Visvarenais cilvēks pret dabu! Pēc laivošanas sacensībām ūdenstilpnes paliek bez ūdens un putnu mājām

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Laivošanas sacensību vajadzībām līdz nepazīšanai pārvērš ūdenstilpnes Smiltenē. Tas, kā upe un ezers izskatās pēc sportiskajām aktivitātēm, šokē cilvēkus, kuri uztraucas, ka nodarīts kaitējums dabai un putniem.

Latvijas kausa posms airēšanā slalomā Smiltenē notika mēnesi vēlāk nekā iepriekšējos gados – aizvadītajā nedēļas nogalē. Apstākļi sacensībām bija nepiemēroti: ūdenslīmenis pārāk zems. Tāpēc, lai izdabātu sportistiem, ar smiltenes domnieku svētību pamatīgi izmaina upes gultni, ar ekskavatoru.

”Iedzina lielu ekskavatoru un izstūma upes gultni. Var jau būt, ka tas ir saudzīgi dabai. Tie akmeņi esot bīstami laivotājiem, apdraudot viņu drošību,” stāsta Ivo, kurš redzējis skatu pēc sacensībām.

Ivo ar ģimeni dzīvo Rīgā, bet sirds vienmēr ir Smiltenē, kur arī dzimis, uzaudzis. Cik nu spēj ar ģimeni no darba dunas piestāj miera ostā, vecāku mājā pie pašas Abula upes, kurā notika sacensības. Ir ne mazāk satraukts, uzzinot, ka laivotāju vajadzībām pēc gultnes izmainīšanas upē pamatīgi paaugstināja ūdenslīmeni, atverot Tepera ezera slūžas, kā rezultātā krietni kāpa ūdens līmenis. Tas darīts putnu ligzdošanas laikā.

”Tādu labu laiku izvēlējušies, kad ligzdo putni. Upe pacēlās apmēram par diviem metriem. Ar to palu vilni aizgāja arī ligzdojošo putnu ligzdas,”sašutis par ūdens līmeņa paaugstināšanu ir Ivo.

Pēc sacensībām plūsma no Tepera ezera slūžām tika apturēta, vēlāk skats bija vēl satraucošāks: ūdens no Abula upes un lejā pa straumi esošā Vidusezera aizplūda pa Vidusezera slūžām. Savukārt, apturot ūdens plūsmu no Tepera ezera slūžām, atbildīgie nebija atdarījuši Tepera ezera zivju ceļu, kas tika nosprostots, kamēr notika sacensības. Ūdens padeves nebija, kā rezultātā ūdenstilpes kļuva sausas.

”Pīles, gulbji, zivju gārņi, pats esmu šeit redzējis zaļo vārnu, upes strazdu, melno stārķi. Daļai šo putnu vairs nav mājvietu, arī pārtikas vairs nebūs, jo, piemēram, visi varžu kurkuļi ir aizskaloti. Pīlītes vienas pašas krastā kā apstulbušas sēdēja, nesaprotot, kas notiek. Šaura loka dēļ ir skāde visai pilsētai. Domāju, ka tā ir skāde ilgtermiņā. Vai nu nepadomāja, vai kā, bet cilvēcīgi tas nav. Neesam radības kronis. Varbūt daži domā, ka ir,” par putniem uztraucas Ivo.

Taujāts, kāpēc atbildīgie pēc sacensībām neatdarīja zivju ceļu, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis stāsta, ka ir sanitārā caurplūde, kas esot nodrošināta vienmēr, arī sacensību laikā. Tomēr Ivo stāsta, ka sanitārā caurplūde tika aizsprostota ar maisu, ko pats esot izvilcis, lai atsāktos vismaz neliela ūdens tecēšana.

”Neviens tos dēļus no ūdens ceļa nenovāca. Acīmredzot kāds aizgāja uz mājām pēc sacensībām, brīvdiena taču,” turpina Ivo.

Lai gan sacensību laikā ūdens straume gāzās no Tepera ezera slūžām, tas aiztecēja, atstājot saucu Abula upi un Vidusezeru, jo nebija aizvērtas Vidusezera slūžas. Ivo uzskata, ka, lai Vidusezers nepārplūstu milzu straumē, bijis nepieciešams slūžas atdarīt (izņemt dēļus), bet kāds arī tās, viņaprāt, nav aiztaisījis.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Kukainis stāsta: ”Tika noņemts viens dēlis, lai nodrošinātu plūsmu, bet tika atlikts atpakaļ, tāpēc uzreiz pēc sacensībām viss bija kārtībā. Šobrīd gan pašvaldības policijas, gan SIA ”Smiltenes NKUP” viedoklis ir, ka noticis vandalisms – vēlāk dēļi izrauti.”

Valsts vides dienesta (VVD) pārstāve Maruta Bukleviča teic, ka, lai gan dota atļauja ūdens līmeņa paaugstināšanai, to pašvaldība saņēmusi pirms diviem mēnešiem, neviens tobrīd nevarot prognozēt, kāda situācija būs iecerētajā sacensību laikā.

”Šogad ir ļoti silts, ir sācies ligzdošanas periods, līdz ar to organizatoriem, ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, jārīkojas atbilstoši, lai nepieļautu šādus gadījumus,” stāsta VVD pārstāve Bukleviča.

Tāpat VVD pārstāve informē, ka tika atļauts mainīt tikai Tepera ezera ūdens līmeni, Vides uzraugi kā vienu no versijām izvirza arī to, ka pašvaldība, iespējams, no Tepera ezera laidusi lielāku straumi nekā atļauts, tāpēc aizsprosts Vidusezerā nav izturējis. VVD notikušā iemeslus vēl skaidro.

Foto