“Virsū līst karsts ūdens, bail iekrist ventilatorā!” Smiltenes mēbeļu ražotnē uztraucas par drošību

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

31 komentārs

Mēbeļu ražotāja ”Troll” Smiltenes rūpnīcas darbinieki uztraucas par drošību darba vietā. Ziņo par uz galvām līstošu karstu ūdeni no bojātas caurules, elektrības skapi bez durvīm un citu apdraudējumu. Lai gan strādnieki ilgstoši lūdz parūpēties par drošu darba vidi, problēmas netiek novērstas.

Iespēja applaucēties ar verdošu ūdeni, traumēties vaļējā elektrības skapī – šādas un citas asas izjūtas piedāvā darbiniekiem mēbeļu ražotnē ”Troll” Smiltenē, tā apgalvo strādnieks Raivis. “Troll” Latvijā ražo bērnu mēbeles jau 24 gadus, iekarojis arī ārvalstu tirgu, bet par darba drošību ražotnē netiekot padomāts, uzskata darbinieks.

”No trubām tek karstais ūdens, apakšā ir sildītāja ventilators, jāiet virs tā. Ja kaut kas notiek, iekrīti iekšā, elektrības skapim nav vāka! Šeit nav darba drošības!” sašutis ir Raivis.

Raivis stāsta, ka nav vienīgais, kuru apdraud iepriekš aprakstītais. Apdraudēti darbinieki, kuriem rūpnīcā jāattīra krāsošanas iekārtas augša no krāsas. Jākāpj pa kāpnēm un līdz vajadzīgajai vietai jānokļūst pa spraugu starp sienu un iekārtu. Pa ceļam no bojātas caurules uz galvas tek verdošs ūdens, ir arī vaļējā elektrības ietaise un ventilators zem kājām, iespējams arī kritiens ar atsišanos pret ko cietu, jo jāiet pa šaurām metāla margām.

Raivis
uzņēmuma darbinieks

”Verdošais ūdens uzlijis uz kājas, rokas, meklēju palīdzību. Esam gājuši pie vadības, pie mūsu priekšnieka, bet neviens neko nedara. Vienai sievietei arī uz galvas uzlija karstais ūdens. Neviens neko nedara, ir laiks darīt kaut ko lietas labā!”

Arī ”Bez Tabu” komanda pārliecinās par apšaubāmiem apstākļiem ražotnē: par karsta ūdens tecēšanu tur, kur, kā norāda vairāki darbinieki, jāiet vairākiem strādniekiem, kā arī situācija zem kājām, dodoties līdz ierīcei, šķiet potenciāli bīstama.

Vairāki darbinieki uzskata, ka par drošību darba vietā nav padomāts. SIA ”Troll Smiltene” vadība apgalvo, ka par apdraudējumu nav zinājusi, tiešais strādnieku priekšnieks rūpnīcā par darbinieku sūdzībām neesot informējis vadību. Pēc žurnālistu iesaistes sola novērst nebūšanas.

Valsts darba inspekcija (VDI) kopš 2016. gada ir veikusi septiņas pārbaudes uzņēmumā SIA ”Troll Smiltene”, no kurām piecās konstatēti pārkāpumi. Trijās pārbaudēs VDI izdeva rīkojumu, ar kuru darba devējam tika uzlikts tiesisks pienākums novērst konstatētos pārkāpumus, vienā pārbaudē tika izdots brīdinājums par objekta apturēšanu un vienā pārbaudē viena objekta darbība uzņēmumā tika apturēta.

VDI tuvākajā laikā veiks atkārtotu pārbaudi uzņēmumā, lai pārbaudītu, vai uzņēmums ir izpildījis VDI izdotos rīkojumus, kā arī vērtēs situāciju saistībā ar saņemtajām sūdzībām.

Foto