“Viņi ir kļuvuši daudz riebīgāki!” Makšinavas ciema iedzīvotāji nikni uz autobusu šoferiem, kuri atsakās piestāt tuvāk mājām

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

30 komentāri

Latgales pusē Makšinavas ciemā dzīvo tikai pāris desmiti iedzīvotāju. Pirms vairākiem gadiem ceļa malā atradās autobusa pietura, taču tagad nākas mērot vairākus kilometri līdz tuvākajai pieturai blakus ciemā.

Iedzīvotāji ir noskaitušies, ka vairs ne tikai māju tuvumā nav pieturas, bet arī šoferi nepiekrīt apstāties starp pieturām! Visai bieži autobuss vienkārši pabrauc garām, ignorējot ceļa malā pacelto roku.

Līga
dusmīga, jo nav pieturas

Ja es braucu uz pilsētu, man ir jāiet divi kilometri uz vienu vai otru pusi. Kad braucu atpakaļ ar iepirkuma maisiem, prasu, lai izlaiž pie mājām – viņi nelaiž! Saka, lai kāpju pieturā ārā, bet tad man gaisa gabals jāiet uz mājām. Agrāk tur bija pietura, kāpēc tā tika noņemta, nav ne jausmas.

Agrāk, kad uz pilsētu vizināja citas firmas autobusi, tad vēl varēja sarunāt, lai piestāj ātrāk, taču tagad “Ecolines” autobusa vadītājus gan neparko nevar pierunāt, to neizdodas arī Dzintaram, kuram ir otrās grupas invaliditāte.

Dzintars
netiek uz pilsētu

Agrāk, kad vēl nebija invaliditātes, tad braucu uz pilsētu, tagad jau gadu neesmu bijis. Zinu, ka neaiziešu līdz pieturai, labāk samaksāju, lai ar mašīnu mani aizved. Iepriekš viņi zināja, ka man ir invaliditātes apliecība, tad apstājās, tagad vairs ne.

Dienā autobuss kursē tikai dažas reizes, tāpēc braucienus uz pilētu iedzīvotājiem jāieplāno dažas dienas iepriekš. Ja sanāk nokavēt, tad plāni jāatceļ.

Pārvadātāju firma šajā maršrutā kursē tikai kopš februāra, tāpēc vēl nezina iedzīvotāju paradumus. Tomēr stingri pilda noteikumus un neapstājas ceļa vidū.

Sanita Drevina
”Ecolines” reģionālo starppilsētu maršrutu daļas direktore

Pieturvieta tur ir, bet tā atrodas nost no autoceļa P42, pa kuru mēs braucam iekšā ciematiņā. Situācija sarežģījas gadījumā, kad ciema iedzīvotāji vēlas izmantot autobusu, kas iet tranzītā garām pa lielo ceļu un neiebrauc ciemā. Diemžēl mēs nevaram apstāties ceļa malā gan no ceļu satiksmes drošības viedokļa, gan arī no normatīvā akta, kas ir spēkā – mēs drīkstam uzņemt un izsēdināt tikai pieturvietā.

Arī Autotransporta direkcija skaidro, ka ne tikai neatbalsta stāšanos ceļa malā, bet arī soda tos autobusa šoferus, kas to dara.

Zane Plone
Autotransporta direkcijas pārstāve

Jaunu pieturvietu atvērt izmaksā ļoti daudz, un tur jābūt skaidram pamatojumam, kāpēc tas nepieciešams, kā arī skaidrībai, ka braucēju tiešām būs daudz. Ja runa ir par esošu maršrutu, tad situācija jāvērtē gan no izmaksu, gan laika (katra papildu pietura vai ”iebrauciens” ciemā aizņem papildu laiku, ko pasažieriem, kuri pirmie iekāpj autobusā, ir ilgāk jāpavada ceļā), gan iespēju puses.

Pārvadātājs ir gatavs atbalstīt iedzīvotāju lūgumu un parūpēties, lai konkrētajā vietā uzstāda pieturu, taču iedzīvotājiem rakstveidā ir jāvēršas pie viņiem vai Autotransporta direkcijas.

30 komentāri