“Viņai bija tikai 7 gadi!!” Meitenīte Limbažos saņem nāvējošu sitienu ar šūpolēm; māte vaino vietējo pašvaldību

54 komentāri

18. maiju limbažnieces Ingas ģimene un tuvinieki turpmāk atcerēsies ar lielām skumjām. Šajā dienā septiņus gadus vecās Keitas rotaļāšanās zem klajas debess izvēršas traģēdijā.

“Es biju darbā, un es jūtu, ka telefons vibrē visu laiku. Un es nodomāju, ka kaut kas nav kārtībā. Piezvanīju atpakaļ, un, jā, bērnu ved uz slimnīcu smagā stāvoklī,” atminas Inga.

Mirkli pirms satraucošā zvana meitenīte, tuvojoties lielām šūpolēm, saņem spēcīgu sitienu pa pakausi. Apkārt esošos bērnus un jauniešus pārņem šoks. Turpat līdzās stāv arī māmiņas Ingas nepilngadīgā māsa, kurai uzticēts pieskatīt gados jaunāko radinieci.

Inga
sērojošā māmiņa

Un tad iekāpa “ātrajos”, un tad teica, ka vedīs uz Rīgu. Viņa smagā stāvoklī, viņa vispār bez samaņas. Kā “ātrie” piebrauca, viņa bez… neko neesot reaģējusi. Aizbraucu uz slimnīcu vakarā, visu ātri izdarīja. Pirmais jau bija pusceļā, stundu jau stāvējām uz ceļa, speciālisti bija pretī, lai ieliktu viņu tajā mākslīgajā komā, lai viņa izturētu visu to ceļu. Aizbraucām uz slimnīcu, uztaisīja operāciju, un tad atlika tikai gaidīt, kas būs.

Mazā meitenīte vairākas dienas spītīgi turas pie dzīvības, taču 25. maijā, tā arī neatmostoties no komas, ārsti paziņo ļaunāko vēsti. Inga notikušo pārdzīvo. Darbā paņemta slimības lapa. Izlemts pat aizbraukt prom no Limbažu pilsētas uz netāliem laukiem, lai spētu savākties.

Tagad Inga ir gatava runāt. Māmiņa uzskata, ka vietējā pašvaldība ir līdzvainīga, jo vide pie šūpolēm nav droša.

“Tās šūpoles tur arī var atrasties, bet vajag kādus ierobežojumus – sētu apkārt vai kādu nožogojumu, lai bērni netiek, lai gaida savu kārtu, lai neskraida gar šūpolēm. Viņas ir bīstamas pēc lieluma jau,” uzskata Inga.

Vietējie bērni šūpoles uzskata par nedrošām

Placītī starp Limbažu peldbaseinu un ezeru atrodas pieminētās šūpoles, kas, laikam ritot, kļūst par auksto ieroci. Traumas te guvuši vairāki bērni, līdz viens no negadījumiem beidzas ar traģiskām sekām. Un tikai pēc tam pašvaldība pieņēmusi lēmumu rīkoties, daļēji demontējot publiski pieejamo objektu.

Sastopot vietējos bērnus, “Bez Tabu” aptaujājas, vai šīs šūpoles ir vajadzīgas. Vasaras brīvlaiku baudošie skolēni atzīst, ka šūpoles parasti gaida, kad pienāk Lieldienas, bet pārējā laikā bez šūpolēm var arī iztikt.

Šūpoles nu ieaugušas zālē, tās var tikai aplūkot, bet – ne izmantot, lai šūpotos. Noņemtas vairākas detaļas, tostarp arī masīvais koka dēlis. Vietējā pašvaldībā “Bez Tabu” uzzina, ka šīs šūpoles ir vietējās biedrības iniciatīva. Naudu savulaik saziedojuši paši iedzīvotāji. Pašvaldība vien atvēlējusi vietu, kur tās izvietot.

“Šīs šūpoles šobrīd nav atjaunotas un diez vai vispār atjaunos,” noteic nu jau bijušais Limbažu novada pašvaldības izpilddirektors Ainārs Liniņš.

Pašvaldības pārstāvis neuzskata, ka sētas, nožogojuma vai kāda cita šķēršļa izveidošana izskaustu līdzīgus negadījumus.

“Pašvaldība jau nevar nolikt pie katrām šūpolēm vai pie katra rotaļlaukuma visur klāt kādu pašvaldības darbinieku, kas pieskatīs. Diemžēl tā ir arī vecāku, ģimenes atbildība. Es arī neizslēdzu, ka tur ir pašvaldības atbildība par to, ka varbūt iedzīvotājiem vajadzēja drusku ātrāk ziņot, ka ir kaut kādas sekas. Es personīgi uzzināju vienu gadījumu tikai tad, kad tas bija to vienu dienu starpā, un tieši jau tad traģisko gadījumu, pēc kura uzreiz tika pieņemts šis lēmums par demontāžu. Tātad – man informācija nonāca tikai divas reizes,” turpina Liniņš.

Šo traģēdiju Limbažos pārdzīvojot daudzi, bet policijā rit izmeklēšana. Tikmēr Inga pamazām atjauno spēkus, jo jāturpina dzīvot – ģimenē aug vēl divas meitas – desmit un trīs gadus vecas, kuras arī pārdzīvo par māsiņas zaudēšanu.

Jautājot Latvijas Arhitektu savienībai viedokli, Sertificēšanas centra vadītāja Elīna Rožulapa atzīst, – ja šīs šūpoles atrastos speciālā rotaļu laukumā, tad būtu jāievēro vairāki drošības noteikumi. Šajā gadījumā šūpoles ir “vientuļš objekts”.

“Vai vajag nožogot? Droši vien, ka tāds secinājums būtu pārsteidzīgs,” uzskata Rožulapa, piebilstot, ka ir tomēr vairāki veidi, kā padarīt zonu ap un pie šūpolēm drošāku.

Latvijas Arhitektu savienības viedoklis:

54 komentāri