“Viņa pateica, ka ar miroņiem nesadarbojas!” Pēc mammas nāves meita saskaras ar nežēlīgu attieksmi no valsts iestādes puses

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

11 komentāri

Pēdējie mēneši Loretas dzīvē bijuši morāli smagi. Strenču iedzīvotājas mammai konstatēts 4. stadijas plaušu vēzis – pēc kārtējās ārsta vizītes, dakteris ieteicis vērsties ārstu valsts komisijā ar iesniegumu piešķirt māmiņai invaliditāti.

Invaliditātes grupas piešķiršanas gadījumā Loretas mammai pienāktos atvieglojumi, kas ģimenei palīdzētu samaksāt rēķinus. Bijusi nepieciešama pilnvara, lai nokārtotu invaliditātes grupu, sakārtotu pensijas jautājumus un citas nepieciešamās lietas. Dokumentus Loreta nokārtojusi. Tos nosūtījusi Valmieras nodaļas ārstu valsts komisijai.

“Pēc pāris dienām atnāca Strenču novada bāriņtiesa, apjautājās, kā mammai iet, kas būtu nepieciešams,” stāsta Loreta.

Bāriņtiesas apmeklējums arī bijis vienīgais, kas liecinājis, ka ārstu valsts komisija sākusi izvērtēt, vai Loretas mātei pienākas invaliditāte. Pēc dokumentu iesniegšanas ārstu valsts komisija teikusi, ka invaliditātes noteikšana var ilgt līdz vienam mēnesim. Pagājis mēnesis, taču nekāda informācija nesekojusi.

Loreta

Pagāja vēl pusotrs mēnesis, mamma nomira. Es aizgāju uz ārstu valsts komisiju, lai noskaidrotu, cik tālu ir dokumentu izvērtēšana.

Turpmākā saruna ar apkalpojošo personālu Loretu pamatīgi šokējusi.

Loreta

Es darbiniecei pateicu, ka mamma ir mirusi. Viņa rupji, es teiktu, ka ļoti rupji pateica, ka ar miroņiem nesadarbojas.

Kāpēc notikuši kavēšanās? Kas notiks ar iesniegumu? Vai pēc mammas nāves Loreta saņems atvieglojumus? Jautājumi, uz kuriem atbildes neesot saņemtas! “Es pasēdēju un sapratu, ka viņa tāpat man neko neteiks,” atceras Loreta.

Valda Balode
Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu komisijas Valmieras nodaļas vadītāja

Uzsākot šo dokumentāciju un dokumentu sakārtošanu, konstatējām, ka 26. maijā slimniece ir mirusi. Mums vienkārši nav fiziski tik lieli darbinieku resursi, lai mēs varētu iekļauties šajā mēnesī, tas fiziski nav iespējams.

Nodaļas vadītāja noliedz, ka kāds no darbiniekiem būtu varējis pateikt Loretas pieminēto frāzi.

Likums paredz, ka ārstu valsts komisija var pagarināt invaliditātes noteikšanas termiņu – arī šajā gadījumā tas esot bijis nepieciešams, taču Loretai neviens par to neesot ziņojis. Arī nodaļas vadītāja Valda Balode atzīst, ka pagarinājums par invaliditātes noteikšanu neesot uzrakstīts.

Gadījumos, ja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra saņem informāciju par invaliditātes atzīšanu, VSAA vērtē, kādi pakalpojumi personai nepieciešami – invaliditātes pensija, transporta kompensācija vai līdzekļi kopšanai. Ja personai jau ir piešķirta vecuma pensija, invaliditātes pensija netiek piešķirta, bet var pienākties transporta kompensācija un invalīdu kopšanas pabalsts.

Egita Garā
VSAA pārstāve

Ja ārstu valsts komisija būtu atzinusi personu par personu ar invaliditāti un cilvēks būtu paspējis iesniegt aģentūrā iesniegumu par šo pakalpojumu piešķiršanu, tad aģentūra būtu izmaksājusi šo pakalpojumu līdz nāves dienai no ekspertīzes noteikšanas dienas.