Visu priekšā dur vēnā, izmet šļirces, nodarbojas ar seksu! Rīgas centrā bīstas no kaimiņiem pašvaldības dzīvoklī

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

5 komentāri

Alkohola un narkotiku lietošana, pēc kā kāpņu telpā mētājas šļirces, arī nodarbošanās ar seksu citiem redzamās vietās – par šo un daudz ko citu ziņo Rīgas centra nama iedzīvotāji. Ģimenes ar bērniem un citi iedzīvotāji vairs nevēlas noskatīties kaimiņu dzīvokļa iemītnieku un viņu draugu izdarībās, tāpēc pieprasa pašvaldībai izlikt viņus no reiz ierādītā dzīvokļa.

Dienā, kad Artilērijas 66B namā viesojas “Bez Tabu” komanda, vairākās vietās kāpņu telpā mētājas izlietoti prezervatīvi, vienam no tiem blakus mētājas salvete, no kuras vīd balts šķidrums. Uz kāpnēm nomesta arī šļirce, kas, visdrīzāk, izmantota, lai apreibinātos.

Šļirces uz kāpnēm, sekss uz palodzēm jeb ārprāts Rīgas centrā

Daudzi nama iedzīvotāji ziņo par Rīgas pašvaldībai piederoša dzīvokļa īrniekiem, kuru uzvedība gadu gaitā ne vien nav tīkama pārējiem, bet arī apdraud iedzīvotājus.

Iedzīvotājs
vēlas palikt anonīms

Tas jau novērojams kādus 10 gadus. Cik šie cilvēki te ir, tik ilgi ir arī problēmas. Gan viņi paši [pašvaldības dzīvokļa īrnieki], gan tie, kuri pie viņiem ierodas, it kā draugi, kaitē pārējiem iedzīvotājiem. Te var novērot visu: alkohola, narkotiku lietošanu, prostitūciju un visu pārējo. Pie šiem iedzīvotājiem ierodas citas personas, kas nav piederošas mājai, staigā pa visiem stāviem piedzērušies, visur smēķē. Atstāj aiz sevis drazu, alkohola pudeles, kuras bieži tiek saplēstas. Tāpat kāpņu telpā arī prezervatīvi, šļirces. Kā geto kaut kādā.

Iedzīvotāji stāsta, ka nereti skatam paveroties publiska nodarbošanās ar seksu turpat uz kāpņu telpas kāpnēm vai palodzēm. Narkotikas tiekot lietotas arī pie ieejas durvīm, sašutis ir iedzīvotājs.

Iedzīvotājs
vēlas palikt anonīms

Nav tā, ka tas notiek reizi mēnesī. Tas notiek regulāri. Te aug solīdas ģimenes ar bērniem. Negribas, lai bērni uzaug tādā vidē tikai tāpēc, ka starp mums visiem pašvaldība iedalījusi dzīvokli šādiem cilvēkiem. Kas notiks, ja bērni pacels šļirces?

Iedzīvotāji stāsta, ka nereti tiekot saukta policija, lai savaldītu kaimiņus un viņu draugus. Pašvaldības dzīvokļa iemītnieku viesi kāpņu telpā mēdzot izteikt piezīmes sievietēm, kuras paiet garām. Ja aizrāda vai draud ar policijas piesaistīšanu, draud, par neciešamo kaimiņu un viņu draugu uzvedību stāsta iedzīvotāji.

Nils
Iedzīvotājs, arī satraukts par kaimiņu dzīvesveidu

Notiek prostitūcija uz palodzēm. Katru otro dienu var atrast prezervatīvus un šļirces! Pašam man arī ar viņiem bijusi saskarsme: ejot viņiem garām, prasa cigaretes, bet, ja viņiem atsaka, kļūst agresīvi. Šeit dzīvo ļoti daudz bērnu, man arī gaidāms viens. Es pavisam noteikti esmu ar visām četrām par viņu izlikšanu no tā dzīvokļa.

