“Viss sūdos! Sūdus dabūju arī sejā!” Kanalizācijas izvirdumi dzīvoklī jelgavnieces dzīvi padarījuši neciešamu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Jelgavas iedzīvotāja divus gadus dzīvo neapskaužamos apstākļos – savā dzīvoklī regulāri pieredz kanalizācijas satura izvirdumus. Sieviete vaino augšstāva kaimiņu nepareizā kanalizācijas komunikāciju izmantošanā un vienaldzībā, jo ilgstoši nerisinot problēmu.

Jelgavniece Janīna dzīvo Kunglu ielas 4. namā, 100 gadu vecā divstāvu koka mājā, kurā ir daži dzīvokļi. Namam nav apsaimniekotāja, kas nozīmē, ka problēmu risināšana ir pilnībā uz pašu dzīvokļu īpašnieku pleciem. Pēdējo divus gadus dzīves apstākļi ir neapskaužami: allaž, kad no augšstāva dzīvokļa nolaiž podā ūdeni, izmanto veļasmašīnu un citādi lieto kanalizācijas komunikācijas, Janīnas pirmā stāva dzīvoklī notiek kanalizācijas satura izvirdumi.

Janīna
regulāri piedzīvo kanalizācijas izvirdumus

No izlietnes atveres nāk ārā fēces, kanalizācijas ūdeņi, mazgājamie ūdeņi, spogulis, siena tiek nošļaksīta. Pilnīgi viss! Uz sienas, lūk, vēl neesmu paguvusi notīrīt. Visur sūdi! Peld izlietnē, te uz krāna vēl sūdi! Vakar gribēju uzfilmēt un dabūju sejā sūdus! Tas notiek jau aptuveni divus gadus!

Nav glābiņa

Vairākus kanalizācijas satura izvirdumus Janīna iemūžinājusi foto un video formātos. Janīna stāsta, ka savulaik augšstāva dzīvokļa saimnieks esot iegādājies divus dzīvokļus, kurus esot apvienojis vienā. Sievietei ir aizdomas, ka kanalizācijas caurulei pievienots pārāk liels pievadu skaits, kā rezultātā rodas problēmas – caurule aizsprostojas.

Janīna
regulāri piedzīvo kanalizācijas izvirdumus

Es jau pirms diviem gadiem viņam teicu, ka tur kaut kas nav riktīgi. Viņš man teica, lai iztīru savas caurules. Meistars manas caurules iztīrīja, bet tur arī viņa visi ”labumi” ir, arī viņam būtu jāpiedalās tīrīšanā un jāmaksā, bet viņš neko nedara, atkal un atkal pa visām malām nāk manā dzīvoklī tas saturs!

Janīna stāsta, ka reiz uz diviem mēnešiem bija devusies ārpus Latvijas, un, kad atgriezusies, visa grīda pludojusi kanalizācijas saturā.

Sievietes palīgā saucienu Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes neuzklausa, norāda, ka dzīvokļu īpašniekiem jātiek galā ar problēmām. Tas gan pagaidām esot neiespējami, piebilst Janīna.

Miteklis virs Janīnas dzīvokļa pieder juristam un kādreizējam Jelgavas pilsētas domes deputātam Sergejam Ņevoļskim, kurš gan pats miteklī nedzīvo, to izīrē. Īrnieks ”Bez Tabu” komandai durvis neatver.

Augšstāva dzīvokļa saimnieks: Lai iet ārstēties!

Dzīvokļa saimnieks Ņevoļskis dzīvo citviet Jelgavā, kādā daudzdzīvokļu namā, kuru pats apsaimnieko. Ņevoļskis Janīnai velta skarbus vārdus.

Sergejs Ņevoļskis
Augšstāva dzīvokļa saimnieks

Vienīgais, ko es varu ieteikt kaimiņienei: viņa var vērsties [Jelgavas psihoneiroloģiskajā] slimnīcā ”Ģintermuiža”. Neko citu. Iesaku ārstēties viņai!

Taujāts, kāpēc kanalizācijas satura izvirdumi pirmā stāva dzīvoklī notiek allaž, kad tiek darbinātas komunikācijas otrajā stāvā, Ņevoļskis atbild, ka ”tās ir viņas problēmas, viņai nav kārtībā ar galvu. [..] Es arī negribu meklēt avotu. [..] Es netaisos vispār ne par ko atbildēt. Es negribu pat komentēt.”

Ņevoļskis vaļsirdīgi stāsta, ka reiz viņa dzīvoklī vēlējušies iekļūt Jelgavas pilsētas būvvaldes pārstāvji, tomēr atzīst, ka viņus neielaida, jo viņiem nebija tiesību tur ko pārbaudīt.

Ņevoļskis arī atzīst, ka viņam piederošajā dzīvoklī 50 milimetru kanalizācijas caurulei pievienots pods, ko nedrīkst darīt, bet uzstādīts arī satura smalcinātājs, kā to nosaka noteikumi. Janīnu gan šādas ierīces esamība nemierina: ”Kāda man starpība – kakas nāk vienā gabalā vai sasmalcinātas?!”

Dienā, kad Jelgavā ierodas ”Bez Tabu”, Kungu ielas vecā nama pagalmā rosījušies arī komunālā uzņēmuma ”Jelgavas ūdens” pārstāvji.

Kurš piesārņo un aizdambē – to nevar izdibināt, bet skaidrs, ka iekšējie tīkli ir novecojuši, un ļoti sliktā stāvoklī esošās nosēdakas pagalmā nav vajadzīgas, jo māja pieslēgta pilsētas kanalizācijai, stāsta ”Jelgavas ūdens” Kanalizācijas dienesta vadītājs Dzintars Girgensons. Akās krājas cietā frakcija un aizkavē ūdens aizplūšanu.

Dzintars Girgensons
“Jelgavas ūdens” Kanalizācijas dienesta direktors

Akā mētājas visādi nevajadzīgi priekšmeti. Tās ir ļoti slikti nosegtas, tajās iekrīt koka gabali, pudeles, daudz kas arī no dzīvokļiem. Posmā, kas nāca no mājas ārā bija sastājušies tauki, kas varbūt bloķēja. Viņiem ir jādomā par tīklu sakārtošanu. Mēs tagad daudz maz esam visu iztīrījuši ārējos tīklus, lai viss normāli aizplūstu, bet, manuprāt, tas tā ilgi nebūs, jo akas ir sliktā stāvoklī. Par iekšējiem tīkliem – tur mēs nejaucamies, tie ir dzīvokļu īpašnieku pārziņā. Noteikti ir cauruļvadi, kuri aug ciet, jo nav veidoti pēc mūsdienu standartiem un saglabājušies no novecojušiem materiāliem. Mūsdienās visi liek plastmasas cauruļvadus.

Eksperts iesaka dzīvokļu īpašniekiem aprakt kara cirvi un samesties, lai kopā risinātu samilzušās problēmas.