“Zaļais pūķis” Dagdas domē: kad mēra vietniece brauca dzērumā, bet kolēģi izglāba domnieces karjeru

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Dagdas novada iedzīvotāji 2018. gadā ziņoja par vietējās pašvaldības darbinieku uzdzīvi domes telpās. Pēc vienām no svinībām togad, kad domnieki atzīmēja kolēģa 50 gadu jubileju, divas augstas amatpersonas, tostarp mēra vietniece Sandra Viškure, sēdās pie stūres alkohola reibumā. Abus pieķēra policija. Domes opozīcija rosināja patriekt Viškuri no amata, bet balsojumā vairākums deputātu viņu izglāba. Tiesa, balsojums nebija diez ko ētisks, jo tajā piedalījās arī pati Viškure un viņas vīrs, domes deputāts. Tieši šīs divas balsis izglāba Viškures ilggadējās domnieces karjeru.

2018. gada septembrī Dagdas novada domnieki domes telpās svinēja kolēģa 50 gadu jubileju, lietojot alkoholiskos dzērienus. Todien pēc svinībām katrs pie sava auto stūres sēdās domes priekšsēdētāja vietniece Sandra Viškure un domes Finanšu nodaļas vadītājs Ēriks Čaplinskis. Abu vizināšanos alkohola reibumā apturēja Valsts policija, Viškures izelpā konstatējot 0,7 promiļu reibumu, Čaplinska izelpā – 1,2 promiļu reibumu.

Čaplinskis uzreiz samierinājās ar autovadītāja apliecības anulēšanu un atdevis auto evakuēšanai, savukārt Viškure atteicās parakstīt likumsargu sarakstīto protokolu. Šādā gadījumā dzērājšoferis nogādājams pārbaužu veikšanai medicīnas iestādē, kam Viškure piekritusi. Taktiskais gājiens novilcināt laiku, cerot, ka reibums izvējos, gan izgāzās – arī medicīniskajās pārbaudēs konstatēja reibumu, kas liedz sēsties pie stūres. Rezultātā arī Viškurei atņemta autovadītāja apliecība.

Pēc pieķeršanas dzērumā pie stūres Dagdas novada dome rosināja sasaukt ārkārtas sēdi, kurā uzstāja Viškuri atbrīvot no pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieces amata. Balsojumā septiņi deputāti nobalsoja par atlaišanu, astoņi deputāti vēlējās, lai dzērājšofere paliek amatā. Balsojumā piedalījās arī pati Viškure un viņas vīrs Anatols Viškurs, domes deputāts. Tieši Viškuru pāra balsis ļāva saglabāt priekšsēdētāja vietnieces amatu.

Opozīcijas deputāti pēc balsojuma uzskatīja, ka Viškuru pāra piedalīšanās balsojumā nebija ētisks žests, savukārt pārējie, kuri palīdzēja Viškurei saglabāt amatu, tai skaitā domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis, pēc opozicionāru domām, paņirgājās par tiesiskumu.

Taujāta, vai bija ētiski piedalīties balsojumā pašai un vīram, balsojot sev par labu, Viškure “Bez Tabu” komandai atbildēja: “Ētika ir ētika, bet likumā ir ierakstīts citādāk. Mēs tā kopīgi vienojāmies, ka visi balsosim. Tas bija atļauts.”

Uz žurnālista jautājumu – vai arī iepriekš ir braukusi pie stūres reibumā? – Viškure atbildēja šādi:

Sandra Viškure
Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietniece

Nu, liekot roku uz sirds, bijis visādi. Tas nav man vienīgajai.

Dagdas novada domes priekšsēdētājs Aivars Trūlis, kurš palīdzēja glābt Viškuri no amata zaudēšanas, agrāk strādāja Viškures pakļautībā (Viškure ilgstoši bija domes priekšsēdētāja). Trūlis noliedza, ka balsojumā glābis Viškuri, respektējot viņu kā kādreizējo priekšnieci. Trūlis teica, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, iedzeršana notikusi pēc darba laika, tāpēc uzskatīja, ka uzdzīve un sēšanās pie stūres reibumā nav jāsasaista ar pašvaldības amatpersonas statusu. Trūlis piebilda, ka esot izteicis Viškurei mutvārdu aizrādījumu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā pauda viedokli, ka šāda Viškures rīcība nav deputāta cienīga. Ieteica viņai atkāpties no amata un nolikt mandātu.

Spītējot pašvaldības uzraugošās ministrijas ieteikumam, Viškure aizvien strādā Dagdas novada domes priekšsēdētāja vietnieces amatā. Savukārt otrs dzērājšoferis – Ēriks Čaplinskis – iesniedza atlūgumu.