Vēl kāda iedzīvotāja stāsta: ”Citreiz viņi te uz trepēm guļ, pat netieku garām ar savu ”dranduletu” (ratu somu). Visādi te bijis. Esam bārušies ar viņiem. Otrā stāvā arī dzīvo tāda kareivīga vecene, kura gāza viņiem virsū ūdeni. Viņiem [dzīvesbiedriem, kuri īrē pašvaldības dzīvokli] arī pašiem ir divi vai trīs bērni. Tie jau sen viņiem atņemti un izdalīti pa ģimenēm. Viņa ir nedaudz ”ku-kū”, savukārt viņš dzer, kā viņš dzer! Reti kad viņu skaidrā redzu!”

Nolamā un sarunās neielaižas

Arī “Bez Tabu” komandai kāpņu telpā izdodas sastapt dzīvokļa īrnieku un viņa draugus. Visi vīrieši šķiet apreibinājušies, neviens sarunās ar žurnālistiem neielaižas. Kad tiek lūgts komentēt kaimiņu pārmetumus par kaitniecisko dzīvesveidu, viens no vīriešiem ātrā solī pietuvojas žurnālistiem un kliedzot sūta viņus no kurienes nākuši.

Nama iedzīvotāji pieprasa pašvaldībai izlikt no dzīvokļa konkrētos īrniekus.

“Tika nosūtīts e-pasta ziņojums un ierakstīta vēstule, sūdzoties par šiem kaimiņiem. Uz to Mājokļu un vides departamentā atbildēja, ka tā neesot viņu problēma. Teica, lai vēršas pie apsaimniekotāja, ”Rīgas namu pārvaldnieka”. Tomēr apsaimniekotājs apsaimnieko koplietošanas telpas, ne jau dzīvokli, kas nav viņu īpašumā. Sūta viens pie otra, nav ne jausmas, ko iesākt,” izmisumā ir mājas iedzīvotājs.

Pašvaldība pārbaudīs īrniekus un lems, vai pagarināt līgumu

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta (RD MVD) Dzīvokļu pārvaldes direktore Mārīte Javorska stāsta, ka, piešķirot dzīvokli, potenciālais īrnieks, viņa uzvedība netiek vērtēta. Javorska stāsta, ka konkrētie īrnieki bijuši tiesīgi saņemt mitekli šajā namā, jo bija reģistrēti rindā uz dzīvokli un atbilduši palīdzības saņemšanas nosacījumiem.

RD MVD pārstāve Javorska atgādina, ka īrnieks, vienojoties līgumā ar izīrētāju, apņemas pildīt saistības, tai skaitā uzvesties tā, lai netraucētu apkārtējiem. Ja tas netiek darīts, īrnieku varot izlikt no pašvaldības dzīvokļa.

Mārīte Javorska
RD MVD Dzīvokļu pārvaldes direktore

Likumā ”Par dzīvojamo telpu īri” ir pants, kurā ir teikts, ka, ja persona nepilda īres līguma nosacījumus: bojā dzīvojamo telpu vai koplietošanas telpas, konstrukcijas vai komunikācijas, vai rada citiem mājas iedzīvotājiem neciešamus apstākļus, gan mājas iedzīvotāji, gan apsaimniekotājs var vērsties tiesā ar prasību izbeigt īres attiecības ar šādu personu.

RD MVD pārstāve Javorska teic, ka iepriekš sacītais ir par pašvaldības dzīvojamo telpu īrniekiem, kuriem ir ilgtermiņa līgumi. Tiesa tad vērtējot pieteicēju gūtos pierādījumus no liecībām un, piemēram, policijas.

Savukārt konkrētā Artilērijas ielas nama dzīvokļa īrniekiem ir terminēti īres līgumi, kurus pašvaldība daudzkārt pagarinājusi, informē Javorska. Tomēr par šādu līgumu nepagarināšanu varot lemt, netiesājoties Dzīvojamo telpu izīrēšanas komisija.

Javorska apstiprina, ka no mājas iedzīvotāja, kurš savā sūdzībā pārstāv daudzus iemītniekus, saņemta sūdzība par konkrēto īrnieku dzīvesveidu. Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās pašvaldības pārstāvji uzsākuši pārbaudi. Ja īrnieki tiks izlikti no dzīvokļa, pamatojoties uz iepriekš pieminēto normatīvo aktu, pašvaldībai nebūs jāierāda personām cits miteklis.