“Viņš gulēja beigts, galva asinīs, bet meitai viss sāns “izvandīts”!” Māte stāsta par traģisko konfliktu Līgosvētkos pie Aizputes

15 komentāri

Līgosvētku vakarā Cīravas pagastā vietējos iedzīvotājus pāršalc nepatīkama ziņa – kādās lauku mājās svētku atmosfēra vienā acumirklī pārtop par traģēdiju.

Pagasta centra veikala pārdevēja nosaka, ka pazīst notikumā iesaistīto sievieti – divu bērnu māmiņa, kura pagastā strādā par grāmatvedi.

Aptuveni 37 gadus vecā sieviete vārdā Inga kopā ar nepilngadīgajiem bērniem – meitu un dēlu – mīt dzīvoklī Cīravā. Kā saka vietējie, ģimenes pavards tiek dalīts kopā ar civilvīru – 16 gadus vecāko Māri, kurš ir arī Ingas dēla tēvs. 23. jūnijā ap plkst. 18.00 Māris pēkšņi tver pēc ieroča, sašauj Ingu, bet pēc tam izdara pašnāvību.

“Sastrīdējušies, viņa teikusi, lai savāc savas “parpalas” un pazūd. Viņš ir savācis savas “parpalas”, un viņa aizmukusi pie mammas tālāk laukos,” iespējamo konfliktu izklāsta zinošā pārdevēja.

“Bez Tabu” saņem traģiskā incidenta vietas aptuvenās norādes. Drīz vien sastopam kādu traktoristu, kurš pasaka jau precīzu apšaudes vietu, kur ievainota gados jaunā grāmatvede, bet dzīvību sev atņem divu bērnu māmiņas dzīvesbiedrs.

Asiņainie notikumi risinājās īpašumā netālu no autoceļa. Māja ir grūti pamanāma, jo ieskauta ar lieliem un brangiem kokiem.

Mājas pagalmā “Bez Tabu” sastop kādu kundzi. Atklājas, ka viņa ir Ingas māte, kuru liktenīgajā vakarā ierauj konflikta epicentrā. Staņislava gan uzreiz uzsver, ka Māris nav bijis dzērājs, ar šo lietu neaizrāvās. Arī par iespējamo konfliktu dzīvoklī Cīravā pensionāre neko nezina. Abi pie viņas Līgosvētku dienā ieradušies bez manāmām problēmām.

Vienā acumirklī Māris aizsvilstas un aizbrauc. Tomēr pēc brīža tā dēvētais Ingas civilvīrs atgriežas jau ar savu medību ieroci rokās. Ingas māte apstiprina, ka “znots” mājā ielaužas ar vienu mērķi – nošaut savu dzīvesbiedri. Staņislava tobrīd baidās arī par savu dzīvību. Tomēr Māris izvelk Ingu pagalmā un raida viņas virzienā lodes, bet vēlāk pavērš ieroci arī pret sevi.

Staņislava pieskrien pie uz zemes gulošā Māra un redz, ka visa viņa galva ir vienās asinīs. Vīrietis guļ absolūti nekustīgs.

Tobrīd pie mājas ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde. Staņislava atklāj, ka mediķi, acīmredzot, baidoties par sevi, netuvojas apšaudes vietai. Tikmēr Inga strauji noasiņo.

“Viņi stāvēja pagriezienā, nebrauca. Meita kliedza, lai palīdz. Es teicu [mediķiem], lai mudīgi skrien, piegāju klāt, bet viņi teica: “Kas jūs gribat, lai mūs arī nošauj?” Bet es teicu, ka viņš guļ, laikam beigts,” turpina Staņislava.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirknī “Bez Tabu’ saņem atkārtotu apliecinājumu, ka cietusī Inga ārstējas slimnīcā. Vēl zināms, ka divu bērnu māti vispirms nogādā ārstniecības iestādē Liepājā, bet pēc tam aiztransportē uz Rīgu.

Saistībā ar notikušo policija šobrīd uzsākusi kriminālprocesu un veic pirmstiesas izmeklēšanu.

Tikmēr Staņislava stāsta, ka Māris pirms traģēdijas ilgu laiku sūdzas par veselības problēmām – stipri sāpošu galvu un sirdi. “Tas nebija Māris, es nezinu, kas viņu valdīja. Jo viņam tāda seja bija, acis… Es nezinu, kas tad tāds varēja uznākt.”

Bojāgājušais Māris pirms traģēdijas paguva kļūt par mednieku, iegūta arī ieroču nēsāšanas atļauja. To var saņemt, izejot arī medicīnisko pārbaudi, izdarot to atkārtoti ik pēc pieciem gadiem. Latvijas Mednieku savienības (LMS) priekšniekam jautājām, vai šis gadījums neapliecina, ka medicīniskās pārbaudes jāveic biežāk.

LMS valdes priekšsēdētāja Jāņa Baumaņa komentārs