“Viss šitas lido uz upi un peld!”, Gardenes ciemā “uzaudzis” milzu atkritumu kalns.

Dārta Rasa Ozola

Autors: Dārta Rasa Ozola

3 komentāri

Gardenes iedzīvotāja Andželika kopā ar ģimeni devusies pastaigā un negaidīti nomaļā ciema garāžu masīvā uzgājusi milzu atkritumu “Munameģi”.

Andželika ir neizpratnē, kādēļ iedzīvotāji tik bezatbildīgi izvēlas izmest sev nevajadzīgās mantas dabā, nevis tiem paredzētās atkritumu tvertnēs. Jaunietei esot aizdomas, ka pie vainas vien paši vietējā ciema iemītnieki. Viņa pamanījusi, ka drazu kaudzes virzienā ik dienu dodas arī sētniece.

Pēc mirkļa garāžu masīvā iegriežas arī pati sētniece, stumjot lapām un zariem pilnu ķerru. Kundze atzīst, ka papildinājusi izgāztuvi, jo novērojusi, ka to dara arī citi. Kurš izmetis būvgružus, mēbeles un sadzīves atkritumus, kundze nezinot.

Visbēdīgākais skats gan paveras pie netālu tekošās Bērzes upes – tās stāvā krasta nogāze pārvērtusies līdz nepazīšanai, jo viscaur klāta ar iedzīvotāju izmestajajiem, vairs nevajadzīgajiem krāmiem.

Andželika
Gardenes iedzīvotāja

“Mēs negājām lejā, jo tāds skats ir, sākot no šejienes, līdz pat tam galam! Un te viss šitas lido uz upi un peld! Tajā galā ir tieši tas pats – riepas, kas tik nav!”

Andželika pārliecināta, ka Gardenē roku pie dabas piesārņošanas pielicis katrs, kam nav bijis slinkums, un tiem pašiem vajadzētu arī nekārtību savākt. Izrādās, saukt vaininiekus pie atbildības nemaz neesot tik vienkārši, jo par sava īpašuma tīrību un kārtību, kā noteikts Atkritumu apsaimniekošanas likumā, atbild pats īpašnieks. Valsts Vides dienesta Zemgales reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis noskaidrojis, ka zeme, uz kuras ierīkots nelegālais atkritumu poligons Gardenē, pieder pašvaldībai, kurai tad arī būs jārūpējas par to, lai ilgus gadus krātais drazu slānis tiktu savākts.

Auru pagasta vadītājs Jānis Ozoliņš ar nožēlu atzīst, ka šādi gadījumi nelielajā ciemā un tuvākajā apkārtnē, sevišķi mazdārziņos un upmalās, neesot nekas jauns. Arī šoreiz, kā citās reizēs, tikšot organizēta talka, lai teritoriju sakoptu. Tāpat darīšot visu iespējamo, lai atrastu vainīgos – Gardenes garāžu masīvā uzstādīšot novērošanas kameru. J. Ozoliņš ciematnieku rīcību sauc par bezkaunību, jo informācija par atkritumu izvešanas iespējām esot pietiekama un visiem labi zināma. Spodrības diena Bērzes upes krastā plānota jau tuvāko dienu laikā.