Zemnieks vaino medniekus, jo mežacūkas iznīcina kukurūzas lauku Talsu pusē

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

7 komentāri

Ar lauksaimnieku Ainaru no Talsu novada tiekamies pie Nurmes baznīcas. No dievnama esot vieglāk parādīt ceļu uz Laucienes pagastā esošajiem kukurūzas laukiem, kurus šoruden piemeklējusi pamatīga postaža.

Ainara un dēla Klāva Talsu pusē iekoptie kukurūzas lauki nu ir novākti. Arī Laucienes pagasta zemīte esot bijusi dāsna, tiesa gan, ražu iegūt tā arī neizdevās – iespaidīgu apjomu nopostījušas mežacūkas.

Ainars
kapitulē mežacūkām

10 hektāri, un praktiski nav, ko vākt. Tas nozīmē – 400 tonnu. Tirgus cena – 30 eiro par tonnu. Tas sanāk, 30 reiz 400, divpadsmit tūkstoši eiro zaudējumi.

Teju viss lauks nosēts ar apgrauztām kukurūzas vālītēm. Turpat līdzās arī viegli pamanīt pārnadžu atstātos pēdu nospiedumus un izkārnījumus pēc brangās mielošanās. Ainars vairākkārt lūdzis vietējo medību kolektīvu nosargāt ražu no urkšķētājiem, bet rezultātā jācieš zaudējumi.

“Nu, es nezinu, kā zemniekam jārīkojas. Ja man ir 120 hektāru zeme un praktiski visa zeme robežojas ar mežiem. Var jau viegli pateikt, lai nestādu mežmālā. Bet, kur tad lai stāda,” retoriski jautā lauksaimnieks.

Pēc plašajiem postījumiem vietējās mednieku apvienības galva nosaka, ka šajā pusē mežacūku nemaz neesot un ka pie vainas ir paši lauksaimnieki.

Guntis Jēkabsons
medību kolektīva ”Vanagi” šefs

Viņi īrē to lauku. Un no saimniekiem mums nenāca [sūdzības]. Par cik mēs tur viens otru pazīstam visi, nu, gājām sargāt. Tas ir tāds process, ja tas [lauks] ir meža vidū kaut kur, vai malā, tad tas ir nenosargājams.

Mednieks gan atklāj, ka lauka sargāšanas laikā nošauta viena mežacūka, bet neseno dzinējmedību laikā nošauti vēl divi urkšķētāji. Līdz ar to mežacūkas šajā pusē tomēr vēl dzīvo. Latvijas Mednieku savienības vadītājs norāda, ka šādas konfliktsituācijas neesot retums. Galvenās problēmas ir iesaistīto pušu komunicēšana savā starpā, kā arī lauka aprīkošana medību nodrošināšanai.

Viens no pasākumiem ir medību torņa ierīkošana. Tādu pie nopostītā kukurūzas lauka gan nav.

Jānis Baumanis
Latvijas Mednieku savienības vadītājs

Diennakts tumšajā laikā, kad mežacūkas parasti tajā laukā barojas, medīt drīkst tikai no paaugstinājuma. No zemes pieejot, medīt nav atļauts. Ja tur šī te tornīša nav, tad ir skaidrs, ka tur nekādas medības īsti nevar notikt. Šajā gadījumā man gribētos dzirdēt no medniekiem lielāku ieinteresētību tieši medīšanā un [lauku] pasargāšanā.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) un Lauku atbalsta dienests (LAD) norāda, ka šajā situācijā lauksaimniekam kompensācijas par mežacūku nodarītajiem postījumiem gan nav paredzētas.

DAP un LAD komentārs: