“Viss vienalga? Atkal vajadzīga sāpīga mācība?!” Precēm aizkrautās ejas Tukuma veikalā “Maxima” biedē pircējus

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

15 komentāri

Tukumnieki sūdzas, ka vietējā lielveikalā ”Maxima” ejas tirdzniecības zālē aizkrautas tik ļoti, ka traucē pārvietošanos. Pircēji arī bažījas, ka preču kalni ik uz soļa var kavēt evakuēšanos no veikala krīzes situācijā. Pirkstu veikalnieku virzienā krata arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.

Vidēja izmēra ”Maxima” lielveikalā Tukumā, Kurzemes ielā, tukumniece Sarmīte jau ilgstoši novēro, viņasprāt, nepieņemamu skatu: preču kalnus veikala ejās, kas traucējot pircēju pārvietošanos. Sieviete arī bažījas, ka šāds preču izkārtojums var būt kavēklis raitai evakuācijai krīzes situācijā.

Preces aizšķērso evakuācijas ceļu

Arī “Bez Tabu” konkrētajā veikalā novēro, ka daudzas preces sakrautas un saliktas ejā aiz kasēm, pa kuru pircēji dodas uz izejām. Acīmredzami tās apgrūtina pārvietošanos, ko apstiprina arī vairāki uzrunātie pircēji.

”Ja aiz kases stāv kāds un krauj pirkumus atpakaļ ratos, tad nav kur likties. Es par to esmu ļoti uzvilkusies!” neizpratnē par šaurību ir Sarmīte.

Tāpat arī tirdzniecības zālē ejas ir piekrautas ar precēm. Starp tām ir sarežģīti lavierēt, piemēram, ar ratiem un samainīties ar citiem apmeklētājiem, saka vairāki pircēji.

Sarmīte

Sarmīte
sašutusi Tukuma iedzīvotāja

”Jāpiemin arī drošība. Ja ir kāda panika, tad tur diez cik brīvi pārvietoties nevar. Evakuāciju bremzēs. Viņiem viss vienalga? Atkal jānotiek traģēdijai, lai kaut ko mainītu? Tur ir tik šauri, ka vienreiz man uzgrūdās dūšīgāks vīrietis, uzgrūdos uz ūdens pudelēm. Ja otrā pusē būtu gājis mazs bērniņš, varēja beigties bēdīgi.”

Sarmīte pati strādā citā lielveikalā Tukumā, tāpēc salīdzina: šajā citā veikalā ejas nav aizkrautas, reiz notikušas evakuācijas laikā klienti raiti izgājuši no veikala. Tāpat Sarmīte novērojusi, ka citos ”Maxima” veikalos neesot tāda šaurība.

Ugunsdrošības eksperti pārbauda un aizrāda

Minimālais platums evakuācijas ceļam, ja paredzēts evakuēt 50 cilvēkus, ir 1 metrs; ja evakuēt nepieciešams līdz 250 cilvēku, evakuācijas ceļam jābūt vismaz 120 centimetru platam; ja evakuējamo cilvēku vēl vairāk, evakuācijas ceļam arī jābūt vēl platākam, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

Lagzdiņš arī informē, ka konkrētajā veikalā pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās uz karstām pēdām arī VUGD veicis pārbaudi. Lai saprastu, cik plats evakuācijas ceļš veikalā būtu jānodrošina, pieprasīta dokumentācija no veikala pārstāvjiem par to, cik platas ejas paredz veikala projekts. Tomēr arī VUGD pārstāvim šķiet, ka noteikumi nav ievēroti.

Dzintars Lagzdiņš

Dzintars Lagzdiņš
VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks

Nevarētu būt tāda evakuācijas ceļu aizšķērsošana, kā arī evakuācijas ceļos ir palielināta uguns slodze ar degošiem materiāliem.

Konkrētajā veikalā jānodrošina vismaz 120 centimetru plats evakuācijas ceļš, tomēr atsevišķās vietās šī prasība nav ievērota, atklāj SIA ”Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Liene Dupate-Ugule

Liene Dupate-Ugule
SIA “Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja

Paši izmērījām un secinājām, ka atsevišķās vietās platums bijis mazāks. Atsevišķās vietās bloķē evakuācijas ceļus, tomēr mēs operatīvi reaģējām: nekavējoties sazinājāmies ar darba drošības speciālistu, kā arī, sadarbojoties ar VUGD, noskaidrojām, izmērījām, uzzinājām par nepilnībām, tās nekavējoties novērsām.

Dupate-Ugule stāsta, ka, tuvojoties vasaras sezonai, veikalos tiek izvietotas sezonai raksturīgas preces, kas ir lielākas. Tāpēc veikalā tās aizņem salīdzinoši daudz vietas, mēdzot gadīties, ka tās daļēji aizšķērso evakuācijas ceļu, tomēr šādu preču izkārtošanu cenšoties nepieļaut.

VUGD pārstāvis Lagzdiņš aicina veikalu un citu publisku ēku apmeklētājus ziņot, ja rodas bažas par pārkāpumiem.