Nepilnas diennakts laikā dažādās Latvijas vietās izceļas apjomīgi meža ugunsgrēki. Sinoptiķi brīdina, – ugunsbīstamība mežos kļūst kritiska!

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

0 Komentāru

Maija pirmspēdējā diena. Talsu novada Balgalē sākas pamatīgs meža ugunsgrēks, kura likvidēšanai gan Valsts mežu dienestam, gan ugunsdzēsējiem nākas vaiga sviedros rauties vairākas dienas. Nākamās dienas rītā sarkanais gailis sāk plosīt meža audzi Pierīgā esošajos Baložos, kur ugunsnelaime izceļas vien puskilometru no dzīvojamajām mājām.

Šobrīd Latvijā jau ir reģistrēti 291 meža ugunsgrēks. Valsts mežu dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis stāsta, ka šobrīd šis skaits īpaši neatšķiras no iepriekšējiem gadiem. Dienestu bažīgu dara tas, ka priekšā ir karstas, saulainas un sausas brīvdienas, un, ja to laikā izcelsies vēl ugunsgrēki, situācija jau sāks kļūt draudīga.

Zigmunds Jaunķiķis
Valsts mežu dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis

Meži ir pamatīgi izkaltuši. Niecīgākā dzirkstele, pavirši izmests izsmēķis, neapdzēstas grila ogles. Tas viss ir par iemeslu meža ugunsgrēkiem. Cilvēki grēko. Citi apzināti, citi neapzināti.

Par visdegošākajiem teju katru gadu kļūst Rīgas reģions, kurā ietilpst galvaspilsēta un Jūrmala, gan Daugavpils puse. Latvijas mežos jau šobrīd spēkā ir aizliegums ar mehānisko transportlīdzekli nobraukt no meža ceļiem. Situāciju uzlabot var ilgstošs lietus, bet, ja ņem vērā, ka sinoptiķi nupat visā Latvijā ir izsludinājuši dzelteno brīdinājumu par karstumu Latvijā šajās dienās, situācija īpaši nemainīsies.

Laura Krūmiņa
Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja

Lietus iespējamība Latvijā ir, bet tas būs īslaicīgs un lokāls. Nolijušā ūdens daudzums nebūs pietiekams, lai uzlabotu situāciju ar ugunsbīstamību mežos. Pēc mūsu aplēsēm šis ir bijis desmitais sausākais maijs teju pēdējos 100 gados.

Tieši tādēļ attiecībā par ugunsbīstamību ir gan Rīgas apkārtnes, gan Vidzemes, Zemgales, kā arī Kurzemes mežos jau ir izsludināts oranžais brīdinājums.

Tātad, lai brīvdienas neizvērstos par nepatīkamu piedzīvojumu jāatceras vienkāršas lietas. Nemest izsmēķi vai sērkociņu kur pagadās, nekurināt ugunskuru neatļautā vietā, ja tas iekurts, kārtīgi to nodzēst, ugunsnedrošajā periodā ar mehānisko transportlīdzekli no meža ceļa nenobraukt.

Foto

0 Komentāru