Vidzemes lielākajā tirdzniecības centrā darbinieki pamatīgi nosaluši! Darba inspekcija konstatējusi pārkāpumus

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

12 komentāri

“Bez Tabu” atkārtoti saņem ziņu par salstošajiem pārdevējiem tirdzniecības centrā ”Valleta” Valmierā. Pārdevēji norāda, ka apkure ir atslēgta, tādējādi radot neatbilstošus darba apstākļus.

“Bez Tabu” lielveikalā viesojās jau pagājušajā gadā, toreiz Valsts darba inspekcija norādīja, ka uzsākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību. Raidījumam izdodas noskaidrot, ka vairākās tirdzniecības vietās konstatēti pārkāpumi – veikalu telpās bijusi pārāk zema gaisa temperatūra. Valsts darba inspekcijas pārstāvis Mārtiņš Šaškevičs norāda, ka nepilnības tika uzdots novērst, kā arī t/c ”Valleta” izteikts mutvārdu aizrādījums.

Šogad sūdzības no darbiniekiem inspekcija nav saņēmusi, turpretī raidījuma “Bez Tabu” redakcija saņēma e-pastu no kāda darbinieka.

Tirdzniecības centra darbinieks

Strādāju Valmierā tirdzniecības centrā ”Valleta”. Ir 5. janvāris, bet tirdzniecības centrā nav pieslēgta apkure – radiatori ir auksti. Apkure bija pieslēgta tikai decembrī, kad bija mīnus grādi. Vai tas ir normāli, ka darbiniekiem ir jāsalst?

Apstaigājot tirdzniecības centrā esošos veikalus, “Bez Tabu” izdodas atrast daudzas pārdevējas, kuras atzīst, ka arī darba vietā salst. Atsevišķos gadījumos pārdevējām pieejams arī sildītājs, lai kritiskākos brīžos varētu sasildīties. ”Patiesībā vakar arī sala. Man vēl sildītājs,” atklāja kāda pārdevēja.

Tirdzniecības centra direktore gan norāda, ka sūdzības no nomniekiem nav saņēmusi. Veikala administrācijai jāsalāgo temperatūra tā, lai būtu patīkami gan darbiniekiem, gan apmeklētājiem, kuri staigā biezās virsdrēbēs.

Monta Rubene
T/C ”Valleta” direktore

Apkure nav atslēgta, tā ir pieslēgta ventilācijas mašīnām. Pirmajā un otrajā stāvā gaiss, kas tiek nosūkts no veikaliem, nav vēsāks par 19 grādiem, trešajā nav vēsāks par 20 grādiem. Mums jāatrod kompromiss starp darbiniekiem un pircējiem. Mums ir 70 tirdzniecības vietas, jārēķinās, ka nekad nebūs tā, ka pilnīgi visi ir apmierināti.

Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vecākais eksperts Mārtiņš Šaškevičs atklāj, ka inspekcija veikalā konstatējusi pārkāpumus. Vienā tirdzniecības centrā gaisa temperatūra pat bijusi vien 16 grādus zema, kaut likums šajā gadījumā paredz, ka tā nedrīkst būt zemāka par 19 grādiem.

Mārtiņš Šaškevičs
Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vecākais eksperts

Darba devēja pienākums ir nodrošināt veselīgus darba apstākļus. Primāri šis jautājums jārisina ar darba devēju. Tirdzniecības centrs nav darba devējs nomnieku darbiniekiem, līdz ar to uz viņiem attiecas vispārējas prasības uz telpu ventilāciju.

Ja darba devējs nenovērš nepilnības, darbinieki var vērsties Valsts darba inspekcijā.