Vīrietis Pierīgā par 12 000 eiro tirgo padomju vadoņa pieminekļus!

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

19 komentāri

Sludinājums internetā liecina, ka par 12 000 eiro tiek tirgots Ļeņina piemineklis. Tajā minēts, ka piemineklis izgatavots no bronzas, tā augstums ir aptuveni 1,5 metri, turpretī svars sasniedz vienu tonnu.

Ceļš pie pieminekļa tirgotāja ved uz galvaspilsētas nomali, līdz nokļūstam kaimiņu novada teritorijā. Nonākuši sarunātajā vietā, ar mums tiekas kāds kungs, kurš taisnā ceļā ved rādīt interesējošo preci.

Jau ieejot teritorijā, redzams, ka vīrietim ir vairāk nekā viens padomju režīma vadoņa piemineklis. Gadsimta sākumā pārdevējs par pieminekli esot samaksājis 8 tūkstošus latu. Šobrīd to tirgo par 12 tūkstošiem eiro, taču reālam pircējam cenu var samazināt pat vairāk nekā par tūkstoti.

  • Tirgotājs: Tā ir bronza. Tā galva nav nozāģēta. Viņa tā arī stāvēja. Es domāju, ka stāvēja uz kaut kādas granīta vai betona pamatnes.
  • Žurnālists: No kuras pilsētas tas piemineklis ir?
  • Tirgotājs: Nav ne jausmas. Internetā jāmeklē.
  • Žurnālists: Ilgi ir pie jums?
  • Tirgotājs: Gadus piecpadsmit.

Atšķirībā no pirmā eksponāta otra pieminekļa pagātne tirgotājam ir zināma. Tas atradies Aizkrauklē. Vīrietis atklāj, ka pirms vairākiem gadiem interesi par pieminekļiem izrādījuši lietuvieši, taču neesot tos pārdevis pārāk sliktā piedāvājuma dēļ. Pārdevējs atzīst, ka tagad pat nevilcinoties būtu pieņēmis lietuviešu piedāvājumu.

Bez Tabu pieminekļu fotogrāfijas parāda arī jomas speciālistiem, kuru viedoklis par bronzas pieminekļa izcelsmi atšķiras.

Guntis Gailītis
Rīgas pieminekļu aģentūras direktors

Tas ir viens no pēdējiem Ļeņiniem, kas uzstādīts Latvijā. Piemineklis atradās Jaunjelgavā, centrālajā parkā. Pēc dažiem gadiem to novāca.

Interesanti, kas notiks, ja Jaunjelgavas pašvaldības darbinieki izlasīs šo sludinājumu. Tas būs darbs juristiem, ja pašvaldība uzskatīs, ka piemineklis ir viņu īpašums, kas pazaudēts, ticis nozagts.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvis Jānis Asaris norāda, ka 1991. gada 17. janvārī Ministru padome lēma par šādu pieminekļu svītrošanu no pieminekļu saraksta. No tā brīža tie vairs netika uzskaitīti, kā arī netika kontrolēts, kas ar tiem notiek.

Inspekcijas datubāzes informācija liecina, ka Jaunjelgavā bijis Ļeņina piemineklis, kurā vadonis redzams pilnā augumā. Juku laikos pieminekļus piemeklēja dažāds liktenis, iespējams, ka tie pat ir pārpārdoti. Šobrīd valstij nav intereses savā īpašumā iegūt boļševiku līdera pieminekļus.

19 komentāri