”Vista, liellops!” Valodas sargi bargi soda kebabcepējus- latviešu valodas nepratējus

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

18 komentāri

Nepilna gada laikā Valsts valodas centrs sodījis aptuveni 40 dažādu kebabnīcu darbiniekus, kuri neprot latviešu valodu nepieciešamajā līmenī. No soda apmaksas neesot iespējams izvairīties.

Raidījums Bez Tabu skatītāju pamudināts devās uz dažādām galvaspilsētas kebabnīcām, lai pārbaudītu, kādā līmenī to darbinieki pārvalda valsts valodu. Rezultāts ir gana šokējošs. Nevienā kebabnīcā, kur klientus apkalpo ārvalstnieki, nav iespējams ar darbinieku sarunāties latviešu valodā. Teju vienīgais, ko kebabnīcu darbinieki prot, ir nosaukt gaļas veidus- vistas vai liellopa, kā arī, kebaba asumu. Ja tiek uzdots kāds nestandarta jautājums, kā, piemēram: ”Kura gaļiņa ir gatava, lai to varētu pasūtīt?” darbinieki samulst un aicina sarunu turpināt kādā svešvalodā- angļu vai krievu.

Veicot kādas kebabnīcas izkārtnes piefilmējumus, pie Bez Tabu piesteidzas tās darbinieks, kurš pieprasa, lai filmēšanas komanda viņam angļu valodā nekavējoties sniedz paskaidrojumus par filmēšanas iemesliem.

Kebabnīcas darbinieks

Jums jārunā angliski, es nesaprotu latviešu valodu. Varat parādīt savu ID? Jums jārunā angļu valodā vai tūlīt pat jāiet prom. Es izsaukšu policiju.

Kad garām kebabnīcai dodas likumsargi, angliski runājošais kafejnīcas darbinieks steidzas pie tiem un izsaka savu neapmierinātību ar to, ka Bez Tabu filmē kafejnīcas fasādi.

Valsts valodas centra inspektori kopš pagājušā gada vidus sākuši sodīt kebabcepējus- latviešu valodas nepratējus, līdz šim viņus tikai informēja par nepieciešamību zināt valsts valodu. Nepilna gada laikā sodīti aptuveni 40 pārkāpēji.

Viesturs Razumovskis
Valsts valodas centra pārstāvis

Saņemam ļoti daudz sūdzību. Jāņem vērā, ka runājam par ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu, kur var rasties papildu jautājumi par alergēniem. Ja darbinieks nevar atbildēt uz izvērstāku jautājumu, tas ir pamats pārkāpuma konstatēšanai.

Tās esot sistēmiskas problēmas Rīgā, kas parādoties arī citās Latvijas pilsētās, piemēram, Liepājā. Valodas sargi vidēji piespriežot 100 līdz 130 eiro lielu naudas sodu latviski nerunājošam kebabcepējam par pirmo reizi izdarītu pārkāpumu. Par atkārtotu pārkāpumu, ja tas izdarīts gada laikā, pienākas 280 līdz 700 eiro liels naudas sods.

Tāpat sods pienākas arī uzņēmējam, kurš nodarbinājis cilvēkus, kuri pietiekamā līmenī nepārzina valsts valodu. Sods juridiskām personām ir no 140 līdz 350 eiro. Ja pārkāpums konstatēts atkāroti gada laikā, tad no 700 līdz 1400 eiro. Valsts valodas centra pārstāvis Razumovskis norāda, ka drīzumā sodus saņems arī pirmie kebabnīcu īpašnieki.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē raidījumam Bez Tabu atklāj, ka ārzemniekiem, kuri saņēmuši uzturēšanās atļauju, nav iespējams izvairīties no soda nomaksas. Ārzemniekiem, kuri Latvijā saņēmuši uzturēšanās atļauju, lai studētu, reizi gadā jādodas uz pārrunām pārvaldē. Ja tiek konstatēts, ka uzturēšanās atļaujas saņēmējs nav apmaksājis administratīvo sodu, viņam uzturēšanās atļauja netiek pagarināta, līdz ar to viņš ir spiests pamest mūsu valsti.

Par valsts valodas pārkāpumiem iedzīvotāji aicināti vērsties Valsts valodas centrā.