“Viņam ir kaut kādas spējas!” Brīdina par virtuozu krāpnieku, kurš apzog veikalus ar veikliem trikiem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

4 komentāri

Daudzu Latvijas tirdzniecības vietu pārstāvji brīdina par krāpnieku, kurš siro pa veikaliem un aiz pieklājīga ārzemnieka maskas ar burvju triku cienīgām darbībām zog, mainot naudu.

Ar ”Bez Tabu” starpniecību citus amata brāļus un māsas brīdina pārdevēja Marita, kura strādā sieviešu apakšveļas veikalā tirdzniecības centrā ”Šokolāde” Siguldā. Kad veikalā nebija neviena cita apmeklētāja, ienāca no skata glīts un pieklājīgs vīrietis, kurš noskatījis lētāko preci – sieviešu zeķubikses, stāsta pārdevēja Marita.

Pārdevēja stāsta, ka vīrietis runājis vācu valodā, norēķinoties pasniedzis 100 eiro banknoti. Pasniedzis naudu pārdevējai un saņēmis atlikumu, vīrietis pārdomājis un lūdzis banknoti atpakaļ, sakot, ka vēlas maksāt ar sīkāku valūtu, pasniedzis atlikumu atpakaļ. Tikai vēlāk Marita sapratusi, ka pret pašas gribu iesaistīta krāpnieciskā burvju trika demonstrējumā.

Marika
iekritusi viltīga zagļa lamatās

Viņš izvilka maku. Tur bija pilns ar naudu. Izbira kā kārtis. Tad viņš maisīja, lūdza, lai samaina 50 eiro gabalā. Es viņam samainīju. Tad viņš atkal lūdza atpakaļ to simtnieku. Nodomāju – ārzemnieks, mazums kādas dīvainības. Es atkal samainīju. Viņš bija priecīgs, es arī priecīga. Ejot ārā no veikala, atvadījās līdz pašām durvīm. Beigās sapratu, ka kaut kas nav riktīgi.

Daudzi ziņo par krāpnieka sirošanu

Pārskaitot kases saturu, konstatējusi 50 eiro iztrūkumu. Iztrūkumu atlikusi atpakaļ kasē no sava maciņa. Marita neziņoja policijai un apsardzes darbiniekiem par notikušo. Tomēr brīdināja par izmanīgo zagli, ievietojot ierakstu sociālajā tīklā ”Facebook.com”.

Ar ierakstu dalījušies astoņi tūkstoši lietotāju. Komentāros daudzi no vairākām Latvijas vietām atsaukušies, sakot, ka piedzīvojuši līdzīgu krāpniecību.

Internetā publicēti daudzi video, kuros figurē krāpnieki ārzemēs. Viņi izmanto dažādas metodes, lai zagtu, mainot naudu. Marita, visdrīzāk, bijusi upuris metodei, izmantojot lielas nominālvērtības banknoti. Tīmeklī atrodami daudzi video, kuros redzams, ka krāpnieks iegādājas lētu preci, saņemot atlikumu it kā pārdomā un lūdz lielās vērtības banknoti atpakaļ, sakot, ka tomēr vēlas maksāt ar citas vērtības banknoti. Pārdevējas modrība tiek iemidzināta, piemēram, ar intensīvu runāšanu un patiesībā pārdevējam tiek pasniegts atpakaļ mazāks daudzums naudas, nekā viņš izsniedza kā atlikumu. Daļa naudas veikli tiek paslēpta.

”Es uzskatīju, ka mani nav iespējams apkrāpt, tomēr izrādījās, ka ir. Tā visa naudas maisīšana, varbūt viņam ir kādas spējas, vēl tā nepārtrauktā runāšana. It kā likās, ka visam sekoju līdzi, tomēr ne,” aizvien nespēj aptvert notikušo Marita.

Pēc brīdinošā ieraksta publicēšanas ”Facebook.com” noskaidrojies, ka ap to laiku, iespējams, tā pati persona viesojusies veikalos citviet Vidzemē, arī citviet Latvijā. “Bez Tabu” noskaidro, ka policijai ziņots par krāpnieka uzdarbošanos kādā Valmieras veikalā, tomēr palīgā saucienu policija neuzklausīja, secinot, ka pārdevēja pati bijusi neuzmanīga.

 
Marika
iekritusi viltīga zagļa lamatās

Nevar desmitiem veikalu darbinieku kļūdīties! Ja būtu viens gadījums, tad jā, bet vienādi tik daudzi nevar kļūdīties. Pāris stundas pēc manis viņš bija Cēsīs, pēc tam vēl kādā kafejnīcā. Vienā vietā viņš runājis krieviski, citur angliski, kā kurā veikalā.

Kad Siguldas veikala pārdevēja Marita uzrunā ”Bez Tabu”, vairs nav iespējams pārbaudīt novērošanas kameru ierakstus, jo tie “dzēšas” pēc dažām nedēļām, savukārt zaglis jo īpaši Latvijā sirojis decembrī.

Policija aicina neklusēt

Raidījums sazinās ar vēl kādu pārdevēju, kura strādā lielveikalā ”Cēsu klēts”. Arī viņu apmānījuši zagļa veiklie pirksti.

Vita
“Cēsu klēts” veikala pārdevēja

Es, protams, visu [atlikumu] izdodu, visu kārtīgi izdaru. Viņš tēloja ārzemnieku. Viņš tā kā novērsa uzmanību, runājās. Viņš prasīja simtnieku atpakaļ. Piedāvāja maksāt ar smalkām naudas vienībām, lai man kasē smalkāk. Viņš man izmet uz galda naudu kā kārtis. Savu naudu. Kaut kā tur nostrādā tā roku veiklība. Kā iluzionists cirkā. Rezultātā man nav 50 eiro.

Pēc veiklā virtuoza viesošanās veikalā Cēsīs pārdevēja vērsusies Valsts policijā, kur uzsākta resoriskā pārbaude, pēc kuras tiks lemts par kriminālprocesa ierosināšanu.

”Bez Tabu” sazinās ar vairākiem Valsts policijas pārstāvjiem no dažādiem Latvijas reģioniem, kuri informē, ka, lai gan internetā iedzīvotāji ziņo par daudziem likumpārkāpumiem, oficiālo sūdzību skaits esot salīdzinoši neliels. Cēsu iecirkņa priekšnieks Aldis Pāže aicina ziņot par katru likumpārkāpumu, kas pavērs lielākas iespējas pārbaudīt vairāk novērošanas kameras ierakstu un saskatīt likumpārkāpēju. Tāpat esot iespējams vairākas epizodes apvienot vienā kriminālprocesā, ja secina, ka pārkāpumos ir kopsakarības.

Tirgotavā lielveikalā “Cēsu klēts”, kurā viesojās zaglis, tāpat kā lielveikala gaiteņos nav novērošanas kameru, kas apgrūtina policijas darbu, atzīst Cēsu iecirkņa priekšnieks Pāže.

4 komentāri