“Vienkārši briesmīgi! Upē peldas arī bērni!” Vietējais lieluzņēmums piesārņo Rēzeknes upi un cenšas noklusēt notikušo

1 komentārs

Rēzeknes upes posms netālu no Rikavas pagasta. Upe mežonīga, skaista un patiesa, taču dažas dienas iepriekš iedzīvotāji novēro patiešām dramatisku situāciju.

Rikavas pagasta iedzīvotājs Sergejs pa ceļam uz mājām apstājas uz tilta pār Rēzeknes upi un netic savām acīm. Reiz tik dzidrais ūdens atgādina izskalotu kafijas krūzi. Uz tādu pat lūkoties negribas, kur nu vēl peldēties.

“Vienkārši neģēļi! Kur mūsu vides uzraugi?” noteic Sergejs.

“Upe tāda bija kādas trīs dienas. Kad es garām braucu, uz upi bieži neeju, bet, kad garām braucām – vienkārši briesmīgi bija! [..] Upē peldas bērni, visi. Vai tad šādā upē vispār var peldēties, tas ir neiespējami!” Bez Tabu atzina pārdevēja no Rikavas pagasta.

Rikavas pagastā vairākas mājas atrodas pavisam netālu no Rēzeknes upes. “Bez Tabu” ierašanās brīdī upe ir dzidra, arī straume ir visai raita. Līdz ar to vietējo iedzīvotāju redzētais piesārņojums noteikti aizplūda vēl tālāk.

Valsts vides dienestam (VVD) Rēzeknē ir reģionālās vides pārvalde, kas uzmana dabā notiekošos procesus Rēzeknes un tuvākajos kaimiņu novados. “Bez Tabu” ierodas Rēzeknē un ļoti cer, ka dabas uzraugiem tomēr ir zināms par Rēzeknes upē radīto piesārņojumu.

“5. jūlijā VVD Rēzeknes reģionālās vides pārvaldes inspektori veica pārbaudi. Pārbaudīts tika SIA “Vlakon”. Jāpiebilst, ka SIA “Vlakon” nodarbojas ar dolomīta ieguvi Pērtniekos. Un darbība ir saistīta ar ūdeņu novadīšanu no atradnes teritorijas,” skaidro VVD pārstāve Anita Jamščika.

Pērtnieku karjers zināms teju visiem apkārtējiem iedzīvotājiem. To arī grūti nepamanīt, jo uzņēmuma teritorija ir iespaidīga. “Bez Tabu” no Vides dienesta uzzina, ka SIA “Vlakon” centusies noslēpt karjerā notikušo avāriju, kā rezultātā upē nokļuva piesārņojums.

Karjerā sastaptais strādnieks sākotnēji teicās palīdzēt, taču ātri vien nozūd, un arī citi pamanītie strādnieki gluži kā ūdeni mutē ieņēmuši – skalda dolomītu un klusē.

SIA “Vlakon” pārstāve

Bez Tabu: Saistībā ar nesen notikušo to avāriju, kur ir upes piesārņojums.

Es nodošu informāciju, ka jūs zvanījāt, bet es jums nevaru nekā ne komentēt, ne telefona numuru dot.

Bez Tabu: Ir jums kaut kāds firmā tur pārstāvis, kurš var komentārus dot?

Es pat nevaru jums atbildēt, kuram. Es nodošu informāciju, ja kas jums pārzvanīs.

Līdz pat sižeta tapšanas brīdim atbilde no SIA “Vlakon” tā arī nesaņemam.

Šobrīd gan zināms, ka kāds no karjera darbiniekiem, tīrot teritorijā esošos dīķus, pārāk strauji iepludinājis attīrīto ūdeni Rēzeknes upē, radot pamatīgu saduļķojumu. Valsts vides dienests uzsver, ka uzņēmums centies noklusēt par dolomīta atradnēs radušos avāriju. Līdz ar to šī situācija ir vēl jo vairāk nepieņemama. Par laimi, šoreiz piesārņojuma avots būtisku postu nenodara.

“Dolomīts ir dabīgs produkts, ja tā var teikt, un tas nav ķīmisks piesārņojums, bet uzduļķojums tik lielā apjomā nevajadzētu būt Rēzeknes upē,” turpina Jamščika.

Valsts vides dienests arī norāda, ka šis nebūt nav pirmais gadījums, kad no Pērtnieku karjera Rēzeknes upē nokļūst piesārņojums. Šoreiz ar brīdinājumu viss nebeigsies, un dienests līdz 19. jūlijam gaida paskaidrojums no SIA “Vlakon”, pēc kā tiks pieņemts lēmums par sankcijām.