un vakcīnām,” teic Aldis.

PVD pārstāve M. Riekstiņa apstiprina, ka pirms dzīvnieka atsavināšanas tiem jāsasniedz konkrēts vecums, tāpat kaķēniem patiesi jābūt vakcinētiem, jābūt arī dzīvnieka pasei vai vakcinācijas apliecībai, kurā norādīts, ka dzīvnieks ir potēts.

“Bez Tabu” komandai tirgotāju viņas dzīvesvietā Rīgā neizdodas sastapt. Sazvanīta, viņa apstiprina, ka kaķi nebija vakcinēti, tomēr noliedz kaķenes tuvradniecīgu pavairošanu. Kompensēt Alda izdevumus atsakās.

”Viņam ir pretenzija, ka es nebiju vakcinējusi kaķēnus, ka tārpi viņiem izēduši iekšas. Nekas tāds nav konstatēts. Nāves iemesls nav zināms. Ko viņš ar tiem kaķēniem darījis? To es nevaru pateikt. Pārējie kaķēni no šī metiena ir dzīvi. Man jau ir apnicis šis viss. Tās ir kaut kādas muļķības un naudas izspiešana,” saka dzīvnieku pārdevēja Larisa.

Nav iespējams pārliecināties par citu šā metiena kaķēnu veselības stāvokli, tomēr Aldis uzskata, ka, ja pat tie nav miruši, šāds iznākums, viņaprāt, ir tikai laika jautājums. “Bez Tabu” informē PVD par kaķu pārdevējas dzīves vietu.

“Bez Tabu” novēro, ka sludinājumu vietnēs tiek tirgoti kaķēni, kuri nav sasnieguši vecumu, no kura atļauts atraut no mātes. Taujāta, vai dzīvnieku labturības uzraugi uzrauga tirgošanos internetā, PVD pārstāve M. Riekstiņa teic, ka ”diemžēl mūsu resursi nav pietiekami, lai mēs varētu sēdēt un izsekot visus sludinājumus. [..] Mēs šādas sūdzības izskatām, ja ir saņemta informācija, bet jābūt norādītai konkrētai pārdošanas adresei, lai varētu veikt kontroles.”

Foto

TOP komentāri

 • Jolanta Kuznecova
  +6 +4 -2

  Jolanta Kuznecova

  Mani uztrauc, ka joprojām tik daudz cilvēku patiešām cer pa smieklīgi mazu naudu tikt pie kvalitatīva dzīvnieka? Uztrauc tas, ka PVD ir viena impotenta iestāde, kura nespēj vai negrib apkarot šādus pavairotājus (pilns FB un ss.com ar līdzīgiem lētiem dzīvniekiem - nevakcinēiem, pārāk agrā vecumā atdodamiem un vispār nelegāli pavairotiem). Uztrauc tas, ka 90% mūsu sabiedrības joprojām nesaskata neko sliktu šādu bezdokumentu dzīvnieku/kranču pavairošanā. MK noteikumu prasības dzīvnieku labturībai? Labturības un likumdošanas kursu apmeklēšana pirms dzīvnieku pavairošanas?? Nē, neesam dzirdējuši?
 • Rovena Freliha
 • Janis Zlemešs
  +3 +3 0

  Janis Zlemešs

  Kaķēnu tirgoni Larisas kundzeni sagaidīs tāds pats liktenis!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl